Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żelichowski: Z lekarzami trzeba innej rozmowy

0
Podziel się:

Poseł PSL przypomina, że lekarze składają ślubowanie, zgodnie z którym są zobowiązani pomagać pacjentom.

Żelichowski: Z lekarzami trzeba innej rozmowy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jeżeli po nowelizacji ustawy refundacyjnej lekarze _ nadal będą się stawiali, trzeba będzie podjąć inne decyzje _ - powiedział były szef klubu PSL Stanisław Żelichowski komentując kontynuację przez medyków protestu pieczątkowego.

- _ Jeżeli lekarze będą się "stawiali", to trzeba będzie podjąć inne decyzje. Jakie? To zaproponuje minister zdrowia _ - powiedział Żelichowski.

Jego zdaniem lekarze powinni byli odstąpić od protestu w momencie, gdy zmianę przepisów ustawy refundacyjnej zapowiedzieli premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- _ To w moim przekonaniu wystarczyło, ale jak chcieli lekarze mieć zapis, to mają zapis. Jeśli to w dalszym ciągu nie wystarcza, to znaczy, że towarzystwo się "wykoleiło" i trzeba z towarzystwem inaczej rozmawiać _ - oświadczył polityk Stronnictwa.

Zastrzegł, że nie wie, co w takiej sytuacji zaproponuje minister zdrowia. Podkreślił przy tym, że lekarz nie może być _ pępkiem świata _, a w centrum zainteresowania powinien być pacjent. Dodał, że nie może patrzeć jak rzesze pacjentów biegają od apteki do apteki, próbując wykupić swoje leki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m200748.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad;milion;polakow;bez;ubezpieczenia;to;ich;boja;sie;lekarze;i;aptekarze,84,0,1006164.html) *Arłukowicz się mocno pomylił. Money.pl pokazuje błąd * Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz stwierdził, że w Polsce co najwyżej 0,7 proc. ludzi jest nieubezpieczonych. Jest ich dużo więcej, zobacz ile.

- _ Gdyby to byli zdrowi ludzie, to jeszcze można by to było jakoś usprawiedliwiać, ale to są ludzie chorzy i to przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę _ - powiedział Żelichowski.

Przypomniał, że lekarze składają ślubowanie, zgodnie z którym są zobowiązani pomagać pacjentom, a jeśli - jak to określił - pomagają samym sobie, to powinni się zastanowić, czy powinni być lekarzami.

Żelichowski zastrzegł, że zna wielu wspaniałych lekarzy, którzy z sercem leczą pacjentów, jednak są też _ lekarze związkowi _ działający według innych kryteriów niż ci pierwsi.

- _ Minister zdrowia rozmawiał z lekarzami i aptekarzami, osiągnęli jakiś kompromis, w związku z tym wszyscy zagłosowali nad zmianami w ustawie refundacyjnej, szanując te ustalenia _ - przypomniał polityk.

Główne założenia uchwalonej w piątek noweli to: zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicja dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej.

Sejmowa większość odrzuciła poprawkę, która wykreślała z ustawy refundacyjnej zapisy nakładające na aptekarzy odpowiedzialność finansową za realizację recept zawierających błędy popełnione np. przez lekarzy. Był to główny postulat Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Więcej o zamieszaniu wokół ustawy refundacyjnej czytaj w Money.pl
"Bubel zrobiony na kolanie". Chcą go zmienić Posłowie opozycji uważają, że to NFZ powinien odpowiadać za wszelkie kwestie finansowe dotyczące ochrony zdrowia.
Lekarz związkowiec: Ale jaki protest? Boimy się Niech pacjenci nie wierzą premierowi - mówi Krzysztof Bukiel.
Drobiazgowo sprawdzą recepty - taki protest Uchwały o różnych formach protestu po nowelizacji ustawy refundacyjnej, podejmują aptekarskie izby okręgowe w całej Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)