Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Ruszają negocjacje w sprawie pomocy dla Grecji

0
Podziel się:

W poniedziałek ministrowie finansów eurolandu podejmą kolejną próbę doprowadzenia do porozumienia Grecji z kredytodawcami.

Aleksis Tsipras
Aleksis Tsipras (Xinhua/Photoshot/REPORTER)

W piątek rozpoczynają się negocjacje dotyczące dalszego, międzynarodowego wsparcia finansowego dla Aten. Premier Grecji uzgodnił to z szefem eurogrupy, a do spotkania doszło w czwartek w Brukseli, na marginesie unijnego szczytu. Brak porozumienia w sprawie pomocy może doprowadzić do bankructwa Grecji.

Ateny nie chcą już pożyczek z pakietu pomocowego, bo warunkiem ich przyznania są kolejne cięcia i znaczne oszczędności.

Ale jednocześnie Grecja oczekuje europejskiej pomocy finansowej w innej formie, na co z kolei Bruksela do tej pory nie chciała się zgodzić. W pewnym momencie nad strefą euro znowu zawisło widmo kryzysu.

W czwartek premier Aleksis Tsipras zapewniał o woli do kompromisu. - _ Żadnej katastrofy na razie nie ma. Rozpoczynają się negocjacje, by ułatwić prace eurogrupy w poniedziałek _ - powiedział grecki premier.

W poniedziałek ministrowie finansów eurolandu podejmą kolejną próbę doprowadzenia do porozumienia Grecji z przedstawicielami międzynarodowych kredytodawców. Od wczoraj nazywani są oni wymiennie także _ przedstawicielami unijnych instytucji _.

Wszyscy zaczęli bowiem unikać słowa _ trojka _, z którą nowy rząd w Atenach zerwał współpracę i która w Grecji jest znienawidzona, bo kojarzy się z narzuconymi oszczędnościami.

Niemcy za pozostaniem Grecji w strefie euro

Według sondażu telewizji ARD procent Niemców opowiadających się za pozostaniem Grecji w strefie euro wzrósł w porównaniu z sytuacją sprzed 3 lat i to mimo że nowy rząd w Atenach odrzuca spłatę zadłużenia i pomoc na dotychczasowych warunkach.

Za pozostaniem Grecji w strefie wspólnej waluty europejskiej opowiedziało się 51 proc. uczestników sondażu a 41 proc. wyraziło przeciwny pogląd.

Trzy lata temu, w szczytowym okresie kryzysu zadłużeniowego w Grecji, aż 65 proc. Niemców opowiadało się za opuszczeniem przez ten kraj strefy euro.

Nowy rząd Grecji doprowadził do konfrontacji z _ trojką _ kredytodawców, a zwłaszcza z Niemcami, których kanclerz Angela Merkel domaga się aby Ateny dotrzymały zobowiązań zaciągniętych przez poprzedni konserwatywny gabinet.

Jednak po czwartkowym szczycie UE Merkel zdawała się sygnalizować bardziej pojednawcze stanowisko mówiąc, że oczekuje na spotkanie z lewicowym premierem Grecji Aleksisem Ciprasem _ w duchu kompromisu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom w sprawie Grecji? _ Jest wspólny grunt _ Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem dogaduje się z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem w sprawie dalszej pomocy.
Ruszył szczyt w Brukseli. Będzie zgoda na Grexit? Grecja domaga się anulowania długów i dalszej pomocy. Większość krajów sceptycznie podchodzi do tych pomysłów.
Grecki impas trwa. Cena złota idzie w górę Negocjacje pomiędzy ministrami finansów krajów strefy euro a nowymi władzami Grecji na temat rozwiązania problemów finansowych tego kraju nadal nie przyniosły efektów i kolejne rozmowy zostały odłożone do przyszłego tygodnia.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)