10 startupów z Polski zaprezentowało się w Pałacu Prezydenckim w ramach drugiej edycji projektu "Startupy w pałacu". Do spotkania młodych przedsiębiorców z prezydentem Andrzejem Dudą doszło dzięki Startup Poland, która z przeprowadzonego otwartego naboru wybrała finałową dziesiątkę.
W pierwszej edycji projektu w 2016 r. w finale znalazł się startup NanoSanguis, który tworzy technologie wytwarzania tzw. sztucznej krwi. Ma ona potencjał w przyszłości do stosowania w transplantologii.
W rozwoju projektu autorstwa prof. Tomasza Ciacha i Agaty Stefanek od pomysłu do spółki zdobywającej krajowe i zagraniczne wyróżnia pomogła fundacja StartUp Hub, której celem jest kumulacja w Polsce kapitału intelektualnego najlepszych zespół technologicznych z Europy Środkowo-Wschodniej i ośrodków polskiej emigracji.
- Zaczęłam od doktoratu na Politechnice Warszawskiej, tam w trakcie badań odkryliśmy, że to czym się zajmujemy może mieć duży potencjał. Rozpoczęliśmy współpracę ze StartUp Hub, przeszliśmy weryfikację i rozpoczęliśmy proces preinkubacji, który trwał w sumie rok. Założyliśmy spółkę, która funkcjonuje od 12 miesięcy – wspominała w #dzieńdobryWP Agata Stefanek z NanoSanguis.
Jak wybrać najlepsze projekty? - z 1000 formularzy zgłoszeniowych, które spływają do nas rocznie, wybieramy ok. 50 innowacyjnych projektów, które mają największe szanse na rynku. Z tego 10-15 otrzymuje później inwestycje rzędu 1-1,5 mln zł – tłumaczył w #dzieńdobryWP Maciej Sadowski, współzałożyciel StartUp Hubu, w którym NanoSanguis był jednym z pierwszych wyinkubowanych startupów wspartych finansowo przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i prywatnych inwestorów VC.