Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące wyniki badań. To oni w Polsce najczęściej doświadczają biedy

59
Podziel się:

Jak podał CBOS, nieco większe jest prawdopodobieństwo, że biedy będą doświadczać osoby młodsze lub w średnim wieku, niż starsze.

Zaskakujące wyniki badań. To oni w Polsce najczęściej doświadczają biedy
(Shutterstock/Roman023)

7 proc. Polaków w wieku do 59 lat oraz 4 proc. w wieku 60+ doświadczało w ciągu ostatnich 12 miesięcy braku żywności - wynika z sondażu CBOS.

Jak podał CBOS, nieco większe jest prawdopodobieństwo, że biedy będą doświadczać osoby młodsze lub w średnim wieku, niż starsze. 7 proc. Polaków w wieku do 59 lat oraz 4 proc. w wieku 60+ doświadczało w ciągu ostatnich 12 miesięcy braku żywności (często, czasem lub rzadko). Problem braku żywności dotknął 2 proc. ankietowanych w wieku 75+. W sondażu zwrócono uwagę, że seniorzy nieco rzadziej znajdowali się w sytuacji skrajnej biedy m.in. dlatego, że nie mają dzieci na utrzymaniu.

Z problemem braku żywności najczęściej zmagały się osoby w wieku produkcyjnym - w przedziale 45-54 lata (10 proc.), w tym dla 2 proc. była to sytuacja częsta. W sondażu podkreślono, że połowa Polaków w tym przedziale wiekowym to osoby o niskich kwalifikacjach - 51 proc. ma wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe. W tej grupie zanotowano też wysoki odsetek osób niepracujących (25 proc.).

W ciągu ostatnich 12 miesięcy braku pieniędzy na podstawowe potrzeby (często, czasami lub rzadko) doświadczyło 17 proc. Polaków w wieku 65+. Częściej niż najstarsi doświadczały tego osoby w wieku 45-54 lat (28 proc.) i 55-64 lata (23 proc.), a najrzadziej osoby najmłodsze - to znaczy w wieku 18-24 lata (14 proc.).

CBOS spytał ankietowanych także o dostęp do lekarza. 26 proc. badanych zadeklarowało, że często lub czasami ma taki problem, 15 proc. rzadko. 58 proc. ankietowanych w wieku od 18 do 60 lat nigdy nie doświadczyła problemu z dostępem do lekarza. 1 proc. nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie.

23 proc. respondentów w wieku powyższej 60. roku życia często lub czasami doświadczyła problemu z dostępem do lekarza, 12 proc. - rzadko. 65 proc. ankietowanych nie miała takich problemów.

Problemy z poruszaniem się miewa 20 proc. Polaków w wieku 60+, w tym 5 proc. ma je często. Z analizy CBOS wynika, że takie kłopoty na większą skalę pojawiają się w wieku 75+: dotykają one już 30 proc. populacji w tym wieku, z czego dla 10 proc. są bardzo poważnym utrudnieniem, ponieważ zdarzają się często.

Poczucia osamotnienia (rzadko, czasami, często) doświadczyło 25 proc. ankietowanych w wieku 60+. 75 proc. nigdy nie doświadczyło takiego uczucia. W przedziale wiekowym 18-60 poczucia osamotnienia doświadczyło 23 proc. badanych. Takiego uczucia nie miało 77 proc. respondentów.

W analizie CBOS wykorzystano dane z dwóch sondaży. Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (314) zrealizowano w dniach 30 czerwca - 7 lipca 2016 roku na liczącej 983 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski; badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (315) zrealizowano w dniach 17-25 sierpnia 2016 roku na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Oba badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI). Łączna liczba osób w wieku 60+ wyniosła 622.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
WYRÓŻNIONE
jpII
8 lat temu
Najwiekszą biedę cierpią w Polsce rodziny smolenskie. Wdowy, wdowce, dzieci rodzice, tesciowie. bracia, siostry, kuzynki, kuzyni, wszystkie dzieci wymienionych cierpią biedę z powodu wypłacenia niskich odszkodowan. Tylko kilkaset tysiecy na głowę, a nedzne miliony na rodzinę. Przeciez oni do gara nie mają co włozyc. Jeszcze troche a wyginą z głody jak kiedys dinozaury. Rząd musi cos z tym zrobic, trzeba ich ratowac!!!
zeNON
8 lat temu
Ludzie, jak bezrobotny może utrzymać się za 0,00 zł słownie: zero złotych, zero gorszy stałego zasiłku dla bezrobotnych miesięcznie? Żyć bez złamanego grosza na fizyczną egzystencję? Jak to sobie wyobrażacie? Przyczyny bezrobocia bywają różne, a najczęściej to są choroby, w tym ot, taka depresja. Czy człowiekowi w potrzebie nie należy się wsparcie? Rozumiem, gdy mieszka samotny, to jeszcze jakiś tam ochłap z opieki społecznej dostanie, ale gdy jest młody, bezdzietny i mieszka przy rodzinie? Toż to zsumują mu cały dochód w całej rodzinie i ani złocisza nie dostanie! Owszem, może domagać się od rodziny środków na podstawie obowiązku alimentacyjnego, ale który porządny człowiek poda do sądu najbliższą rodzinę? I żyje taki w upodleniu i popada w coraz większą depresję i aż cud, że się na życie nie targnie... Ale większość tzw. sprawiedliwych, tych ciężko pracujących, wobec potrzeby wprowadzenia stałego zasiłku ma jedno tylko: NIE! Czyżbyście elementarną dobroć zatracili?
Polka4
8 lat temu
Kiedy przestaniecie okradać emerytów, potrącając im podatki PO RAZ DRUGI OD TYCH SAMYCH PIENIĘDZY ? Jak Wam nie wstyd w tak bezczelny sposób okradać najbiedniejszych, a wszystko to w świetle chorego polskiego prawa? HAŃBA i jeszcze raz hańba !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A może juz brakuje pieniędzy dla smoleńskich cmentarnych hien i dlatego nadal się okrada emeryta ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (59)
semka
8 lat temu
To dlaczego się nie wezmą do roboty? Ogłoszeń pełno. Jaśnie Państwo nie chce iść do pracy za 2 tyś złotych? Bo jeżeli nie chce to są to pasożyty nad którymi nie powinno się litować.
nino-si
8 lat temu
Teraz, jest tak chociaż realia są nieco gorsze niż, w badaniu. Ale co będzie za 30 lat jak skończą ci dzisiejsi prześladowcy gdy osiągną owe X+??????
Xpatria
8 lat temu
Niech idą do kurii biskupiej. Ci uczniowie Jezusa na pewno ich nakarmią. W końcu płacili na nich całe życie....
jacek
8 lat temu
młodym nie jest się wiecznie tych bogatych i biednych pojedna tylko jedno miejsce m 2 gdzieś na górce
Były rasselit...
8 lat temu
Armagedon przeżyją i tak tylko świadkowie Jehowy gęsiego przejdą do Raju
...
Następna strona