Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Trzy stracone lata. Do Unii brakuje nam wciąż tyle samo. Co zmieniły rządy PiS?

25
Podziel się:

Niby w ostatnich latach pensje i zatrudnienie w Polsce rosły. Informowani jesteśmy co rusz, że nasza gospodarka rośnie szybciej niż unijna, a nawet był epizod w roli zielonej wyspy. Okazuje się jednak, że w ostatnich trzech latach w porównaniu z Europą poziom naszego życia nie poprawił się ani trochę. Może i gospodarka rosła szybciej, ale w ogóle nie przełożyło się to na możliwości zakupowe Polaków. W tym roku nastąpi przełom?

Trzy stracone lata. Do Unii brakuje nam wciąż tyle samo. Co zmieniły rządy PiS?
(PAP/Wiktor Dąbrowski)

Niby w ostatnich latach pensje i zatrudnienie w Polsce rosły. Informowani jesteśmy co rusz, że nasza gospodarka rośnie szybciej niż unijna, a nawet był epizod w roli zielonej wyspy. Okazuje się jednak, że w ostatnich trzech latach, w porównaniu z Europą, poziom naszego życia nie poprawił się ani trochę. Może i gospodarka rosła szybciej, ale w ogóle nie przełożyło się to na możliwości zakupowe Polaków. W tym roku nastąpi przełom?

Eurostat podał w środę najnowsze wyniki badania konsumpcji indywidualnej w krajach Europy. Wynika z nich, że wydatki Polaków w 2015 roku były na poziomie 74 procent średniej unijnej. W ostatnich dziesięciu latach zrobiliśmy przy tym milowy krok. Jeszcze w 2005 roku nasza konsumpcja była na poziomie zaledwie 54 procent średniej dla całej Unii.

Trzeba mieć przy tym świadomość, że powyższe dane uwzględniają siłę nabywczą pieniądza, czyli względnie dobrą pozycję zawdzięczamy między innymi cenom żywności. Te są na poziomie o ponad jedną trzecią niższym niż średnia unijna, dzięki czemu za niższą nominalnie pensję niż na Zachodzie możemy kupić więcej.

Przestaliśmy gonić Europę

Niestety jest też gorsza wiadomość - od 2012 do 2015 roku sytuacja praktycznie się nie zmieniła. Przestaliśmy Europę gonić.

O ile jeszcze od 2010 do 2012 roku poziom naszych wydatków konsumpcyjnych wzrósł z 68 do 74 procent średniej unijnej, to kolejne trzy lata można uznać za zmarnowane w naszym wieloletnim pościgu do lepszego życia. Zatrzymaliśmy się na tym samym poziomie 74 procent średniej unijnej.

Interesujące jest przy tym jest, że gospodarka wcale nie spowolniła. Produkt krajowy brutto na mieszkańca wzrósł z 67 procent średniej unijnej w 2012 roku do 69 procent w 2015 roku (z uwzględnieniem cen). Wygląda na to, że mieszkańcy nie konsumowali po prostu efektów swojej pracy, czyli więcej środków trafiało albo do firm, albo do instytucji publicznych.

Według danych Eurostatu najszybciej w ostatniej dekadzie nadrabialiśmy tę różnicę w latach 2007 i 2009 - po cztery procent średniej unijnej rocznie.

Co zmieniła [Beata Szydło](https://wiadomosci.wp.pl/beata-szydlo-6030130900993153c)?

Powyższe dane kończą się jednak na 2015 roku. Czy wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, wreszcie program 500+ za rządów PiS zmieniły tę perspektywę i kupujemy w tym roku więcej niż przeciętny mieszkaniec krajów UE?

Tu pomocne są dane o wzroście sprzedaży detalicznej, również z Eurostatu. Te dane, choć nie obejmują sprzedaży samochodów, to jednak dają zbliżony obraz - gdy zmniejszaliśmy dystans do Unii w konsumpcji, wtedy jednocześnie rosła przewaga w dynamice sprzedaży detalicznej.

Dla przykładu w latach 2007 i 2009, gdy dystans w konsumpcji malał po cztery procent średniej unijnej rocznie, średni miesięczny wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce wynosił odpowiednio 10 i 2,6 procent.

W przypadku 2009 roku należy się wyjaśnienie - nie było u nas wtedy jakiegoś szału zakupowego, ale po prostu to w Unii spadło, więc dystans zmalał.

Jak jest w tym roku? Mieliśmy rewelacyjny sierpień, czyli pierwszy miesiąc, w którym do beneficjantów wpłynęły pełne środki z 500+. Wtedy sprzedaż detaliczna rosła o 9,4 procent. W Unii kupowano wtedy o zaledwie 2,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Średnia dynamika w pierwszych dziesięciu miesiącach bieżącego roku pokazuje, że kupowaliśmy o 6,5 proc. więcej niż w roku poprzednim, podczas gdy w UE o średnio 2,8 procent więcej.

