Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GUS: coraz lepsze nastroje konsumenckie Polaków

0
Podziel się:

Najbardziej poprawiły się oczekiwania dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju.

GUS: coraz lepsze nastroje konsumenckie Polaków
(AndreasKermann/iStockphoto)

W kwietniu nastroje konsumenckie dotyczące zarówno sytuacji bieżącej, jak i przyszłej wyraźnie poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 5,5 pkt proc. niż w marcu br. i ukształtował się na poziomie -10,9.

"Dla wszystkich składowych wskaźnika BWUK odnotowano wartości znacznie wyższe niż w poprzednim miesiącu. Wzrosty te wahały się w granicach od 4,0 pkt proc. dla ocen przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego do 7,4 pkt proc. w przypadku ocen dotyczących obecnego dokonywania ważnych zakupów " - napisano w komunikacie.

W porównaniu do kwietnia 2014 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 7,2 pkt proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 5,3 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -14,2.

Wzrost wartości wskaźnika wystąpił dla wszystkich jego składowych. Najbardziej poprawiły się oczekiwania dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 9,7 pkt proc. i 6,1 pkt proc.).

W kwietniu br. WWUK osiągnął wartość o 8,0 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile zarabia Polak? Dużo mniej niż podaje GUS Obalamy mity dotyczące średniego wynagrodzenia. Jest ono dużo niższe niż mogło się to dotychczas wydawać.
Nastroje konsumentów się poprawiły. Jak? TNS Polska zwraca jednak uwagę, że index pozostaje ujemny, co oznacza, że odsetek ocen negatywnych przewyższa odsetek ocen pozytywnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)