Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Co jest w 12 flagowych projektach?

25
Podziel się:

12 flagowych projektów - m.in. programy dot. przemysłu okrętowego, elektromobilności, kolejnictwa, nowoczesnej medycyny i biotechnologii - znalazło się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument przedstawił na stronie internetowej resort rozwoju.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Co jest w 12 flagowych projektach?
(Dominika Zarzycka/ EastNews)

Przyjęte przez rząd projekty - jak zaznaczono - mają służyć powstaniu produktów o istotnej użyteczności dla realizacji celów Strategii. Interwencja publiczna ma wspierać określony sektor lub branżę, aby mogły one zaistnieć na rynku i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę oraz na realne bądź prognozowane zapotrzebowanie rynku.

Projekty flagowe dotyczą sektorów: produkcji środków transportu, lotniczo-kosmicznego, systemów militarnych, elektroniki profesjonalnej, specjalistycznych technologii informatycznych, leków, wyrobów medycznych i nowoczesnych usług medycznych, żywności wysokiej jakości, ekobudownictwa, systemów wydobywczych czy wreszcie odzysku materiałowego surowców.

"Realizacja projektów flagowych wymaga współdziałania szeregu podmiotów prywatnych i publicznych. Obejmuje szereg działań w różnych fazach realizacji - od momentu badań, komercjalizacji, produkcji, po wejście na międzynarodowe rynki" - tłumaczy się w SOR.

Działania państwa będą skoncentrowane na tworzeniu systemu zachęt o charakterze prawnym, organizacyjnym i inwestycyjnym, dla opracowania projektów i ich wdrożenia. Do realizacji projektów flagowych będą ustanawiane zespoły zadaniowe (projektowe) oraz powoływani liderzy czy kierownicy projektów, odpowiedzialni za ich realizację, zgodnie z założeniami harmonogramu przyjętego przez rząd.

12 projektów SOR

W ramach programu "Nowoczesne produkty przemysłu okrętowego", określającego ramy dla aktywizacji przemysłu stoczniowego, Strategia wskazuje projekt "Batory". Ma on pobudzać rozwój technologii, projektowanie i budowę polskich jednostek pływających i konstrukcji morskich, a także ukierunkować sektor stoczniowy na produkcję innowacyjnych produktów i wyspecjalizowanych jednostek o wysokiej wartości dodanej.

Kolejny projekt - "Żwirko i Wigura" - ma pobudzać rozwój zintegrowanych systemów zarządzania, które mają pozyskiwać dane z bezzałogowych statków powietrznych. Te usługi będą oparte na wykorzystaniu dronów.

W ramach Programu "Elektromobilność", czyli stymulowania rozwoju rynku na rzecz zwiększenia udziału pojazdów o napędzie elektrycznym, wskazano na dwa projekty.

Projekt "E-bus" dotyczy projektowania i produkcji polskich pojazdów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej. Koncentruje się na wsparciu firm na wszystkich etapach produkcji taboru komunikacji miejskiej, takich jak autobusy elektryczne i tramwaje.

Projekt "Samochód elektryczny" ma stymulować rozwój technologii, produkcji i rynku aut na prąd.

Projekt "Luxtorpeda 2.0" ma pobudzić rozwój technologii i produkcji polskich pojazdów szynowych, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów transportu pasażerskiego.

W ramach zwiększania zdolności polskich firm i jednostek naukowo-badawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i analizy danych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewidziano powstanie ośrodka "Cyberpark Enigma". Jego potencjał ma umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na europejskim rynku specjalistycznych usług IT. Według Strategii zostaną wypracowane również inne rozwiązania, wspierające rozwój polskiego potencjału sektora IT.

W obszarze zdrowia przewiduje się trzy projekty: "Telemedycyna", "Centrum Rozwoju Biotechnologii" oraz "Polskie wyroby medyczne".

Projekt "Telemedycyna" ma pobudzać rozwój nowoczesnych usług i produktów medycznych. Rozwój usług ma nastąpić przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii komunikacyjnych. "Telemedycyna" będzie służyć przygotowaniu innowacyjnych produktów (usług i technologii), które poprawią dostęp do specjalistycznych usług medycznych.

