Cypr czeka głęboka recesja w roku bieżącym i następnym, a w 2015 roku kraj może odczuć wzrost gospodarczy - prognozuje MFW. Komisja Europejska przedstawiła z kolei raport dotyczący Grecji. Wynika z niego, że **stan finansów publicznych Aten stopniowo się poprawia.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje w dzisiejszym raporcie, że w 2015 roku Cypr może odczuć wzrost gospodarczy, ale jeśli nie będzie realizował programu oszczędnościowego, grozi mu dalsza recesja.* *
Według MFW gospodarka cypryjska skurczy się o 8,7 proc. w tym roku, w 2014 - o 3,9 proc., zanim w 2015 osiągnie skromny wzrost na poziomie 1,1 proc. Bezrobocie wyniesie 15,5 proc. pod koniec bieżącego roku, w przyszłym wzrośnie do 16,9 proc., zanim w 2015 roku spadnie do 14,6 proc., czyli do poziomu z początku br.
Raport MFW podkreśla determinację władz cypryjskich w obliczu kryzysu. Jednak _ potrzebny jest czas, by gospodarka dostosowała się do głębokich zmian strukturalnych w jej sektorze finansowym. Ryzyka makroekonomiczne pozostają nadzwyczaj wysokie _ - wskazuje raport.
MFW podkreśla, że potrzebna jest _ wola polityczna, by wdrożyć wszystkie elementy programu oszczędnościowego _, bo to osłabi zagrożenia dla gospodarki, m.in. groźbę zwiększenia długu publicznego. Fundusz przyznaje też, że recesja może się okazać _ poważniejsza, niż przewidywano _.
Prognozy MFW na lata 2013-14 są zbieżne z tymi, które ostatnio ogłosiła dla Cypru Komisja Europejska. Jednak przewidywania KE nie dotyczyły 2015 roku. Cypr otrzymał w poniedziałek pierwszą wypłatę w wysokości 2 mld euro z pomocy finansowej UE i MFW o łącznej wysokości 10 mld euro.
Program pomocowy ratujący Cypr przed bankructwem zakłada rozległą restrukturyzację sektora bankowego oraz poniesienie strat przez właścicieli wkładów bankowych. Cypr musi również wygospodarować 13 mld euro w ramach własnych przedsięwzięć oszczędnościowych. Obejmują one m.in. podatek od nieruchomości i redukcję płac pracowników państwowych.
Grecja podnosi się z kolan. Perspektywy coraz lepsze
Stan greckich finansów publicznych stopniowo się poprawia, sektor bankowy został dokapitalizowany, a reformy są w toku - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Komisji Europejskiej. Problemem kraju jest jednak rosnące bezrobocie, szczególnie wśród młodych.
Wśród przyczyn poprawy greckiej gospodarki Komisja Europejska wymienia zakończoną powodzeniem w 2012 roku reformę rynku pracy, która wprowadziła elastyczność wynagrodzeń i zwiększyła konkurencyjność kosztów pracy. Problemem jednak jest wysokie bezrobocie, które cały czas rośnie. W lutym osiągnęło 27 proc. i było o 0,3 pkt proc. wyższe niż miesiąc wcześniej oraz o 5 pkt proc. wyższe niż przed rokiem. Szczególnie zła sytuacja jest na rynku pracy wśród ludzi młodych. KE wskazuje, że rozwiązaniem mogą być programy robót publicznych i większy nacisk na kształcenie zawodowe.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/83/m219987.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;musi;ozywic;wzrost;gospodarczy,225,0,1300449.html) *Grecja chwalona. Uniknie drastycznych cięć? * Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił w opublikowanym dzisiaj raporcie Ateny za uzdrawianie finansów publicznych. Mimo złej sytuacji na rynku pracy dobrze prezentują się perspektywy dla finansów publicznych śródziemnomorskiego kraju. - _ Deficyt na rachunku bieżącym zmniejszył się znacznie. Potrzebne są jednak reformy w sektorze produktów i usług, by zwiększyć inwestycje i poprawić konkurencyjność, co będzie uzupełnieniem dla reform rynku pracy _ - czytamy w raporcie.
Poprawia się ściągalność podatków, jednak w tej kwestii pozostaje jeszcze wiele od zrobienia. KE wyraziła zadowolenie z powodu przeprowadzonej w styczniu 2013 r. reformy systemu podatków dochodowych, która rozszerzyła podstawy opodatkowania i wprowadziła bardziej równomierne obciążenia. Komisja nie jest jednak zadowolona z tempa prywatyzacji i uważa, że rząd grecki powinien ją przyśpieszyć.
Zdaniem KE pozytywnym sygnałem jest zakończone sukcesem dokapitalizowanie najważniejszych greckich banków. Większość z 50 mld euro zostało już wypłacone jako zaliczki na pokrycie ich potrzeb kapitałowych - informuje. Rok 2014 ma być też rokiem, w którym grecka gospodarka zacznie stopniowo rosnąć.
Do początku maja 2013 r. Grecja w ramach programu ratunkowego otrzymała 200,9 mld. Wkrótce do kraju ma trafić kolejna wypłata - 7,2 mld euro. Jej pierwsza transza - 4,2 mld euro - w maju, a druga w czerwcu.
Pogrążona od sześciu lat w recesji Grecja jest finansowo zależna od pakietu pomocowego UE i MFW. Lwią część funduszy na ratowanie Grecji dostarcza strefa euro. W zamian za pomoc Ateny zobowiązały się do gruntownych reform gospodarczych, głębokich cięć budżetowych oraz podniesienia podatków. Reformy są bardzo dotkliwe dla Greków.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m266143.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/posiadacze;najwiekszych;depozytow;straca;do;60;procent,240,0,1279216.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) | Najbogasi Cypryjczycy stracą nawet do 60 procent To wstępne uzgodnienia polityczne na wyspie. Informacja dotyczy osób, które mają na kontach powyżej stu tysięcy euro. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m265931.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/prezes;najwiekszego;banku;podal;sie;do;dymisji,15,0,1276431.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) | Prezes największego banku podał się do dymisji Andreas Artemis, prezes Bank of Cyprus, podał się do dymisji. Jest przeciwny planowanemu obciążeniu posiadaczy kont bankowych kosztami ratowania państwa przed bankructwem. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m160955.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lotwa;bankowym;rajem;bedzie;drugim;cyprem,190,0,1274558.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) | Łotwa stanie się "drugim Cyprem"? Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska ostrzegły Rygę przed praniem brudnych pieniędzy. |