Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

George Osborne: Korporacje muszą płacić należne podatki

0
Podziel się:

Niektóre korporacje z siedzibą w krajach z wysokimi podatkami tworzą zagraniczne filie lub firmy istniejące tylko na papierze, by korzystać z ulg podatkowych.

George Osborne: Korporacje muszą płacić należne podatki
(Elliott Franks /eyevine/EAST NEWS)

Od międzynarodowych korporacji należy ściślej egzekwować zobowiązania podatkowe, ograniczając im możliwości stosowania praktyk zmniejszających te zobowiązania. Sprawa ta wymaga współpracy rządów - uważa brytyjski minister finansów George Osborne.

_ - Duże korporacje z siedzibą w jednym kraju, a sklepami w innych, lokujące prawo do tzw. własności intelektualnej w nisko opodatkowanych miejscach, jak Bermudy czy Kajmany, przekonają się, że będzie im trudniej utrzymać taki układ, ponieważ międzynarodowe reguły podatkowe zmienią się i korporacje będą musiały w większym zakresie płacić podatki tam, gdzie generują zyski _ - oświadczył dziś Osborne w wywiadzie dla telewizji Sky.

Brytyjski minister, uczestniczący w obradach G20 w Moskwie wskazał, że minimalizowanie zobowiązań podatkowych przez światowe korporacje jest _ międzynarodowym zagadnieniem wymagającym międzynarodowych rozwiązań _. Nad ukróceniem tego rodzaju praktyk będą zastanawiać się wspólnie Londyn, Paryż i Berlin - informuje Sky.

Według dzisiejszego _ Guardiana _ Osborne pokieruje pracami G20, związanymi z praktyką tzw. cen transferowych (ang. transfer pricing), polegającą na tym, że międzynarodowe korporacje przenoszą koszty i straty do krajów, w których podatki są wysokie, zmniejszając tym samym deklarowaną sumę przychodów podlegającą tam opodatkowaniu, a zyski deklarują w krajach, w których stawki podatkowe są niskie.

Cytowany przez gazetę raport OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), opublikowany z okazji obrad G20, stwierdza, że międzynarodowe zasady podatkowe nie zmieniły się od czasów Ligi Narodów, a w ostatnim dziesięcioleciu praktyki zmniejszania zobowiązań podatkowych przez światowe korporacje stały się bardziej agresywne.

Niektóre korporacje z siedzibą w krajach z wysokimi podatkami tworzą zagraniczne filie lub firmy istniejące tylko na papierze, by korzystać z ulg podatkowych - wyjaśnia raport.

O tym, na jak wielką skalę wykorzystywane są raje podatkowe, świadczy m.in. to, że Brytyjskie Wyspy Dziewicze są drugim po Hongkongu największym inwestorem w Chinach, a trzy raje podatkowe: Bermudy, Barbados i Wyspy Dziewicze w 2010 r. przyciągnęły więcej zagranicznych inwestycji bezpośrednich niż Niemcy i Japonia razem wzięte.

Raport OECD analizuje też praktyki wewnętrznych przepływów pieniędzy w dużych korporacjach z tytułu praw autorskich i opłat za licencje. Wartość tego rodzaju _ handlu _ przyrosła od 2,8 mld USD w 1970 r. do 27 mld USD w 1990 r. i 180 mld USD w 2009 r.

Raport zaznacza, że ekspansja sprzedaży elektronicznej powoduje, iż trudno jest ustalić, gdzie międzynarodowa korporacja wygenerowała zysk. W 2012 r. globalna wartość elektronicznej sprzedaży przekroczyła 1 bln USD, w 2013 r. jej wzrost przewidywany jest na 18,3 proc. W Wielkiej Brytanii sprzedaż elektroniczna stanowiła w 2011 r. ok. 12 proc. ogółu handlu detalicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk w słynnej telewizji. Boją się zwolnień W proteście przeciwko redukcjom zatrudnienia kilkuset dziennikarzy brytyjskiego publicznego nadawcy BBC zrzeszonych w związku zawodowym NUJ przystąpiło do strajku włoskiego.
Turyści oblegają Londyn. Wydali miliardy Aż 18,7 mld funtów szterlingów, czyli ok. 90,5 mld złotych, wydali w 2012 roku zagraniczni turyści w Wielkiej Brytanii.
Polska wprowadzi nowy podatek? Komisja Europejska przyjęła projekt dyrektywy w sprawie podatku od transakcji finansowych. Nasz kraj też go wdroży?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)