"Centrum Rozwoju Biotechnologii" ma budować pozycję Polski jako europejskiego ośrodka zaawansowanych zamienników leków i leków biopodobnych. Według Strategii centrum wspomoże rozwój polskich firm w produkcji nowoczesnych leków i ekspansji na globalne rynki.

Projekt "Polskie wyroby medyczne" ma natomiast wspierać badania i rozwój oraz komercjalizację wyrobów medycznych. Jako wyroby medyczne Strategia wymienia m.in. polskiego robota medycznego, sztuczne narządy, rozwiązania w zakresie oprogramowania, systemy wspomagania lub zastępowania zmysłów.

W ramach programu "Ekobudownictwo" mówi się o przygotowaniu i wdrażaniu wybranych produktów budownictwa ekologicznego, w tym z surowców naturalnych, m.in. z drewna, z uwzględnieniem wymogów efektywności energetycznej nowoczesnych materiałów budowlanych.

Projekt "Polskie meble" ma pobudzać rozwój wzornictwa przemysłowego i tworzenia silnych polskich marek, wykorzystujących nowoczesne technologie i wzornictwo ekologiczne (tzw. eko-design).

Program "Inteligentna kopalnia" ma koncentrować się na wzmocnieniu pozycji polskiego przemysłu na globalnym rynku maszyn górniczych i budowlanych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
WYRÓŻNIONE
Jan 235
8 lat temu
Bez państwowych planów planów PRYWATNY "Newag" i Bydgoska "Tesla" wyrosły na potentatów EUROPEJSKICH w PRODUKCJI TABORU KOLEJOWEGO; "URSUS" zaczyna wchodzić na rynek UE; "POLARIS" konkuruje w sprzedaży autobusów z "Mercedesem" i "Volvo"; Port Gdański w latach 2008 do 2016 zwiększył przeładunki z 17, 3 miliony ton do 37,6 milionów ton, (ponad 100%), Stocznia Gdynia w 2008 roku BANKRUT, dzisiaj na jej terenie zatrudnionych jest ok 6000 pracowników i w sticzni "KRIST" i "NAUCIE" budują najnowocześniejsze statki i konstrukcje morskie. Coś mi się zdaje że gdy politycy ZACZNĄ POMAGAĆ to szybko wszystko będzie w RUINIE!!!!
Gfgdgg99
8 lat temu
Naczytał sie głupek bajek...
finase
8 lat temu
Czym znowu błysnął historyk po kursach z ekonomii?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (25)
marig
8 lat temu
500+ zlikwidować! Podatek dochodowy dla małych firm do 1 mln obrotów rocznie zlikwidować! Wprowadzić mały Zus liczony procentowo od zysku! Polacy rzuciliby się do pracy na własnej działalności i powstałyby dzięki ich pomysłowości tysiące takich programów. Nie ma co się szczerzyć do zdjęć Panie Morawiecki gdy małe polskie firmy ledwo zipią i za parę lat nie będzie kto miał pracować na ten PKB. A Pan swoimi akcjami bankrutujących banków będzie mógł się wkrótce co najwyżej podetrzeć...
forsa_pl
8 lat temu
Ech, a wystarczyło wpisać jeden "program": ograniczenie opodatkowania pracy do zera...
robak
8 lat temu
Czyli za nasze pieniądze będą powstawać państwowe żarłoczne deficytowe molochy ,bo jak rozumiem państwo tam usadzi kolesi którzy nie mając pojęcia a i tak zarobią krocie i dostaną dotacje jak narobią długów co raczej jest nieuniknione . Powstanie państwo kolesi jak za PZPR . Tylko pogratulować.
Live
8 lat temu
Nasi zachodni partnerzy... czyżby p. Morawiecki również byl szkolony przez p. Putina?
~wiara w cuda
8 lat temu
Strategi na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to najbardziej nowatorski program na rzecz przełamania odwiecznej niemożności rozwiązania perpetuum mobile, ale tylko dzięki "dobrej zmianie" to co jest niemożliwe, stanie się możliwe i to wbrew krytyce totalnej opozycji.
...
Następna strona