O ile jeszcze w 2013 roku zakwestionowano 9 tys. fałszywych banknotów, to już w 2014 roku było ich 11,5 tys. W ubiegłym roku wszystkich podrobionych znaków pieniężnych, czyli monet i banknotów, wychwycono 15,8 tys.
Jak wylicza NBP, w porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 9,7 proc.
NBP podaje jeszcze inne przeliczenie. Według ekspertów NBP na 1 mln wszystkich monet i banknotów w obiegu przypadało 6,11 sztuk "fałszywek".
Jak uniknąć podrobionych pieniędzy? Narodowy Bank Polski radzi, by nie wstydzić się spojrzenia na banknot pod światło. W ten sposób dostrzegalny będzie znak wodny oraz nitka zabezpieczająca. Dodatkowo możemy pochylić banknot - zastosowana na nim farba jest zmienna optycznie pod odpowiednim kątem. Ponadto NBP sugeruje, by nie bać się przeciągnięcia palcem po powierzchni banknotu. W jaki sposób to pomaga? Farba jest wyczuwalna dotykiem.
"Oglądając banknot nie stawiasz nikomu zarzutów ani podejrzeń - po prostu sprawdzasz autentyczność, masz do tego prawo, pozwoli ci to uniknąć strat i kłopotów" - czytamy na stronach NBP.
Podejrzewasz, że otrzymałeś fałszywkę? "Jeżeli masz podejrzenia, że banknot, który posiadasz, jest nieautentyczny, zgłoś się z nim do najbliższej jednostki policji albo do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego masz społeczny obowiązek tak postąpić" - tłumaczy NBP na swoich stronach internetowych.
Czytaj więcej w Money.pl