- Wszystkie nasze dokumenty, dowody tożsamości, karty biblioteczne, karty miejskie, karty lojalnościowe sklepów. To wszytko może się znaleźć w jednym urządzeniu, wraz z kluczami do e-państwa - stwierdziła minister cyfryzacji Anna Streżyńska, zapowiadając wprowadzenie od w 2017 roku mID - elektronicznego dowodu osobistego w smartfonie.
- Jeśli za coś się zabieram, to zazwyczaj konsekwentnie zmierzam do celu i cel ten osiągam - zadeklarowała Anna Streżyńska w czasie czwartkowego wystąpienia na kongresie Impact'16 w Krakowie. - Wprowadzenie mobile ID to coś, na czym bardzo osobiście mi zależy i co obiecałam sobie, przychodząc do ministerstwa.
- mID to łatwiejsze załatwianie spraw w urzędach i oszczędność czasu, który musimy na co poświęcać - podkreśliła minister Streżyńska.
Według Streżyńskiej dzięki postępowi technologicznemu bezpieczeństwo usług mobilnych nie odbiega już od bezpieczeństwa innych usług elektronicznych, a współczesne smartfony osiągnęły doskonałość, umożliwiając wprowadzenie mobilnego dowodu osobistego.
- Telefon stanie się naszą jedyną, zawsze dostępną przy sobie platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji. Platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość i możliwość poświadczania bezpiecznym podpisem naszego oświadczenia woli w rozmaitych transakcjach komercyjnych i administracyjnych - mówiła Anna Streżyńska.
Jak oceniła, zaletą mobilnego dowodu osobistego będzie też brak rozproszenia. - Wybiorę sobie, z którego systemu i z którego hasła będę chciała korzystać, ale nie będę musiała pamiętać ich wszystkich - powiedziała. - Za pomocą ich wszystkich będzie dla mnie dostępny cały świat komercyjny i cały świat administracyjny. Również dane i zbudowane na bazie tych danych usługi będą osiągalne do tego, bym mogła z nich korzystać do celów osobistych i profesjonalnych - dodała.
Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, usługa mID ma docelowo umożliwiać załatwianie następujących spraw:
- płatności podatkowe
- e-policja - zgłoszenie przestępstwa
- realizowanie recept
- zakupy on-line
- potwierdzenie wieku (zakup alkoholu, social media)
- usługi pocztowe
- karta parkingowa
- e-ZUS
- rejestr obecności dzieci w szkole
- autoryzacja tożsamości w eJob
- bilet komunikacji miejskiej
- usługi zdrowotne
- karnety na basen, do kina, teatru
Jeszcze w tym roku, w czwartym kwartale uruchomiony ma zostać serwis obywatel.gov.pl na urządzenia mobilne, za pośrednictwem którego obywatele docelowo mają uzyskać możliwość załatwiania wszelkich spraw urzędowych. - Administracja może znaleźć się w naszej kieszeni - stwierdziła minister Streżyńska. - Serwis mobilny obywatel.gov.pl będzie stanowił bramę dostępu do wszystkich usług, które są nam codziennie potrzebne - obiecała.