Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC ostrzega przed osłabieniem paktu fiskalnego

0
Podziel się:

Głównym powodem do niepokoju jest tak zwana reguła wyjątkowa.

EBC ostrzega przed osłabieniem paktu fiskalnego
(PAP/EPA)

Europejski Bank Centralny obawia się osłabienia planowanego paktu fiskalnego - pisze dziś niemiecki dziennik _ Financial Times Deutschland _. Jeden z dyrektorów EBC Joerg Asmussen uważa, że nowy projekt umowy _ znacznie rozwadnia _ wcześniejszą wersję.

Gazeta powołuje się na pismo Asmussena do negocjatorów paktu. Zaapelował on o zmianę proponowanej w obecnym projekcie reguły wyjątkowej, zgodnie z którą państwa-sygnatariusze paktu mogłyby w nadzwyczajnych sytuacjach zwiększać swoje deficyty ponad poziom 0,5 proc. PKB. Według _ FTD _ także szef EBC Mario Draghi powiedział, że reguła wyjątkowa musi być sformułowana _ niedwuznacznie i skutecznie _. _ EBC obawia się, że nowy traktat może być tak miękki, jak wcześniejszy Pakt Stabilności i Wzrostu _ - pisze niemiecki dziennik.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/124/127612.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/to;oni;winni;sa;krachowi;na;swiatowych;rynkach,63,0,892735.html) *To oni winni są krachowi na światowych rynkach * Prof. Dariusz Filar ocenia najnowsze pomysły na ratowanie strefy euro.

Asmussen uważa, że reguła wyjątku mogłaby mieć zastosowanie w tak nadzwyczajnych okolicznościach, jak _ katastrofy naturalne czy w trudne sytuacje, na które rząd nie ma wpływu _. Zaapelował on też o wprowadzenie pełnej kontroli przestrzegania paktu fiskalnego przez trybunał europejski. Przypadki naruszenia zasad powinny pociągać za sobą uruchomienie _ automatycznych mechanizmów korekcyjnych _ - informuje _ FTD _, powołując się na pismo Asmussena.

Negocjacje nad paktem trwają i nie brakuje w nich rozbieżności. Jak przypomina dziennik, także eurodeputowani skrytykowali w minionych dniach najnowszy projekt paktu fiskalnego. Europoseł niemieckiej chadecji Elmar Brok ocenił, że projekt stanowi _ krok wstecz _ wobec wcześniejszych propozycji, bo rola Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego została ograniczona. Z kolei eurodeputowany niemieckiej socjaldemokracji Bernhard Rapkay mówił o _ wypowiedzeniu wojny parlamentaryzmowi i instytucjom europejskim _.

Czytaj więcej o kryzysie na świecie
Idą złe miesiące dla Unii. Poważne zmiany Dania przejmuje prezydencję w Unii, ale mocno podzielonej. Europę czekają trudna lata - mówią eksperci.
Tusk: Trzeba decyzji, nie ma więcej czasu Tusk powiedział, że na szczycie w Brukseli trzeba przyjąć konkretny i dokładny plan działań antykryzysowych.
Czarna prognoza. Kryzys przez kilkanaście lat Ekonomiści uważają też, że ratowanie Grecji znacznie wydłuży kryzys w Europie.
kryzys
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)