Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotnictwo w Polsce. Będzie pomnik na stulecie

0
Podziel się:

Inicjatywę dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski.

Lotnictwo w Polsce. Będzie pomnik na stulecie
(MON)

Za pięć lat na warszawskich Powązkach stanie Pomnik Chwały Lotnikom Polskim. Inicjatywę Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP poparł dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski (na zdjęciu) - poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

Zdaniem gen. Majewskiego nie ma lepszego miejsca na upamiętnienie dokonań wszystkich pokoleń polskich lotników. - _ Budowa monumentu to wspólny, moralny i żołnierski obowiązek braci lotniczej wobec poprzedników, którzy wpisali się w historię naszej ojczyzny i lotnictwa. Ten pomnik godnie upamiętni obchody stulecia polskiego lotnictwa, które przypada w 2018 roku _ - ocenił dowódca Sił Powietrznych.

Wybrane miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach jest dogodne do organizowania uroczystości z asystą wojskową: pocztami sztandarowymi, orkiestrami, kompanią honorową. Pomysł budowy pomnika zaaprobowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

_ - Pomnik uhonoruje zarówno lotników poległych w działaniach bojowych, jak i tych, którzy zginęli w czasie pokoju, oraz wszystkich innych, którzy wypełniwszy dobrze obowiązki wobec państwa i społeczeństwa, zostali powołani do "Niebieskiej Eskadry" - bez względu na wydarzenia historyczne, miejsca służby czy indywidualne zasługi _ - wyjaśnił intencje budowy pomnika przewodniczący Stowarzyszenia gen. dywizji w st. spocz. pilot Franciszek Macioła.

Stowarzyszenie powołało grupę organizacyjną budowy pomnika. Będzie ona działała do czasu powołania komitetu budowy i komitetu honorowego pomnika. Forma monumentu będzie jeszcze w tym roku przedmiotem uzgodnień z urzędem zarządem cmentarzy komunalnych, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz urzędem miasta.

Kamień węgielny pod pomnik inicjatorzy zamierzają wmurować w 2015 roku - w 75. rocznicę Bitwy o Anglię, a odsłonięcia monumentu dokonać w roku 2018 - w jubileusz stulecia lotnictwa polskiego. Fundusze na budowę będą pochodzić ze zbiórki wśród organizacji i stowarzyszeń lotniczych, firm oraz sympatyków lotnictwa w kraju i za granicą.

Budowa pomnika będzie jednym z wielu przedsięwzięć Dowództwa Sił Powietrznych, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i innych organizacji lotniczych związanych z setną rocznicę powstania polskiego lotnictwa wojskowego.

5 listopada minęła 95. rocznica pierwszego lotu w historii polskiego lotnictwa wojskowego. Dwupłatowcem Hansa-Brandenburg C.I (lub wzorowanym na nim austriackim Oeffag C.II) z zamalowanymi czarnymi krzyżami wznieśli się w powietrze z przejętego od Austriaków lwowskiego lotniska Lewandówka por. pil. Stefan Bastyr i por. obs. Janusz de Beaurain. Obrzucili wtedy bombami i ostrzelali ukraińskich żołnierzy wycofujących się po próbie ataku na Dworzec Główny we Lwowie. Kolejny lot bojowy por. Bastyr odbył tego samego dnia z obserwatorem Władysławem Toruniem.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)