Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotos buduje terminal kolejowy. Sprawdź, co planuje

0
Podziel się:

Od 2015 r. rafineria w Gdańsku ma przerabiać surowiec wydobywany przez PGNiG.

Lotos buduje terminal kolejowy. Sprawdź, co planuje
(Materiały prasowe)

Grupa Lotos na terenie swojej rafinerii w Gdańsku buduje terminal kolejowy, który umożliwi odbiór ropy do przeróbki koleją - w cysternach. Jak przypomniała spółka, od 2015 r. rafineria ma przerabiać polską ropę wydobywaną przez PGNiG.

Lotos podkreślił, że dotychczas rafineria nie mogła przyjmować dostaw surowca koleją, natomiast od początku 2015 r. umowa, jaką spółka zawarła z PGNiG w 2013 r. przewiduje dostawy 25 tys. ton ropy naftowej miesięcznie i będzie to przywożona w cysternach krajowa ropa, głównie z kopalni PGNiG w Lubiatowie.

Wiceprezes Lotosu Marek Sokołowski podkreślił, że ropa z Lubiatowa jest dobrej jakości, nadaje się zwłaszcza do produkcji benzyny. - _ Cena jest korzystna dla obu stron _- podkreślił. Wartość umowy z PGNiG Lotos szacuje na 3,2 mld zł.

Ropa naftowa z PGNiG będzie ładowana do cystern kolejowych w terminalach kolejowych oddziału PGNiG w Zielonej Górze, a spółka Lotos Kolej przewiezie ją do gdańskiej rafinerii, gdzie zostanie rozładowana na budowanym stanowisku rozładunku cystern, na którym powstaje m.in. tor rozładunkowy, pomost do obsługi 12 cystern, pompownia oraz rurociągi.

_ - Stanowisko rozładunku będzie uniwersalne, czyli będzie można rozładowywać cysterny różnej wielkości, od krótkich 12-metrowych po najdłuższe, eksploatowane w Polsce. I nie tylko z ropą, ale też z innymi produktami, zarówno lekkimi, jak i ciężkimi - wymagającymi podgrzewania _ - podkreślił Ryszard Plata z Biura Realizacji Inwestycji.

Uruchomiona w 2013 r. kopalnia LMG (Lubiatów-Międzychód-Grotów) wydobywa gaz i ropę. Wartość całej inwestycji wyniosła 1,7 mld zł. Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy tego złoża wynoszą ok. 7,25 mln ton, a gazu ziemnego - ok. 7,3 mld m sześciennych.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)