Według nieoficjalnych wciąż wyników najwięcej, 9 mandatów, w opolskiej radzie miasta przypadnie PO. Drugą siłą w radzie - z 6 mandatami - będzie prawdopodobnie komitet Arkadiusza Wiśniewskiego, który wśród kandydatów na prezydenta osiągnął najlepszy wynik.
Wiśniewskiego - b. wiceprezydenta Opola i b. członka PO - według nieoficjalnych wyników - w niedzielnych wyborach poparło blisko 47,5 proc. wyborców. W drugiej turze spotka się on z dotychczasowym wiceprzewodniczącym opolskiej rady miasta Marcinem Ociepą (Razem dla Opola), który otrzymał ok. 21,1 proc. głosów.
Przewodniczący miejskiej komisji wyborczej sędzia Piotr Sobków powiedział mediom po południu, że choć wszystkie protokoły z obwodowych komisji zostały wprowadzone do systemu, to niedziałający dobrze system PKW generuje nieprawidłowy protokół. Dodał, że oficjalne wyniki dot. opolskiej rady miasta będą znane najprawdopodobniej we wtorek.
Z nieoficjalnych wyników, ze źródeł zbliżonych do miejskiej komisji wyborczej w Opolu, wynika, że komitet Ociepy będzie miał najprawdopodobniej 4 radnych - tyle samo, co PiS. Po jednym radnym ma mieć również Mniejszość Niemiecka oraz SLD, które z powodu wykrytych błędów i nieprawidłowości w podpisach przy rejestracji list wyborczych zarejestrowało listy kandydatów jedynie w dwóch z pięciu okręgów w Opolu i nie mogło również z tego powodu wystawić kandydata na prezydenta Opola.
Z nieoficjalnych źródeł wynika, że radnymi PO w kolejnej kadencji mają być: dotychczasowi radni Zbigniew Kubalańca, Szymon Ogłaza, Marzena Kawałko, Tomasz Kaliszan, Elżbieta Bień, Jolanta Kawecka i dotychczasowy wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko, a także nowe radne - Anna Łęgowik i Irena Dzwonkowska.
Radnymi komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego będą natomiast: Marcin Rol, Małgorzata Wilkos, Tomasz Wróbel, Łukasz Sowada, syn obecnego prezydenta Opola z PO Ryszarda Zembaczyńskiego - Witold oraz sam Wiśniewski, który powalczy także prawdopodobnie o fotel prezydenta miasta.
Radnymi klubu Razem dla Opola mają być według nieoficjalnych wyników: ubiegający się również o prezydenturę Opola Ociepa, a także Krzysztof Drynda, Justyna Soppa i Barbara Koc-Ogonowska. Jak wynika z niepotwierdzonych jeszcze informacji PiS w opolskiej radzie miasta reprezentować będą: dotychczasowy radny i były poseł LPR Marek Kawa, Sławomir Kruk, Sławomir Batko lub Andrzej Toczek, a także Agnieszka Zakrzewska-Kubów. Jedynym radnym SLD ma być dotychczasowy wiceprzewodniczący rady miasta Piotr Mielec, a radnym Mniejszości Niemieckiej Marcin Gambiec.
W radzie miasta zabraknie prawdopodobnie m.in. jej dotychczasowego przewodniczącego z PO Romana Ciasnochy.
Opolska rada miasta liczy 25 radnych. Po wyborach w 2010 roku było w niej: 12 radnych PO; po pięciu radnych PiS i SLD i trzech radnych klubu Razem dla Opola. W trakcie kadencji liczba radnych PiS - po odejściu radnych związanych z Solidarną Polską - spadła jednak do trzech. Potem jeden z radnych niezrzeszonych, związany z SP, został członkiem klubu Razem dla Opola. Na koniec kadencji PO miała 12 radnych; SLD pięciu; PiS trzech, a Razem dla Opola - czterech. Jeden z radnych miał natomiast status niezrzeszonego. Koalicję w opolskiej radzie miasta tworzyły PO i Razem dla Opola.
W wyborach samorządowych w 2010 roku do rady miasta PO uzyskała poparcie 38,77 proc. głosujących (13 574 głosy); SLD poparło 20,07 proc. głosujących (7027 osób); PiS 16,27 proc. (5697); Razem dla Opola - 15,17 poc. (5312 głosów). Na listę mniejszości niemieckiej zagłosowało wtedy 4,99 proc. wyborców w mieście (1718 osób), a na PSL - 2,23 proc. (781 osób).
Czytaj więcej w Money.pl