Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

S&P obniżyła rating Francji i kilku innych krajów

0
Podziel się:

Agencja Standard & Poor's uderzyła ratingami w większość państw strefy euro. Czterem z nich spadły oceny aż o dwa poziomy.

S&P obniżyła rating Francji i kilku innych krajów
(PAP/EPA)

Największe - dwustopniowe obniżki ratingów dotknęły Włochy, Hiszpanię, Portugalię oraz Cypr. O jeden poziom zmniejszyła się wiarygodność kredytowa Francji, Austrii, Słowacji, Malty i Słowenii.

Na zdjęciu protest lewicowego _ Front de Gauche _ pod paryską siedzibą agencji Standard&Poor's

Aktualizacja 14 stycznia, 1:26

Ratingi zostały utrzymane dla Niemiec, Grecji, Belgii, Holandii, Luksemburga, Finlandii i Irlandii. Od godziny 14.30 krążyły plotki o możliwym obniżeniu ocen kredytowych państw Eurolandu, co spowodowało przecenę na rynkach giełdowych i walutowych.

Wcześniej francuski minister finansów Francois Baroin dodał, że informacje od S&P otrzymały też inne kraje europejskie, nie sprecyzował jednak, o jakie państwa chodzi. - _ To nie jest dobra wiadomość, ale to nie jest katastrofa _ - ocenił w wypowiedzi dla telewizji France 2. - _ Agencje ratingowe nie dyktują Francji, jaką ma prowadzić politykę _ - dodał.

Rating Francji, Austrii (oba kraje mają teraz AA+), Malty (A-), Słowacji (A) i Słowenii (A+) został obniżony o jeden poziom; do obniżenia ratingu o dwa stopnie doszło z kolei w przypadku Portugalii (do BB), Włoch (BBB+), Hiszpanii (A) i Cypru (BB+).

Zmiana ratingów przez S&P
Państwo Rating po Rating przed
Austria AA+ AAA
Belgia AA AA
Cypr BB+ BBB
Estonia AA- AA-
Finlandia AAA AAA
Francja AA+ AAA
Grecja CC CC
Hiszpania A AA-
Holandia AAA AAA
Irlandia BBB+ BBB+
Luksemburg AAA AAA
Malta A- A
Niemcy AAA AAA
Portugalia BB BBB-
Słowacja A A+
Słowenia A+ AA-
Włochy BBB+ A

Źródło: S&P, sporządzone przez Money.pl

Historyczny cios we Włochy. Za bezbronnośćPo raz pierwszy w historii Włochy, pogrążone w kryzysie finansów publicznych, trafiły tym samym do kategorii _ B _. Na świecie kategorię BBB+ ma między innymi Peru, Kolumbia i Kazachstan. Nigdy wcześniej żadna agencja ratingowa nie pozbawiła Włoch kategorii _ A _.

W pierwszym komentarzu, jaki napłynął po ogłoszeniu decyzji S&P, rząd Mario Montiego oświadczył, że jest jeszcze bardziej zdeterminowany, by zrealizować ustalony program reform, które - jak przypomniano - uznała również sama agencja.
Wyjaśniając powody swej decyzji agencja Standard&Poor's podkreśliła, że wprawdzie za rządów Mario Montiego poprawiła się sytuacja polityczna we Włoszech, a rozważane reformy _ mogą poprawić włoską konkurencyjność _, ale utrzymuje się niepewność.

_ Spodziewamy się sprzeciwu wobec aktualnych ambitnych reform rządu, a to zwiększa niepewność co do prognoz wzrostu, a zatem i finansów państwa _ - brzmi wydany komunikat S&P. Według tej agencji obniżenie ratingu jest odbiciem tego, co uważa ona za _ rosnącą bezbronność Włoch _ wobec zagrożeń finansowych z zewnątrz._ - Rating Włoch jest obciążony przez wysokie zadłużenie publiczne i słaby potencjał wzrostu _ - wyjaśnia agencja, dodając, że atutem są _ zdrowa i zróżnicowana gospodarka _ oraz _ znaczne oszczędności sektora publicznego _.

Rada Ministrów, której stanowisko przytoczyła Ansa, położyła nacisk na potrzebę promowania rozwiązań na poziomie europejskim, by wspierać wysiłki poszczególnych krajów na rzecz wzrostu i zatrudnienia. Ponadto rząd odnotował, że agencja potwierdziła jego dobrą wolę i intencje w podjętych działaniach i zachęca do wcielenia w życie reform strukturalnych.

