Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

URE naciska na PGNiG. Gaz ma być jeszcze tańszy

0
Podziel się:

Trwają negocjacje w sprawie nowej taryfy.

URE naciska na PGNiG. Gaz ma być jeszcze tańszy
(PAP/Lech Muszyński)

- _ Urząd Regulacji Energetyki chce, by PGNiG skorygowało jeszcze w dół taryfę gazową, tak, by w żadnej z grup taryfowych odbiorców nie pojawiły się wzrosty cen, co przy obecnej propozycji może się zdarzyć _ - powiedział Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

_ - To, co leży obecnie na stole, to za mało. Jest to obniżka, ale nie chodzi tylko o wielkość średniej. (...) Mimo, że musimy rozwijać infrastrukturę sieciową, magazynową, to i tak ceny gazu na rynkach światowych tak spadły, że nie ma powodu, by w jakiejkolwiek grupie taryfowej łączne płatności za gaz rosły. To przedłożenie, które w tej chwili mamy na stołach, powodowałoby, że w kilku grupach taryfowych jednak te wzrosty by się pojawiały _ - poinformował Woszczyk w radiu PiN.

Dodał, że taryf PGNiG nie można rozpatrywać pojedynczo, ponieważ konstrukcja systemu taryfowego na rynku gazu w Polsce wygląda tak, że na taryfę PGNiG mają wpływ taryfy innych przedsiębiorstw.

_ - Dziś oczekujemy na taryfę Gaz-Systemu. Tu spodziewam się podwyżki, ale ona jest uzasadniona koniecznością przeprowadzenia inwestycji w infrastrukturę przesyłową. Szacujemy, że o ok. 7-8 proc. ta stawka wzrośnie _ - powiedział wiceprezes.

_ - Czekamy na odpowiedzi ze strony firm dystrybucyjnych. Jak je dostaniemy, trzeba będzie wysłać ostateczne - mam nadzieję - wezwanie do PGNiG o to, żeby na podstawie taryfy Gaz-Systemu i spółek dystrybucyjnych ostatecznie skalkulowało w swojej taryfie stawki sieciowe _ - dodał.

Na pytanie, czy 10-proc. obniżka byłaby uzasadniona ekonomicznie, odpowiedział: _ W naszej ocenie tak. Nie widzimy powodów, by którakolwiek z grup odbiorców odczuwała jakikolwiek wzrost łącznej płatności za gaz. Mówię tu o komponencie towarowym i usłudze sieciowej, transportu gazu _.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdaniem Woszczyka większa obniżka zaproponowana ostatnio przez PGNiG (w porównaniu z poprzednim wnioskiem), powinna odbić się w taryfach Gaz-Systemu i spółek dystrybucyjnych _ w wymiarze tak zwanej różnicy bilansowej _.

_ - Po to wezwiemy te spółki, obniżą się stawki sieciowe dystrybucyjne i w związku z tym taryfa PGNiG będzie musiała ulec kolejnej korekcie _ - poinformował Woszczyk.

Jego zdaniem URE mógłby podjąć ostateczną decyzję w przyszłym tygodniu.

W odpowiedzi na ostatnie wezwanie URE, PGNiG przekazało korektę wniosku taryfowego, zakładającą, że odbiorca indywidualny zapłaci mniej za gaz o średnio 8,5 proc., a cena gazu ziemnego dla zakładów przemysłowych będzie niższa o ok. 9 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)