Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Budowa drugiej nitki Gazociągu Północnego. Jean-Caude Juncker dał zielone światło projektowi Nord Stream 2?

52
Podziel się:

Zmiana stosunku Brukseli do projektu Nord Stream 2 może być bezpośrednim efektem zobowiązania, jakie w poniedziałek podjął Gazprom.

Budowa drugiej nitki Gazociągu Północnego. Jean-Caude Juncker dał zielone światło projektowi Nord Stream 2?
(REUTERS/Francois Lenoir)

Szef Komisji Europejskiej skłania się ku poparciu projektu Nord Stream 2, a decyzja ta najprawdopodobniej zostanie ogłoszona tuż po wrześniowych wyborach w Niemczech - donosi portal Euractiv.com, powołując się na anonimowych urzędników unijnych.

Według specjalizującego się w polityce unijnej portalu, Juncker miał ulec Niemcom, które "bardzo ostro" naciskają na zielone światło Brukseli dla budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego. Realizacja tego kontrowersyjnego projektu wzmocni pozycję Niemiec jako głównego rozgrywającego na rynku gazu w Unii Europejskiej.

Szef Komisji Europejskiej dotychczas wypowiadał się na temat Nord Stream 2 dość ostrożnie, często wskazując na wątpliwości, jakie w związku z tym projektem wyrażają kraje wschodnioeuropejskie. Obawy dotyczą głównie dodatkowego wzmocnienia pozycji Gazpromu, który już teraz jest de facto monopolistą na rynku gazu w Europie.

- Efekty budowy rurociągu w rodzaju Nord Stream 2 wykraczają poza dyskusje prawne - mówił jeszcze w czerwcu zeszłego roku Juncker. Szef Komisji Europejskiej zwracał uwagę, że Nord Stream 2 może zmienić kształt unijnego rynku gazu, nie dając ani dostępu do nowych źródeł dostaw, ani nowego dostawcy.

Zmiana stosunku Brukseli do projektu Nord Stream 2 może być bezpośrednim efektem zobowiązania, jakie w poniedziałek 13 marca podjął Gazprom. Rosyjski gigant gazowy obiecał, że wyeliminuje ograniczenia dotyczące reeksportu gazu, a także wprowadzi ceny gazu w Europie Środkowej i Wschodniej, które będą odzwierciedlać ceny rynkowe.

- Uważamy, że zobowiązania Gazpromu umożliwią swobodny przepływ gazu w Europie Środkowej i Wschodniej po konkurencyjnych cenach - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. - Są odpowiedzią na nasze zastrzeżenia i zapewniają rozwiązanie na przyszłość, zgodne z zasadami UE. W rzeczywistości pomogą łatwiej zintegrować rynek gazu w regionie - dodała.

Porozumienie Gazpromu z Komisją Europejską może być finałem postępowania w sprawie łamania unijnych zasad konkurencji i podziału rynku gazu w krajach członkowskich z Europy Środkowej i Wschodniej. W 2015 roku KE formalnie zarzuciła rosyjskiemu koncernowi, że ogranicza odbiorcom możliwość reeksportu gazu.

Utrudnianie konkurencji miało dotyczyć rynku gazu w Polsce, a także w Bułgarii, Czechach, Estonii, Węgrzech, Litwie, Łotwie i Słowacji. Bruksela zwróciła się teraz do tych krajów o zaopiniowanie porozumienia z Gazpromem, dając im na to siedem tygodni. Komisja Europejska podejmie ostateczną decyzję po przeanalizowaniu tych opinii.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
WYRÓŻNIONE
pit złośliwie...
8 lat temu
Czy wyborcy PIS to sami dyletanci? Co ma Tusk do Komisji Europejskiej? Wy naprawdę nie macie zielonego pojęcia jak działa Unia i jej instytucje. Tusk w tej sprawie nie ma nic do powiedzenia. Nie jest to temat pod obradami Rady Europejskej (której pracę Tusk koordynuje, powtarzam KOORDYNUJE a nie PODEJMUJE WIĄŻĄCE DECYZJE w jej imieniu) tylko przez Komisję Europejską na pracę której nie ma w praktyce wpływu. No ale wina Tuska musi być, nieważne są fakty. Ż E N A D A
Grzegorz Cich...
8 lat temu
No i wyszło szydło z worka. Unia, wolność, demokracja, solidarność... Wielkie bzdety, dla szkopów liczy się tylko kasa. A teraz chodzi o wielką kasę, bo gaz to ... władza. No i mamy Wielką Rzeszę Niemiecką, tak jak chciał Gebels. Bravo panie Tusk. wielkie bravo.
mick
8 lat temu
A co na to "rudy piesek "cioci Angeli ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (52)
dane
8 lat temu
Rzad z Żoliborza nakłania Nas do rezygnacji z EKO GROSZKU Polskiego na rzecz gazu z Rosji?
zbigniew
8 lat temu
[cytat] Szef Komisji Europejskiej skłania się ku poparciu projektu Nord Stream 2, Tylko polscy politycy,eksperci i gryzpiórki nie chcą pamiętać o tym ze twórcami NS-1 jest nie kto inny tylko rząd polski bo zamiast Jamału-2 /bo Jamał-2 ma przebiegać przez Białoruś a Polska postawiła warunek że ma przebiegać przez Ukrainę/i Rosja pokazała Polscw miejsce w szeregu i mamy Ns-1 i zamiast być ze względu na położenie centrum dystrybucji gazu na zachód i południe Europy i mieć przynajmiej mld dolarów za tranzyt gazu to mamy strategicznego partnera i wieczna przyjażń Ukrainy co ostanio jest widoczne. W 2013 r odżyła koncepcja budowy Jamał -2 i wtedy pan Tusk znów zablokował budowę z powodów w/w a teraz rząd polski lata po Europie i płacze o budowie NS-2 szkodzi Polsce a nie chcę wycofać się z projektu że Ukraine trzeba pomagać bez względu na koszty z ty ze zadłużenie Ukrainy jest ponad 3 razy mnejsze niż polski a mże tych polskich polityków wyslemy do ich umiłowanego i ukochanego kraju Ukrainy.. .
antyklerykał
8 lat temu
ale musi latać GULA wściekłym nacjonalistom w polsce katolickiej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mko
8 lat temu
wlasnie poto byl potrzebny tusk
Leon
8 lat temu
a,ile dostał w łape???
...
Następna strona