Oburzenie postanowieniem Standard&Poor's wyrażają przede wszystkim politycy centroprawicy, rządzącej do niedawna Włochami. Jeden z jej senatorów Luigi D'Ambrosio Lettieri oświadczył: _ agencje ratingowe zachowują się jak organizacje przestępcze, wiernie wykonujące rozkazy mocodawców zza Oceanu . _

_ - Włochami rządzi Mario Monti, a nie agencje ratingowe _ - stwierdził lider Unii Centrum Pier Ferdinando Casini.

Cięcia ratingów będą głębszeS&P zaznaczył jednocześnie, że spośród 16 rozpatrywanych krajów wszystkie - poza Niemcami i Słowacją - mają negatywne pespektywy, co oznacza, że w tym roku i w roku 2013 można spodziewać się kolejnych obniżek ratingów. Prawdopodobieństwo takich obniżek oceniono na _ jeden do trzech _.

_ - Dzisiejsze decyzje są spowodowane przede wszystkim naszą oceną, że polityczne inicjatywy podjęte w ostatnich tygodniach przez europejskich decydentów mogą okazać się niewystarczające, żeby w pełni załagodzić napięcie utrzymujące się w strefie euro _ - poinformowała w oświadczeniu amerykańska agencja.

Wśród krajów, które mają negatywną perspektywę, znalazły się m.in. Finlandia, Holandia i Luksemburg z obecnie maksymalną notą AAA.

To cios krajów strefy euro i ich zdolności do walki z kryzysem - ocenia agencja AP. Według źródła unijnego, cytowanego przez AFP, najwyższą ocenę utraciła też Austria. Źródło rządowe z kraju UE informowało wcześniej, że Niemcy, Luksemburg, Holandia i Finlandia utrzymają najwyższy rating. Utrata najwyższej oceny przez dwa spośród sześciu krajów strefy euro może negatywnie wpłynąć na Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF). Według AFP, istnieje ryzyko, że EFSF utraci rating AAA.

Mogło być gorzej?Niemieckie ministerstwo finansów wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że strefa euro ustabilizuje swoje finanse i _ odzyska zaufanie rynków _. _ Nie można kwestionować naszej woli uzdrowienia finansów publicznych i naszych wysiłków na rzecz przezwyciężenia kryzysu zadłużenia w strefie euro _ - głosi komunikat.

Dwie inne międzynarodowe agencje ratingowe, Moody's i Fitch, utrzymują rating AAA dla Francji.
Sto dni przed wyborami prezydenckimi obniżenie wiarygodności kredytowej Francji to także cios dla Sarkozy'ego, dla którego utrzymanie najwyższego ratingu od dawna było priorytetem - ocenia AFP.

- _ Rating został obniżony o jeden, a nie o dwa poziomy. Nie jest tak źle, jakby się można tego obawiać w scenariuszu bardzo negatywnym. Pozostaje kwestia, komu jeszcze rating zostanie obniżony, ile krajów obejmie obniżka, bo to miała być decyzja masowa. Obawy o obniżkę o dwa poziomy się nie sprawdziły i to w pewnym sensie dla inwestorów jest pocieszeniem _ - uważa Marek Rogalski, analityk Banku Ochrony Środowiska

Jego zdaniem krok agencji S&P będzie miał przełożenie na złotego. - _ Jeżeli w poniedziałek rano będzie to wyglądało tak, że mniej krajów niż się obawiano dostało obniżki, i to niewielkie, to może być tak, że na początku na rynku będzie nerwowo, ale potem się wszystko uspokoi _ - ocenia analityk.

Więcej o sytuacji gospodarczej Francji czytaj w Money.pl
Kurs dolara wystrzelił. S&P uderza we Francję Kurs euro w stosunku do dolara jest już najniższy od 16 miesięcy. Zobacz, co za tym stoi.
Merkel z Sarkozym. Będzie podatek? Niemcy i Francja zgadzają się co do potrzeby wprowadzenia w Europie podatku od transakcji finansowych.
Francuzi idą na całego - podatek od transakcji Paryż może skierować ustawę o podatku do głosowania parlamentarnego już w lutym. Nawet bez wsparcia Unii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)