Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa TTiP. Szydło chce, by zabezpieczała też polskie interesy

11
Podziel się:

- Ta umowa nie jest łatwa, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jednocześnie też zdajemy sobie sprawę z jej pozytywnego wymiaru. Na pewno trzeba bardzo dokładnie przeanalizować, szukać takich rozwiązań, które zabezpieczą przede wszystkim nasz interes - powiedziała Szydło.

Umowa TTiP. Szydło chce, by zabezpieczała też polskie interesy
(PAP/Radek Pietruszka)

Umowa handlowa pomiędzy UE i USA (tzw.TTIP) powinna opierać się na zasadach, które będą zabezpieczały polskie interesy - oceniła w środę premier Beata Szydło.

Negocjacje umowy handlowej pomiędzy UE i USA trwają od 2013 r. Ich celem jest stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Żeby tak się stało, mają zostać ujednolicone normy techniczne oraz usunięte bariery w handlu po obu stornach Atlantyku po to, żeby obniżyć koszty dla eksporterów, importerów i inwestorów.

Premier Szydło była pytana na środowej konferencji prasowej o stosunek rządu do umowy handlowej pomiędzy UE i USA.

- Polski rząd zrobi wszystko, żeby zabezpieczyć polskie interesy, natomiast widzimy oczywiście również potrzebę nawiązania takich relacji i takiej umowy pomiędzy UE i USA, tyle że na zasadach bezpiecznych i zasadach, które będą zabezpieczały polskie interesy - powiedziała szefowa rządu.

Zastrzegła, że to "trudna umowa". - Ona nie jest łatwa, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jednocześnie też zdajemy sobie sprawę z jej pozytywnego wymiaru. Na pewno trzeba się zastanowić, bardzo dokładnie przeanalizować, szukać takich rozwiązań, które zabezpieczą również przede wszystkim nasz interes - powiedziała Szydło.

Jak dodała, umowa handlowa pomiędzy UE i USA jest obecnie mocno dyskutowana w Europie, była o niej mowa również na szczycie unijnym. Premier przyznała, że w kwestii oceny tej umowy są "różne opinie, różne głosy".

Stany Zjednoczone potwierdziły po referendum ws. Brexitu, że pomimo jego wyniku i rosnącej opozycji Francji chcą do końca 2016 roku zawrzeć TTIP. Kilka dni wcześniej premier Francji Manuel Valls ocenił, że nie może być zgody na negocjowaną od 2013 roku umowę TTIP, ponieważ negocjacje nie idą w dobrą stronę.

Wokół TTIP narosło szereg kontrowersji - dotyczących utraty miejsc pracy, czy łamania demokratycznych zasad. W 2016 r. organizacja Greenpeace opublikowała też poufne dokumenty z negocjacji, oceniając, że planowana umowa przyczyni się do obniżenia obowiązujących w UE norm bezpieczeństwa żywności i standardów środowiskowych.

Przyszłość umowy handlowej TTIP ma być jednym z tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Barackiem Obamą, do której dojdzie w piątek przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
WYRÓŻNIONE
Kotjara
8 lat temu
Ta pani wskazana przez naczelnika z pewnością ma dużo do powiedzenia w tej sprawie. ŻENADA
To nie nasz i...
8 lat temu
Żadnych polskich interesów ona nie zabezpieczy, chodzi o interesy koncernów Stanów w Polsce. Dlatego musi zostać odrzucona i w tej sprawie musi być referendum, też za wyjściem z UE, niech sami sobie kupują zatrutą żywność, my zdrową sprzedamy wszędzie dwa razy drożej. I o to trzeba dbać.
jednak można:...
8 lat temu
Najważniejsze,że udało się słówko gmo ominąć.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (11)
Tomek_PODATNI...
8 lat temu
O polskie interesy trzeba też dbać w Brukseli. TTIP tak, ale tylko wtedy, gdy Polacy będą mogli robić zakupy w USA bez płacenia haraczu (VATu i cła na te towary) w Polsce!
wędkarz
8 lat temu
Mam pytanie do wątpiących .Co się stanie z rybkami,gdy do stawu wpuścimy kilka szczupaków lub rekina ????
sic!
8 lat temu
[QUOTE] Premier Szydło była pytana na środowej konferencji prasowej o stosunek ... [/QUOTE] jak można o coś takiego pytać publicznie???
jednak można:...
8 lat temu
Najważniejsze,że udało się słówko gmo ominąć.
sx
8 lat temu
jak sie nie zna jezyka i nie rozumie tematu......to zawsze trudno