Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad 60 proc. Europejczyków przeciwko dłuższej pracy

0
Podziel się:

Bruksela nie będzie narzucać krajom członkowskim podwyższenia wieku emerytalnego. Te decyzje należą do kompetencji unijnych rządów.

Ponad 60 proc. Europejczyków przeciwko dłuższej pracy
(Keith Roper/CC/Flickr)

Dwie trzecie Europejczyków jest przeciwnych podnoszeniu wieku emerytalnego. Tak wynika z sondażu badania opinii publicznej w Unii - Eurobarometru.

Najwięcej przeciwników jest w Rumunii 87 proc., a także na Łotwie i na Słowacji, po przeciwnej stronie jest Dania, Holandia, Irlandia i Wielka Brytania, gdzie ponad połowa uważa, że wiek emerytalny powinien być podwyższony. W Polsce więcej jest przeciwników niż zwolenników takiego rozwiązania. Przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego opowiedziała się połowa respondentów w naszym kraju, za była ponad jedna trzecia, a 14 proc. obywateli nie miało zdania.

Mimo sprzeciwu obywateli Unii, Komisja Europejska zamierza w przyszłym miesiącu opublikować dokument zachęcający kraje członkowskie do podniesienia wieku emerytalnego. Zapowiedział to komisarz do spraw zatrudnienia Laszlo Andor.

- _ Muszę przyznać, że kryzys nie był najbardziej szczęśliwym momentem, by rozmawiać o wieku emerytalnym i o konieczności jego podwyższenia w niektórych krajach. Ale dobrze znanym faktem jest, że społeczeństwa w Europie się starzeją. Dziś osoby powyżej 65.roku życia stanowią 16 proc., a w następnym 50-leciu ta liczba podwoi się. Są obawy, że poziom życia pogorszy się dla wszystkich, niektórzy podkreślają, że starsi ludzie będą większym obciążeniem dla budżetów i młodszych pokoleń _ - tłumaczył komisarz do spraw zatrudnienia.

Laszlo Andor zaznaczył, że Bruksela nie będzie narzucać krajom członkowskim podwyższenia wieku emerytalnego. Te decyzje należą do kompetencji unijnych rządów. Komisja podkreśla jednak, że w związku ze wzrostem długości życia i spadkiem współczynnika dzietności, konieczna jest reforma systemów emerytalnych. W przeciwnym razie finanse publiczne mogą runąć.

O podnoszeniu wieku emerytalnego w UE czytaj w Money.pl
Ujednolicą wiek emerytalny w strefie euro? Angela Merkel chce, by we wszystkich krajach posługujących się wspólną walutą pracowano tak samo długo.
Zadłużony kraj podnosi wiek emerytalny Od 2013 roku Hiszpanie będą musieli pracować dłużej. Hiszpański parlament uchwalił reformę systemu ubezpieczeń społecznych podnosząc ustawowy wiek emerytalny.
Holendrzy popracują dłużej? To już pewne Rząd Holandii poinformował o osiągnięciu porozumienia ze związkami zawodowymi i pracodawcami w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)