- Państwo jest emanacją interesów nas wszystkich i grzechem pierworodnym III RP, który do dziś pokutuje, czy jesteśmy z prawa czy z lewa czy ze środka, jest właśnie brak albo za mała dbałość o państwo, o myślenie strategiczne - podkreślił Morawiecki.
- W naszych głowach przez 20 lat za bardzo był zakorzeniony indywidualizm (...), a Kongres Obywatelski zawsze starał się dbać o dobro wspólne, którego emanacją na najwyższym poziomie jest dobro wspólne państwa, bo to jest absolutnie podstawowy mechanizm dbałości o swoje interesy - mówił.
- Byliśmy trochę w fałszywej filozofii, że podatki to haracz, kapitał nie ma narodowości: kapitał oczywiście ma narodowość, podatki uczciwie płacone pozwalają funkcjonować państwu - dodał wicepremier. Zauważył, że "nie potrafiliśmy wznieść się na wyższy poziom i zrozumieć, jak funkcjonują rzeczywiście nowoczesne, najbardziej udane mechanizmy państwowe".
Morawiecki powiedział, że podpisuje się pod ideą Kongresu Obywatelskiego, żeby ze sobą rozmawiać. - Bo jedną z bolączek naszego życia gospodarczego, społecznego i przede wszystkim politycznego jest to, że rzeczywiście powstał potężny "rów mariański" między dwoma częściami społeczeństwa i one nie rozmawiają ze sobą - zauważył. - Dojrzałe społeczeństwa, które odniosły ogromny sukces gospodarczy, gospodarczo-społeczny, są najwyżej rozwiniętymi społecznościami świata na pewno charakteryzuje to, że elita potrafi porozumieć się w podstawowych przynajmniej sprawach o charakterze racji stanu - dodał.
IX Pomorski Kongres Obywatelski odbywa się pod hasłem ,,Lepsze życie Pomorzan. Pasje - Obywatelska wspólnota - Europa". Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).
- Każdy z nas ma prawo do swojego, lepszego życia, zgodnie z tytułem Kongresu i wiemy dobrze, że dopiero kiedy pewne części tych pojedynczych lepszych żyć łączą się w pewną część wspólną, którą my na Kongresach nazywamy dobrem wspólnym, wtedy rzeczywiście kraj dobrze się rozwija - przekonywał Marcin Nowicki z IBnGR.
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że w ciągu najbliższych miesięcy przestawi program, który pokaże, w jaki sposób Polska ma budować swoje bogactwo. Jak mówił w Gdańsku, w Polsce kończą się oszczędności, a opóźnienia w tej sprawie trzeba zacząć nadrabiać. Temu właśnie ma służyć zapowiadany program.
Prezes zarządu IBnGR, inicjator Kongresu Obywatelskiego, Jan Szomburg zaznaczył w swoim wystąpieniu, że obecnie ważne jest, aby nauczyć się słuchać. - Żeby kogoś słuchać, to trzeba go darzyć szacunkiem, to jest pierwsze nasze przykazanie pomorskie; jeśli darzymy się szacunkiem, to wtedy stajemy się ciekawi, a słuchanie nie jest strasznym wysiłkiem - tłumaczył. - A jeśli słuchamy, to mamy większą szansę zrozumieć - dodał. - Trzeba bardziej się wysilić, żeby zrozumieć drugiego, nie tylko w jego myśleniu intelektualnym, nie tylko w jego interesach ekonomicznych, ale w jego sferze emocjonalnej, w tym, jakie on ma postawy etyczno-moralne - zaznaczył.
- My tu na Pomorzu mamy taką umiejętność łączenia dobra indywidualnego, rodzinnego, co jest naturalne, z dobrem wspólnym. Mamy taką tradycję i warto, żebyśmy jeszcze bardziej ją rozwijali, bo to może być nasza droga do lepszego życia - dodał.
Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia, do czego prowadzić mają, jak zapewniają organizatorzy, "spotkania i wymiana dobrej energii i budowanie polskiego +razem+ w duchu wzajemnego szacunku i uznania". Wśród kilkuset uczestników Kongresu są przedstawiciele władz samorządowych, biznesu, nauki, parlamentarzyści, m.in. z PO i PiS.
W listopadzie 2016 r. odbędzie się Ogólnopolski Kongres Obywatelski w Warszawie.