Przetarg na śmigłowce dla wojska i postępowanie w sprawie zestawów obrony powietrznej przebiegały zgodnie z prawem, MON kierowało się interesem wojska - powiedział wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak (na zdjęciu).
- Ci oferenci, którzy nie spełnili wymogów, powinni mieć pretensje przede wszystkim do siebie. Liczyliśmy, że będą dobre oferty, konkurencja i że w testach wezmą udział trzy typy śmigłowców - powiedział Siemoniak dziennikarzom, odnosząc się do zarzutów opozycji i przegranych oferentów w przetargu śmigłowcowym. Przypomniał, że dwie oferty odrzucono ze względów formalnych, dotyczących np. uzbrojenia śmigłowca i terminu dostaw.
- Zaprzeczam, by były tu jakieś nieprawidłowości nazywane "ustawieniem". To postępowanie było pod stałą kontrolą biura procedur antykorupcyjnych i Służby Kontrwywiadu Wojskowego - podkreślił Siemoniak. Dodał, że rząd zdaje sobie sprawę, iż dokumentacja przetargu będzie skrupulatnie sprawdzana.
Głosy związkowców uznał za "wyraz rozczarowania", ale - zaznaczył, że trzeba pamiętać, że nowa oferta też przynosi miejsca pracy - w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej wojskowych zakładach lotniczych w Łodzi, Bydgoszczy i Warszawie.
- Jeśli chodzi o głosy polityczne, to choć kalendarz modernizacyjny nie ma związku z kalendarzem politycznym, zdajemy sobie sprawę, że nasze decyzje będą oceniane pod tym kątem - powiedział minister.
- O ile, jeśli w przypadku systemu obrony powietrznej, jedno z kryteriów było polityczne - dotyczyło bezpieczeństwa Polski, o tyle w przypadku śmigłowców decydowały wyłącznie względy merytoryczne - dodał Siemoniak.
Za niestosowne uznał sugestie, że wybór Airbusa jako dostawcy śmigłowców zagraża miejscom pracy w Mielcu i Świdniku, które przegrały rywalizację. - Co by było, gdyby jeden zakład z Polski wygrał, drugi nie? Co by było, gdybyśmy się zdecydowali, nie kupować śmigłowców? Te zakłady zostały wiele lat temu kupione przez zagranicznych inwestorów. Pracują, przynoszą dochody, mają swoje portfele zamówień - argumentował.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m343957.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/prezes-pzl-swidnik-o-przetargu-nie-liczyla,91,0,1770331.html) *Prezes PZL-Świdnik krytykuje wynik przetargu * W wywiadzie dla Money.pl Krzysztof Krystowski podaje ciekawe szczegóły, dotyczące przetargu na helikopter wielozadaniowy dla armii.
- Jestem otwarty na dialog, zaprosiliśmy obserwatora związkowego, zapoznał się z dokumentami. Ale to nie związki zawodowe będą decydować, jaki sprzęt ma armia - powiedział szef MON. W piątek na spotkaniu ze związkowcami resort ma przedstawić informacje na temat postępowania.
Wicepremier odrzucił zarzut, by wybrane zestawy obrony powietrznej nie były zdolne przechwytywać rakiet Iskander. Sugestię, że w obu postępowaniach naruszono przepisy offsetowe, uznał za "dziwną". Przypomniał, że oferty śmigłowców oceniało pod kątem offsetu Ministerstwo Gospodarki i wszyscy oferenci spełnili te wymagania, - Natomiast jeśli chodzi o system obrony powietrznej, nie operujemy kategorią offsetu, bo będzie to umowa międzyrządowa. Będziemy oczekiwali oferty przemysłowej, nazywamy to inaczej.
- To nietrafne zarzuty. Warto, zanim się coś powie, opierać się na faktach - podsumował Siemoniak, który powiedział, że nie boi się zarzutu złamania prawa.
Informacja MON w sprawie przetargu na śmigłowce i wskazania zestawu Patriot dla obrony powietrznej była też w środę tematem posiedzenia sejmowej komisji obrony.
Polskie zakłady zawiedzione
We wtorek 21 kwietnia rząd postanowił o wyborze dla systemu obrony powietrznej zestawów średniego zasięgu Patriot amerykańskiej firmy Raytheon, której rywalem było konsorcjum Eurosam, zawiązane przez francuskie oddziały MBDA i Thalesa.
W przetargu na śmigłowce wielozadaniowe zdecydował się na ofertę Airbus Helicopters, odrzucając propozycje konsorcjum Sikorsky-PZL Mielec z maszyną Black Hawk i włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland z należącym do niej PZL Świdnik, oferujących maszynę AW149. Popisanie kontraktu na śmigłowce jest planowane na jesień tego roku, a na zestawy przeciwlotnicze - na przyszły rok.
PZL Mielec i PZL Świdnik wyraziły zawód decyzją MON. "S" przemysłu lotniczego zapowiedziała, że będzie się domagać ujawnienia kryteriów wyboru śmigłowca. W środę SLD zapowiedział wystąpienie o zbadanie postępowań przez NIK i poddanie ich pod sejmową debatę. Stanowisko ws. przetargu wydał w środę także prezydent Mielca Daniel Kozdęba. Przyznał, że jest rozczarowany jego wynikiem.
- Nie chcę komentować powodów samego wyboru, lecz pragnę podkreślić to, co dla nas mieszkańców Mielca i województwa podkarpackiego jest w tej chwili najważniejsze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podjęta decyzja zaważy na dalszym funkcjonowaniu PZL Mielec i obawiam się, że może to oznaczać zmniejszenie zatrudnienia zarówno w samych zakładach, jak i firmach współpracujących, czyli kooperantach dostarczających materiały i usługi - napisał Kozdęba w przesłanym mediom komunikacie.
Prezydent Mielca przypomniał, że PZL to jeden z największych pracodawców w mieście, to również firma, która ma znaczący wpływ na życie społeczne regionu.
- Bardzo szkoda, że polska armia nie będzie miała do dyspozycji świetnego i sprawdzonego śmigłowca, który był jednocześnie szansą na olbrzymi skok rozwojowy dla naszego regionu. Mam jednak wielką nadzieję, że znajdą się takie państwa, które docenią mielecką maszynę, powstającą przy użyciu najnowszych technologii - napisał Kozdęba.
Czytaj więcej w Money.pl