Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obligacje Brady'ego już spłacone, i to przed terminem

0
Podziel się:

Resort finansów zrealizował dziś ostatni przelew, na 297 milionów dolarów. To uwalnia nasz kraj od długów zaciągniętych w latach 80.

Obligacje Brady'ego już spłacone, i to przed terminem
(kprm.gov.pl)

Ministerstwo Finansów spłaciło dzisiaj ostatnią ratę długu wobec Klubu Londyńskiego. Resort zrealizował przelew na 297 milionów dolarów. To definitywnie kończy historię długu zaciągniętego w czasach Edwarda Gierka.

Jako tzw. dług gierkowski określa się kredyty zagraniczne, jakie Polska zaciągnęła w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, a więc wtedy gdy I sekretarzem PZPR był Edward Gierek. Przed 1971 r. zadłużenie zagraniczne Polski było bliskie zeru. W 1971 r. wynosiło 1,0 mld USD, w 1975 r. 8,4 mld USD a w 1980 r. już 25,5 mld USD.

W latach 80. Polska, podobnie jak niektóre inne państwa, przede wszystkim Ameryki Południowej i Środkowej, wpadła w pułapkę zadłużenia: brakowało dewiz na terminową obsługę długu, a więc spłatę rat kapitałowych i odsetek. Ostatecznie obsługa została zawieszona (najpierw rat kapitałowych a potem także odsetek) i do końca lat 80 a przypadku wierzycieli komercyjnych do 1994 r. dług ten narastał, mimo że nie były zaciągane nowe zobowiązania.

Były dwie grupy wierzycieli. Pierwsza z nich to wierzyciele oficjalni, a więc rządy i agencje rządowe innych państw, przede wszystkim z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale też np. Kanady czy Brazylii. Drugą grupę stanowiły głównie zachodnie banki komercyjne (w tym największe zadłużenie występowało wobec wierzycieli z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii).

Przeznaczeniem kredytów było przede wszystkim finansowanie inwestycji przemysłowych. Zakładano, że modernizacja przemysłu poprzez zwiększenie wpływów z eksportu sprawi, że kredyty niejako spłacą się same. Fakt, że wśród wierzycieli były tez banki komercyjne, a więc instytucje z założenia nastawione na zysk świadczy o tym, że wierzyli w to również zachodni bankierzy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/48/m96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/relacja;zadluzenia;zagranicznego;do;pkb;rosnie,177,0,1151153.html) *Relacja zadłużenia zagranicznego do PKB rośnie * Relacja ta wskazuje, jaką część rezerw walutowych musiałby przeznaczyć bank centralny na spłatę zagranicznego zadłużenia krótkoterminowego. Na początku III RP uregulowanie sprawy zadłużenia zagranicznego było warunkiem odzyskania przez Polskę wiarygodności międzynarodowej i dostępu do rynków finansowych. Polska wystąpiła zatem do wszystkich swoich wierzycieli w 1990 r. z propozycją rozpoczęcia rozmów o redukcji i restrukturyzacji zadłużenia. Podjęte w tym roku negocjacje zakończyły się sukcesem tylko wobec wierzycieli rządowych skupionych w Klubie Paryskim (umowa z 1991 r.).

Klub Londyński skupiający wierzycieli komercyjnych nie był ówcześnie skłonny do żadnych kompromisów. Rozmowy zostały wznowione w 1993 r. a w 1994 r. podpisano umowę redukcyjną również z Klubem Londyńskim. Na mocy obydwu porozumień około połowy (licząc wg wartości pieniądza w czasie, z uwzględnieniem narosłych odsetek) istniejącego długu zostało umorzone. Pozostała część została rozłożona na odleglejsze terminy, tak aby spłaty długu nie obciążały polskiej gospodarki w pierwszym, najtrudniejszym okresie transformacji ustrojowej. Obsługa tego zadłużenia następowała ze środków budżetu państwa.

