Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Karta Dużej Rodziny. MRPiPS: usługi 2 tys. firm ze zniżką

6
Podziel się:

Rząd chce poszerzyć krąg użytkowników Karty na duże rodziny z dorosłymi dziećmi.

Karta Dużej Rodziny. MRPiPS: usługi 2 tys. firm ze zniżką

2 tys. firm lokalnych i ogólnopolskich oferuje zniżki rodzinom wielodzietnym w ramach Karty Dużej Rodziny, która niedługo będzie dostępna w formie e-dokumentu - poinformowała we wtorek Dorota Gierej z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Konferencję zapowiadającą 5. Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, który potrwa od 16 do 18 czerwca w Nysie, zorganizował Związek Dużych Rodzin 3+ (ZDR3+).

Jak zaznaczyła Gierej, od początku roku do Karty dołączyło ponad 500 firm, co daje łącznie 2 tys. firm lokalnych i ogólnopolskich oferujących zniżki i specjalne usługi dla rodzin z dziećmi. Pozyskiwaniem partnerów we współpracy z ministerstwem zajmuje się ZDR3+ - powiedziała.

Gierej przedstawiła plany ministerstwa, by Karta Dużej Rodziny dołączyła do tzw. e-dokumentów, otwieranych na smartfonie w specjalnie przygotowanej aplikacji, a także stworzenia newslettera, wysyłanego do rodzin z informacjami o nowych ulgach dla wielodzietnych.

Poinformowała, że ministerstwo chce poszerzyć krąg użytkowników Karty na duże rodziny z dorosłymi dziećmi. - Obecnie kartę może otrzymać jedynie rodzina, która ma przynajmniej troje dzieci do 18 r.ż., lub do 25 r.ż., jeśli dzieci się uczą - wyjaśniła. Dodała, że obecnie funkcjonuje 1,8 tys. kart, z których korzysta 381 tys. rodzin. - Miesięcznie odnotowujemy ok. 5 tys. wniosków o wydanie nowej karty - powiedziała Gierej.

Joanna Krupska, prezes ZDR3+, przypomniała, że Karta Dużej Rodziny jest "dzieckiem" Związku, który wynegocjował jej wprowadzenie w samorządach na długo przedtem, zanim powstała jej ogólnopolska wersja. Pierwsza wersja Karty powstała w 2008 r. we Wrocławiu, następna rok później w Grodzisku. Krupska dodała, że karta była prekursorem świadczenia "Rodzina 500 plus" w tym sensie, że duże rodziny przestały być kojarzone z patologią. "Przy wydawaniu karty nie bierze się pod uwagę kryterium dochodowego, nagradza się rodzinę za to, że ma dużo dzieci" - zaznaczyła.

Krupska poinformowała, że w tegorocznym zjeździe weźmie udział 1100 osób, w tym prawie 800 dzieci. Pierwszym miastem goszczącym zlot wielodzietnych był Grodzisk, następnie zjazdy organizowano w Lublinie, Łowiczu, Gnieźnie. W tym roku impreza będzie w Nysie. - Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązania prorodzinne, które wprowadziła Nysa - powiedziała Krupska.

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz poinformował, że województwo opolskie, na którego terenie znajduje się Nysa, jest dotknięta dużą depopulacją spowodowaną wyjazdami młodych za granicę. - Dlatego 1 stycznia 2016 r. wprowadziliśmy +Nyski Bon Wychowawczy+, podobny w konstrukcji do rządowego świadczenia +Rodzina 500plus+. Płacimy 500 zł na dziecko, z tym że jest to świadczenie skierowane do dzieci w wieku od urodzenia do 6. roku życia - dodał Kolbiarz.

Jak poinformował burmistrz, w przypadku dzieci w wieku do 3 lat bon jest wypłacany rodzicom, jeśli przynajmniej jedno z nich pracuje, w przypadku dzieci starszych wymaga się, by oboje pracowali. Pierwszeństwo w przyznaniu bonu mają małżeństwa. - Z danych GUS wynika, że w Nysie, w stosunku do roku 2015, nastąpił wzrost dzietności o 21 proc., a wzrost liczby zawieranych małżeństw o 24 proc. Wyniki są jedne z najlepszych w kraju - zaznaczył.

Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, powiedział, że ZDR3+ jest tym środowiskiem, któremu udało się zainicjować w Polsce "bardzo sensowną" politykę prorodzinną. - Pamiętam nasze konferencję 10 lat temu, na których ogłaszaliśmy, że Polska jest przedostatnim krajem - przed Albanią - jeśli chodzi o najgorszą politykę prorodzinną. Wielka praca ZDR3+ doprowadziła do tego, że mamy w tej chwili ulgi rodzinne, Kartę Dużej Rodziny i program +Rodzina 500 plus+. To pokazuje, jak organizacja pozarządowa może zmienić oblicze polityki państwa - powiedział Przeciszewski. Podkreślił rolę episkopatu Polski, który - jak przypomniał - od lat apelował o prowadzenie polityki prorodzinnej.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych w instytucjach publicznych, firmach prywatnych i państwowych. Właściciele kart mają zniżki w instytucjach kultury, ośrodkach rekreacyjnych, komunikacji i sklepach w całej Polsce. O Kartę może się ubiegać każda rodzina z minimum trojgiem dzieci w wieku do 18. roku życia, do 25. - jeśli się uczą, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - bez względu na wiek. Od 2014 r. funkcjonuje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
WYRÓŻNIONE
Bartosz
8 lat temu
Do tego tematu pasowałaby fotka z trójka + dzieci.
Alicja
8 lat temu
Jak na razie niewiele mozna skorzystać z kdr. Prosimy i zniżki w sklepach spożywczych typu Lidl, biedronka , auchan , kaufland , polo itd bo to najbardziej pomoze rodzinom w przeżyciu miesiaca. A jakies zniżki np. 5% piotrze i pawle gdzie ceny maja wyzsze nic nie pomoga duzym rodzinom.
Mama 2córeczk...
8 lat temu
A taka kartę powinien mieć rodzimy co.maja minimum 2 dzieci
NAJNOWSZE KOMENTARZE (6)
Bartosz
8 lat temu
Do tego tematu pasowałaby fotka z trójka + dzieci.
Mama 2córeczk...
8 lat temu
A taka kartę powinien mieć rodzimy co.maja minimum 2 dzieci
Alicja
8 lat temu
Jak na razie niewiele mozna skorzystać z kdr. Prosimy i zniżki w sklepach spożywczych typu Lidl, biedronka , auchan , kaufland , polo itd bo to najbardziej pomoze rodzinom w przeżyciu miesiaca. A jakies zniżki np. 5% piotrze i pawle gdzie ceny maja wyzsze nic nie pomoga duzym rodzinom.
Ula
8 lat temu
Dajcie karte samotnym rodzicom
mm
8 lat temu
A karta jest ważna tylko w mieście w którym mieszkasz , jeśli jesteś z innego miasta to nie zawsze można z niej skorzystać