216 tys. nauczycieli i pracowników oświaty, czyli 96 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez ZNP w ogniwach związku, jest gotowych poprzeć ewentualne protesty. Jutro stanowisko odnośnie wyników sondażu ma zająć Zarząd Główny ZNP.
Na zdjęciu prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Sondaż przeprowadzono w związku z propozycjami zmian w prawie oświatowym przedstawionym przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Pełne wyniki badania udostępniła rzeczniczka prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis.
38,3 proc. biorących udział w sondażu, czyli 81 tys. nauczycieli opowiedziało się za ogólnopolską manifestacją w Warszawie, 34,6 proc., czyli 75 tys. - za strajkiem ostrzegawczym, a 29,7 proc., czyli 65 tys. - za strajkiem ciągłym.
Pod koniec kwietnia strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawiła założenia - jej zdaniem - niezbędnych zmian ustawowych w oświacie. W ustawie o systemie oświaty zaproponowano m.in. wprowadzenie możliwość przekazywania szkół i placówek oświatowych innym osobom prawnym lub fizycznym bez względu na liczbę uczniów; obecnie samorząd może można bez uprzedniej likwidacji przekazać prowadzanie szkoły, gdy uczy się w niej mniej niż 70 uczniów.
Strona samorządowa zaproponowała także by zapisy ustawy Karta Nauczyciela obowiązywały tylko nauczycieli _ tablicowych _. Opowiedziała się też m.in. za wyższym pensum dydaktycznym, czyli za większą obowiązkową liczbą godzin lekcji prowadzonych przez nauczycieli.
Wstępne wyniki sondażu, z danymi 60 proc. ogniw związku, przedstawił na początku czerwca na konferencji prasowej w Warszawie prezes ZNP Sławomir Broniarz._ - Ostatnich kilka tygodni należało do bardzo burzliwych z punktu widzenia nauczycieli. Kończył się ruch służbowy w szkołach, pojawiły się nowe arkusze organizacyjne zawierające zmiany, będące następstwem wdrożenia nowej siatki godzin i ramowych planów nauczania w roku szkolnym 2012/2013. Pojawiły się także propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty zmierzające do dekompozycji systemu i pogorszenia pozycji nauczycieli i pracowników oświaty _ - powiedział na konferencji Broniarz.
Wymienił propozycje zmian w prawie oświatowym przedstawione przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Mówił także o braku wsparcia ze strony MEN szkół i nauczycieli przy wprowadzaniu nowych ustaw i rozporządzeń oraz o braku reakcji ze strony przedstawicieli rządu na łamanie prawa oświatowego przez organy prowadzące szkoły.
Minister edukacji Krystyna Szumilas pytana wówczas, o wyniki ankiety powiedziała: _ Wszelkie zmiany w polskim szkolnictwie muszą być podyktowane dobrem dziecka. Różne środowiska mają swoje propozycje zmian ustawowych, ale ostateczna decyzja co do zakresu tych zmian musi zostać podjęta w drodze dialogu pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami. Do takiego dialogu będę namawiała przedstawicieli samorządów i związków zawodowych nauczycieli. Trzeba rozmawiać dla dobra oświaty. Jako minister edukacji będę zachęcać do takiej dyskusji i w miarę możliwości moderować ją _ - powiedziała Szumilas.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Nauczyciele zaniepokojeni. Ministerstwo uspokaja - Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pracuje obecnie nad projektem zmian w ustawie Karta Nauczyciela - zapewnił wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. | |
Nikt na świecie nie pracuje tak krótko Tak wynika z najnowszego raportu Education at Glance 2011 OECD. Rocznie ciało pedagogiczne spędza przy tablicy 489 godzin. | |
Grożą blokadą autostrady. Przez upadłość Przed Sejmem przedsiębiorcy będą domagać się przyjęcia obiecanej przez rząd ustawy, która pozwoli na przynajmniej częściowe wyegzekwowanie pieniędzy. |