Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka o budżet UE. To wyzwanie na przyszły rok

0
Podziel się:

Batalia o korzystny dla Polski budżet UE na lata 2014-2020 oraz finalizacja umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina to wyzwania na 2013 rok.

Jarosław Kalinowski
Jarosław Kalinowski (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Batalia o korzystny dla Polski budżet UE na lata 2014-2020 oraz finalizacja umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina to wyzwania na 2013 rok - wskazali dzisiaj europosłowie PSL.

_ - Musimy bardzo aktywnie pracować w Parlamencie Europejskim, żeby oczekiwania Polski dotyczące tego budżetu zostały spełnione _ - podkreślił europoseł PSL href="http://www.money.pl/gospodarka/politycy/grzyb,andrzej,polityk,108.html">Andrzej Grzyb na konferencji prasowej, przypominając, że przyszły rok będzie okresem finalizacji negocjacji budżetu na lata 2014-2020. Inny poseł ludowców do PE Jarosław Kalinowski (na zdjęciu) ocenił, że Polska ma bardzo duże szanse, aby w nowej perspektywie budżetowej nadal być największym beneficjentem netto.

Wtórował mu europoseł PSL Czesław Siekierski. Według niego nowy budżet Unii _ da nam szansę zbliżenia się poziomem rozwoju do innych krajów unijnych _. Zwracał uwagę, że budżet unijny w sposób zasadniczy wpływa na ograniczenie kryzysu gospodarczego, bo tworzy miejsca pracy i kreuje rozwój gospodarczy. _ - Budżet unijny przynosi korzyści wszystkim - i Polsce, ale także tym krajom, które więcej wpłacają do budżetu, niż z niego biorą _ - przekonywał.

Do sprawy nowego budżetu przywódcy unijni mają wrócić w lutym. Winą za dotychczasowe fiasko rozmów obarczano głównie płatników netto - m.in. Wielką Brytanię i Niemcy - którzy domagają się cięć we wspólnej kasie.

Grzyb zwrócił uwagę, że w nowym roku powinno dojść do podpisania umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. - _ Są takie przewidywania, że pod koniec 2013 roku prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania umowy. W tej sprawie Parlament Europejski jest bardzo aktywny, a w szczególności polska delegacja _ - mówił.

Umowę stowarzyszeniową oraz o pogłębionym handlu między Ukrainą a UE parafowano w marcu po trwających od 2007 r. negocjacjach. Data podpisania i ratyfikacji dokumentu jest jednak dotąd nieznana. UE odkłada ją ze względu na pogorszenie się na Ukrainie sytuacji w zakresie przestrzegania prawa, w tym politycznie umotywowane - w ocenie Brukseli - skazanie byłej premier i liderki opozycji Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia.

Według polskiej strony podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina jest możliwe w drugiej połowie 2013 r. na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - pod warunkiem przeprowadzenia przez Kijów reform wymiaru sprawiedliwości.

Politycy PSL nawiązali też do tematu przyjęcia przez Polskę waluty euro. Premier Donald Tusk zapowiedział już, że przed podjęciem decyzji w tej sprawie przeprowadzi konsultacje w kraju.

Grzyb przyznał, że zgadza się z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, który powiedział, że najpierw trzeba uzdrowić strefę euro, a dopiero później określić datę wejścia do niej przez Polskę. A Kalinowski przypomniał, że Polska - aby wejść do strefy euro - musi spełnić wszystkie wymogi. Europosłowie PSL podsumowali też swoją działalność w europarlamencie w 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk o porażce na szczycie: "Tragedii nie ma" Gdyby negocjacje poniosły fiasko, to nie byłoby wielu chętnych do dzielenia się odpowiedzialnością.
Wróżą Tuskowi porażkę. Na własne życzenie Ze smutkiem obserwujemy dramatyczną porażkę premiera Donalda Tuska w Brukseli - powiedział lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
"Dobrze, że to Tusk negocjuje budżet" Koledzy z PiS wykazali się piramidalną naiwnością - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)