Teoretycznie, po dwuletniej przerwie wróciliśmy więc na ścieżkę nadrabiania dystansu. Pytanie oczywiście jakim kosztem? Nie można przecież zapominać, że wzrost konsumpcji (patrz 500+) opłacamy w dużej mierze deficytem budżetu państwa i przyrostem zadłużenia publicznego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
WYRÓŻNIONE
Piotr
8 lat temu
Jak za Gierka, a ja to będę spłacał. Lat mam 23, spłacać te fanaberie będę dawno po tym jak większość PiSu i jego elektoratu zamiast odwiedzać groby na 1 listopada, będzie odwiedzana. Tak krzyczeli, że PO kradło, ale chociaż ludziom dali spokój w kieszeni było więcej, a ci nie dość że kradną na potęgę, premie dostają to jeszcze sobie kupują wyborców publicznymi pieniędzmi co kosztuje takie miliardy, że Platforma nawet nie śniła o takiej grabieży. I proszę wszystkie osoby 50+ o ciszę, bo te decyzje długoterminowo dotyczą mojego pokolenia, was już nie będzie albo będziecie żądać od nas emerytury i harowania na was, podczas gdy teraz beztrosko wydajcie ile się da. Przeginacie pałkę, tyle powiem. Trzeba z tym zrobić porządek. Senat do likwidacji, posłów setka, zakazać partii, i patrzeć na ręce z obowiązkiem odpowiedzi na każde pytanie obywatela i comiesięczny raport ze swojej pracy publicznie do pobrania. Jak zwykły pracownik. To jest normalność a nie to co stworzyły poprzednie pokolenia, mafia, partiokracja, biurokracja, korupcja, manipulacja, socjalizm.
mark
8 lat temu
Przez ostatnie lata mieliśmy papierowy wzrost gospodarczy, czyli taki wzrost który nie przekładał się zbytnio na większy dobrobyt ludności, prawdopodobnie m.in. dlatego , że konsumowali go głównie inwestorzy zagraniczni(wypływ pieniędzy z rynku) i wyłudzacze VAT-u.
lll
8 lat temu
Taaa, teraz to jest istny raj. Socjalny. Czyli pracujący finansują nierobów. I niech nikt nie bredzi, że rząd dał ludziom jakieś pieniądze. Rząd (czyt. Szydło) ze swoich, to może co najwyżej na tacę do Torunia dać. A każdy zasiłek, zapomoga i 500+ pochodzi z MOICH (i twoich) pieniędzy. Fakt, że 2. kadencja PO to był czas marazmu, przekrętów i kolesi ale obecnie nie widzę jakiegoś szalonego zrywu. Same tylko Misiewicze i wielkie obietnice. Może jakiś geniusz w końcu skuma, że społeczeństwo się bogaci, gdy więcej zarabia a nie więcej dostaje.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (25)
boss
8 lat temu
NIE UDAWAJ GREKA BECIA
boss
8 lat temu
UPISila gmine Brzeszcze na AMEN , uPISi i reszte gmin yesce
lll
8 lat temu
Taaa, teraz to jest istny raj. Socjalny. Czyli pracujący finansują nierobów. I niech nikt nie bredzi, że rząd dał ludziom jakieś pieniądze. Rząd (czyt. Szydło) ze swoich, to może co najwyżej na tacę do Torunia dać. A każdy zasiłek, zapomoga i 500+ pochodzi z MOICH (i twoich) pieniędzy. Fakt, że 2. kadencja PO to był czas marazmu, przekrętów i kolesi ale obecnie nie widzę jakiegoś szalonego zrywu. Same tylko Misiewicze i wielkie obietnice. Może jakiś geniusz w końcu skuma, że społeczeństwo się bogaci, gdy więcej zarabia a nie więcej dostaje.
Ziuta
8 lat temu
Jak czytam takie bzdury Jak powyzej to mi sie watroba przewraca .Wiadomo PiS jest the best ,tylko ze polityka partii(Jarusia) i rzadu(tez Jarusia) prowadzi nieuchronnie do tego Co stalo sie w Grecji cala gospodarka to wszystko jest na kredyt.Oczywiscie tez z naszych podatkow tych obecnych i co rusz nowych wprowadzanych coby Jak najwiecej kasy wyciagnac z naszej kieszeni , przeciez z czegos trzeba finansowac chociazby 500+ .Ok PO nie bylo super ale jakos te 8 lat Panstwo polskie funkcjonowalo i jakos w miare dobrze kryzys przetrwalo ale to wszystko jest be . PiS teraz zrobi nam tak ,ze z rozumem sie nie polapiemy!!!!Ale wszyscy kochaja PiS beze mnie
QQQQQQQQQQQQQ...
8 lat temu
wolelismy bajke o zielonej wyspie niz realne grabienie czego sie da,,,,,,,,,,,,,,,,,co dnia budzimy sie w gorszej POLSCE PELNEJ STRACHU I NIEPEWNOSCI.
...
Następna strona