Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najzamożniejsze samorządy w Polsce. Najbogatsza jest wieś w województwie łódzkim

0
Podziel się:

"Bardziej korzystny niż w poprzednich latach trend zmian w dochodach samorządowych przekłada się na zmiany wydatków majątkowych" - piszą autorzy rankingu.

Kopalnia i elektrownia Bełchatów
Kopalnia i elektrownia Bełchatów (Greenpeace Polska/Flickr)

O 10 procent wzrosły dochody województw w 2014 roku w porównaniu do 2013 roku. Zdecydowanie słabiej było w powiatach, gdzie ten wzrost sięgnął tylko 3 procent. Nowy ranking pokazuje, że samorządy mają za sobą całkiem udany rok. Najbogatszym miastem powiatowym są Polkowice. Ale i tak daleko im do wsi Kleszczów.

Przytoczone wyżej liczby pochodzą z najnowszego rankingu magazynu samorządów terytorialnych "Wspólnota". Jego autorzy co roku porównują dochody wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.

"Patrząc na dane finansowe trzeba powiedzieć, że to nie był zły rok. Jeszcze w 2012 roku w wielu kategoriach (i typów JST) obserwowaliśmy stagnację, a nawet spadek dochodów. Rok 2013 był już lepszy w porównaniu z poprzednim - dochody co najmniej utrzymywały się na niezmienionym poziomie, a na ogół lekko wzrastały. W 2014 r. lekki lub też szybszy wzrost dochodów dotyczył już wszystkich kategorii jednostek samorządowych" - czytamy w komentarzu do rankingu.

Z rankingu wynika, że najzamożniejszym miastem powiatowym są dolnośląskie Polkowice, gdzie dochód samorządu przeliczony "na głowę" mieszkańca sięgnął w ubiegłym roku 6743 złotych. Warto zauważyć, że Polkowice od lat utrzymują się na pierwszym miejscu w swojej kategorii. To w największej mierze zasługa dochodów płynących z tytułu podatków płaconych przez miedziowy koncern KGHM.

Podobnie liderami w swoich kategoriach pozostają też Warszawa i Sopot. Stolica (6333 złote) króluje wśród miast wojewódzkich, a Sopot (6052 złote) wśród miast na prawach powiatu.

Wśród gmin wiejskich najzamożniejszy jest Kleszczów z wynikiem 44,3 tysiąca złotych. Skąd takie bogactwo tej położonej w województwie łódzkim wsi? Zapewnia je pobliska elektrownia Bełchatów, z której co roku do gminy wpływa około 160 milionów złotych z podatków. Jak donosiła przed rokiem "Gazeta Wyborcza", mieszkańcy wsi czerpią z bogactwa "pełnymi garściami". Normą są tam darmowe posiłki dla dzieci w szkołach, a także dofinansowanie przez gminę wczasów, nie tylko w kraju.

Gdy spojrzymy na województwa jako całość, to w ubiegłym roku na pierwsze miejsce wysunęło się województwo lubuskie. Jego dochód po przeliczeniu "na głowę" mieszkańca wyniósł 256 złotych. Na drugim miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie (250 złotych), a dalej podkarpackie (246 złotych) i dopiero mazowieckie (240 złotych).

"Bardziej korzystny niż w poprzednich latach trend zmian w dochodach samorządowych przekłada się na zmiany wydatków majątkowych, będących w Polsce znakomitym barometrem samorządowej koniunktury. Przez poprzednie cztery lata wydatki majątkowe spadały. Teraz nareszcie wzrosły, choć nie osiągnęły poziomu z lat 2009-2011. Są to wzrosty dość znaczące - najniższy odnosi się do miasta na prawach powiatu, ale i tu inwestycje w 2014 roku były o ponad 15 procent wyższe niż rok wcześniej. W przypadku powiatów zmiana przekracza nawet 20 procent" - czytamy w rankingu.

wiadomości
kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)