Polska ma swojego człowieka w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że profesor Maciej Szpunar został zatwierdzony na stanowisko rzecznika generalnego Trybunału.
To prestiż dla Polski i wpływ na unijne orzecznictwo. Decyzję w tej sprawie podjęli ambasadorowie państw członkowskich. Wcześniej Maciej Szpunar przeszedł pomyślnie przesłuchanie przez specjalną komisję w Brukseli.
W środowisku prawniczym to guru od dawna, w naukowym także, natomiast szersza publiczność poznała go, gdy w rządzie Donalda Tuska został wiceministrem dyplomacji. Stało się to naturalnie po tym, jak w struktury MSZ włączono Urząd Komitetu ds. Integracji Europejskiej, gdzie pracował od 2008 roku.
Szpunar urodził się w Krakowie, jednak już na studiach związany był silnie z Katowicami, z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 1996 roku pracuje w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego. W 2009 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych (prawo europejskie i prawo prywatne międzynarodowe). Przez lata wykładał na wielu także zagranicznych uczelniach, uznanie zdobywał również jako adwokat.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych charakteryzuje Szpunara także w ten sposób: _ Brał udział w międzynarodowych zespołach badawczych, między innymi w Acquis Group on the Existing EC Private Law _. _ Jest członkiem Rady Konsultacyjnej Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze oraz członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego _.
Profesor w niezwyczajnym stopniu interesuje się historią. W wolnym czasie uprawia sport. Obok narciarstwa i siatkówki pochłonęło go żeglarstwo. Ma stopień sternika jachtowego. Zna biegle angielski i francuski.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Wysokie stanowiska w UE dla Polaków Kluczowe stanowisko adwokata generalnego w unijnym Trybunale na pewno dla Polaka. Możliwe też, że nasz rodak będzie także Europejskim Rzecznikiem Ochrony Danych. | |
Bruksela pozywa Polskę za in vitro Jeśli dojdzie do rozpraw i Polska je przegra, Trybunał może nałożyć na nasz kraj olbrzymie kary finansowe. | |
Zwrot pieniędzy za spóźnienie pociągu Pasażer ma prawo do częściowego zwrotu ceny biletu za ponadgodzinne opóźnienie pociągu, nawet jeżeli pociąg spóźnił się z powodu tzw. siły wyższej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości. |