Praktycznie tzw. dług gierkowski został spłacony, z czego większość przed terminem, w okresach, gdy było to opłacalne ekonomicznie, Polska aktywnie korzystała z przysługującej jej możliwości wcześniejszego wykupu. W przypadku Klubu Paryskiego wcześniejsza spłata wymagała oczywiście zgody wierzyciela oraz wszystkich członków klubu.

Dług wobec Klubu Paryskiego został zamieniony na kredyty, których nominał po redukcji w 1994 wynosił 26,8 mld USD. Termin spłat kapitału przypadał w większości na lata 2004-2009. Pierwszy przedterminowy wykup miał miejsce w 2001 r., kiedy wykupiony został dług wobec Brazylii w wysokości 3,3 mld USD. W 2005 r. Polska zwróciła się do pozostałych wierzycieli Klubu Paryskiego z gotowością przedterminowej spłaty. Na polską ofertę przystało 10 z 17 państw i wykupiono dług o równowartości około 5,3 mld USD. Obecnie, uwzględniając spłaty terminowe i przedterminowe, zadłużenie wobec Klubu Paryskiego wynosi około 50 mln USD i wynika z kredytu wobec Japonii, który zgodnie z harmonogramem będzie spłacany do 2014 r. (Japonia nie zgodziła się na przedterminową spłatę).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/83/m219987.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;grecji;dotknie;po;kieszeniach;podatnikow;strefy;euro,116,0,1186676.html) *Chcą darować Grecji dług. Ty za to zapłacisz * Już raz prywatni wierzyciele, czyli banki, firmy ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne zgodziły się darować Atenom ponad 100 miliardów euro. Co będzie teraz? Dług wobec Klubu Londyńskiego po redukcji został zamieniony na dług rynkowy, tzw. Obligacje Brady'ego, o wartości nominalnej 8,0 mld USD. Obligacje te miały być spłacone do 2024 r. ale już od 1995 r. Polska wykupywała je przed terminem. Ostatnie 0,3 mld USD zadłużenia w tych obligacjach zostanie wykupione 29 października, przy użyciu opcji call dającej emitentowi prawo wykupu obligacji po cenie nominalnej w każdym dniu płatności odsetek.
Przy obecnych warunkach rynkowych wykup ten jest opłacalny pod względem ekonomicznym.

Zadłużenie Polski wobec Klubu Londyńskiego wynosiło około 14 mld USD. W skład długu wchodziły trzy części: pochodzący jeszcze z lat 70-tych dług podstawowy – 8,7 mld USD. Dług ten częściowo przejęty został przez budżet państwa z przedsiębiorstw państwowych (kredyty kupieckie); dług z tytułu tzw. Kredytów rewolwingowych z lat 80-tych – 1,1 mld USD; zaległości odsetkowe z okresu 1989-1994 w wysokości 4,2 mld USD.

W wyniku umowy redukcyjnej zadłużenie zagraniczne wobec Klubu Londyńskiego spadło do kwoty 8,0 mld USD. Umowa redukcyjna umożliwiała wszystkim wierzycielom dobrowolny wybór pomiędzy wykupem za gotówkę lub zamianą na nowe papiery skarbowe. Pozostały po redukcji i wykupie za gotówkę dług w kwocie około 8,0 mld USD został zamieniony na nowe papiery skarbowe tzw. Obligacje Brady'ego. W rezultacie wyemitowano w dniu 27.10.1994 r. 6 typów obligacji różniących się między sobą szczegółami konstrukcji przy czym około 60% nowego długu było w formie 30-letnich zabezpieczonych obligacji, a pozostała część zapadała w okresie 15-25 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Zadłużenie Polaków rośnie. Liczą je w miliardach Liczba klientów podwyższonego ryzyka przekroczyła już 2 mln osób.
Zadłużenie rośnie. Zobacz najnowsze dane NBP Zadłużenie zagraniczne Polski ogółem wyniosło 263,83 mld euro na koniec II kwartału wobec 261,02 mld euro kwartał wcześniej.
Rostowski uniknie wzrostu zadłużenia? Ujawnił, jaki ma plan Propozycje Ministerstwa Finansów według ekspertów z Rządowego Centrum Legislacji mogą być niebezpieczne.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)