Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Afera w PKP. Będą zwolnienia dyscyplinarne

89
Podziel się:

Trzy osoby mają zostać zwolnione dyscyplinarnie z PKP SA. To pokłosie afery z umową na ochronę dworców podczas Światowych Dni Młodzieży. Okazuje się także, że poprzedni zarząd spółki wprowadzał w błąd ministra infrastruktury.

Afera w PKP. Będą zwolnienia dyscyplinarne
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Chodzi o słynną już umowę, jaką zarząd PKP SA zawarł ze spółką Sensus Group na w związku z ochroną antyterrorystyczną dworców przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbyły się pół roku temu w Krakowie. Kolejarze zawarli wartą 1,9 mln zł umowę z firmą, która nie miała ani siedziby, ani wpisu do KRS. Kiedy sprawa wyciekła do mediów, ministerstwo infrastruktury zwróciło się o zbadanie sprawy do CBA.

Dymisje i zwolnienia

Przez pół roku o sprawie nie było słychać. Do czasu, kiedy na początku marca CBA weszło do siedziby PKP i zatrzymało pięć osób. Wkrótce prokuratura postawiła całemu czteroosobowemu zarządowi firmy zarzuty karne działania na niekorzyść spółki. Jeszcze tego samego dnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zdymisjonował zarząd, a na stanowisko prezesa powołał dotychczasowego szefa Przewozów Regionalnych Krzysztofa Mamińskiego.

Mamiński jest więc prezesem polskich kolei od dwunastu dni. Przez ten czas zlecił audyt innych umów zanim nastał w PKP. Czy to oznacza, że przypadków podobnych do Sensus Group może być więcej? - Nie mam takie wiedzy. Jednak dotychczasowe procedury, jakie obowiązywały w spółce w tym przypadku nie zadziałały. Gdzie była ta czerwona lampka, która powinna się zapalić, że podpisuje się umowę z firmą bez wpisu do KRS, bez siedziby? Takie rzeczy powinny być przecież sprawdzane w pierwszej kolejności podczas weryfikacji kontrahenta - mówi prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. - Nikt tego nie sprawdził, a jeśli sprawdził, to jeszcze gorzej - dodał.

Pytany o konsekwencje personalne przyznaje, że kilka osób samych zdecydowało się zakończyć pracę w PKP. - Natomiast z trzema pożegnamy się w ramach rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli w trybie art. 52 kodeksu pracy. Procedura już jest rozpoczęta - mówi prezes.

Nie ujawnia nazwisk, ani nawet pionu organizacyjnego spółki, w którym pracują. Ujawnia tylko, że dwie z tych trzech osób "akurat się rozchorowało", kiedy tylko pojawił się w firmie.

Art. 52 kodeksu pracy umożliwia zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy poważnie naruszył obowiązki służbowe, popełnił przestępstwo, lub z własnej winy utracił uprawnienia do wykonywania pracy na danym stanowisku. W przypadku tych trzech pracowników w grę wchodzi pierwsza możliwość, czyli ciężkie naruszenie obowiązków.

Co wiedział minister

Sprawa związana z Sensus Group ma jeszcze drugie dno: ile właściwie PKP SA mogło stracić na tej umowie. Jeszcze na początku marca ministerstwo infrastruktury informowało, że gdy pojawiły się wątpliwości dotyczące umowy, minister Adamczyk polecił prezesowi PKP SA wstrzymanie wypłat z tytułu umowy z Sensus Group. Tym samym - jak twierdził resort - nie wypłacono 70 proc. wartości zamówienia.

Okazuje się jednak, że to nieprawda. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", pieniądze mimo zakazu ministra i tak trafiały do Sensus Group. W efekcie firma dostała nie niecałą jedną trzecią wynagrodzenia, jak ogłaszało ministerstwo, ale niemal całe. Potwierdza to prezes Mamiński. - Minister Adamczyk otrzymał ode mnie pełną i prawdziwą informację, dotyczącą wynagrodzenia dla Sensus Group. Poprzedni zarząd wprowadzał go w tej sprawie w błąd - powiedział. Nie zdradził ile dokładnie PKP przelało na konta Sensus Group. Wyjaśnił jedynie, że wynagrodzenie było podzielone na cztery transze, z czego z PKP SA nie wyszła tylko jedna.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(89)
WYRÓŻNIONE
edek
8 lat temu
We wszystkich spolkach pis obsadzil takimi niemotami stanowiska. Przeciez oni na niczym nie znaja sie.
loco
8 lat temu
A to nie przypadkiem kolesie z dobrej zmiany.Bo już chyba nie z niedobrej PO?
Ada
8 lat temu
A pierwszy właściciel spółki to podobno główna księgowa PiS, która ją sprzedała kolegom, nic innego jak drugi Skok,
NAJNOWSZE KOMENTARZE (89)
J-Lublin
8 lat temu
A tam po Amerykańsku Było medale stołki kasę sobie dawali ... Bizancjum tak mówił ten od Konfetti...
zorientowany
8 lat temu
Niech CBA jak najszybciej trzepie. tauron sprzedaż. i tauron dystrybucja tu dopiero sa przekrety
xPatria
8 lat temu
Katolicyzm to najgorsze, co sie temu narodowi przydazylo. Czas juz po tylu wiekach skonczyc te farse. Ludzie powinni w koncu zrozumiec, ze z katolicyzmu - na dluzsza mete - nic dobrego nie wyrasta. Dowody sa wszedzie, a najlepszym jest to, ze te kato-bzdury po prostu w zyciu codziennym NIE DZIALAJA. Juz o tym, co sie dzieje i dzialo w Watykanie przez cale wieki, nawet nie wspomne... Poczytajcie historie TEJ OBRZYDLIWEJ SEKTY, a zrozumiecie, ze nie ma nic wspolnego z jakimkolwiek dobrym bogiem, a jej funkcjonariusze od zawsze nastawieni sa na pozyskiwanie kasy, aby sie im dobrze zylo i aby mogli oddawac sie swoim - skrzywionym - uciechom. No i, oczywiscie, wspaniale jest moc manipulowac mozgami calych narodow. Jak Polski, na przyklad. To dodaje przekretom smaczku.
piterek1961
8 lat temu
A co z ministrem Adamczykiem? Ma się dobrze?
asd
8 lat temu
Co mam wpis do KRS z aferą ?
...
Następna strona