Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt budżetu na 2016 rok. Ponad 2 mld zł więcej dla pracowników sektora publicznego

0
Podziel się:

Minister finansów spodziewa się, że powrócimy do sytuacji, w której ceny w Polsce będą rosły.

Projekt budżetu na 2016 rok. Ponad 2 mld zł więcej dla pracowników sektora publicznego
(WP.TV)

We wtorek rząd przyjmie ostatecznie projekt budżetu na 2016 rok. - Resort finansów nie spodziewa się fundamentalnych zmian - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem założona inflacja, wyższa od prognoz rynkowych, nie zagrozi realizacji budżetu.

- Rząd przyjmie budżet we wtorek. To jest ostatni termin przed ustawowym czasem, kiedy musimy przesłać go do parlamentu, przed końcem września. Jak zwykle będą w tym finalnym projekcie pewne zmiany, one nie będą fundamentalne, ale przesunięcia wewnątrz budżetu na pewno będą następowały - powiedział minister.

- Jednocześnie ten budżet pozostanie cały czas odpowiedzialny i dobrze dostosowany do sytuacji gospodarczej, którą mamy w tym roku i będziemy mieli w 2016 roku - zapewnił.

Pytany, czy założona na przyszły rok inflacja średnioroczna na poziomie 1,7 procent - wyższa od prognoz rynkowych - nie zagrozi realizacji budżetu, minister powiedział, że nie ma takiego ryzyka.

- Prognoza inflacji założona w ustawie budżetowej w wysokości 1,7 procent różni się nieznacznie w stosunku do prognoz rynkowych. One w tej chwili zbiegają do mniej więcej 1,5 procent. Pamiętajmy o tym, że o dochodach budżetowych decyduje sytuacja w popycie krajowym, w tym, co dzieje się w poszczególnych sektorach - mówił.

- To jest bezpieczny budżet pod tym względem i nie obawiam się, że pewne niedopasowanie, jeżeli ono miałoby nastąpić - na korzyść zresztą konsumentów i gospodarstw domowych - miałoby zagrozić wykonaniu budżetu. Takiego ryzyka nie ma - podkreślił.

Jego zdaniem wkrótce nie będziemy mieć już do czynienia z deflacją. - Pod koniec tego roku zobaczymy wzrost wskaźnika cen (...), powoli wracamy do normalności i do stabilizacji cen. Myślę, że w listopadzie i w grudniu ten wskaźnik inflacji będzie już pozytywny - dodał.

Wstępnie projekt budżetu na 2016 rok z deficytem nie większym niż 54,62 miliarda złotych rząd przyjął na początku września. Resort finansów przewiduje, że w przyszłym roku dochody budżetu państwa wyniosą prawie 297 miliardy złotych, a wydatki 351,5 miliarda złotych.

Ministerstwo Finansów przyjmuje, opracowując przyszłoroczne dochody budżetu, że PKB wzrośnie w ujęciu realnym o 3,8 procent, a średnioroczna inflacja wyniesie 1,7 procent. Wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną nominalnie o 3,6 procent, zatrudnienie wzrośnie 0,8 procent, spożycie prywatne nominalnie o 5,5 procent.

Zaplanowano, że dochody podatkowe wyniosą 14,2 procent prognozowanego na 2016 rok PKB. Resort finansów przewiduje, że budżet zasilą wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego w wysokości ponad 3 miliardów złotych, dywidendy sięgną ponad 4,5 miliarda złotych. W 2016 roku ponad 900 milionów złotych zostanie przeznaczone na kontynuację dofinansowania zadań restrukturyzacyjnych w sektorze górnictwa węgla kamiennego.

Ponadto w projekcie przewidziano zwiększenie - o ponad 2 miliardy złotych - środków na wynagrodzenia dla grup pracowniczych, które - co do zasady - od 2010 roku były objęte tzw. zamrożeniem wynagrodzeń.

Założono, że w przyszłym roku zostaną wypłacone jednorazowe dodatki pieniężne dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe lub nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Łącznie na ten cel ma zostać przeznaczone około 1,4 miliarda złotych.

Zgodnie z projektem wydatki na obronę narodową zostaną podniesione do wysokości 2 procent PKB, co oznacza, że będą wyższe o blisko 3 miliardy złotych w stosunku do roku 2015, a nakłady na naukę - uwzględniając budżet środków europejskich - będą wyższe o 4 procent.

W ramach budżetu zabezpieczono ponad 1 miliard złotych na wyższe wydatki na świadczenia rodzinne. Zaplanowano też dodatkowe wydatki na weryfikację świadczeń z pomocy społecznej, co jest związane z podniesieniem kwot kryteriów dochodowych oraz niektórych świadczeń z pomocy społecznej od 1 października 2015 roku.

W projekcie przewidziano także środki na dofinansowanie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów ,,Senior-WIGOR". W domach tych seniorzy będą mogli aktywnie spędzać czas wolny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)