Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

W Polsce ten pomysł wywołuje burzę. Portugalia ogłosiła reformę

25
Podziel się:

Władze Portugalii ogłosił podwyższenie wieku emerytalnego do 66 lat i 7 miesięcy, czyli o trzy miesiące więcej niż w 2024 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. - poinformowała publiczna telewizja RTP, cytując komunikat rządu. A na tym nie koniec.

W Polsce ten pomysł wywołuje burzę. Portugalia ogłosiła reformę
Kryzys demograficzny jest problemem nie tylko w Polsce (Adobe Stock, Oleg)

W 2024 r. wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosił w Portugalii 66 lat i 4 miesiące. W przyszłym roku Portugalczycy zatem będą mogli przejść na emeryturę ok. 90 dni później.

Z wydanego w czwartek (28 listopada) komunikatu rządu Luisa Montenegro wynika, że kolejne wydłużenie wieku emerytalnego może nastąpić w 2026 r. Wówczas osiągnie on poziom 66 lat i 9 miesięcy.

Według rządu, prognozy dotyczące 2026 r. mają charakter wstępny i zostały opracowane we współpracy z Narodowym Instytutem Statystycznym. Uwzględniają one m.in. wydłużającą się średnią długość życia Portugalczyków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Paliwo, które nas napędzało, się wypala". Mija 35 lat polskiej wolności gospodarczej

Wiek emerytalny w Polsce

Podniesienie wieku emerytalnego jest gorącym tematem również nad Wisłą, gdzie kryzys demograficzny się pogłębia. W lipcu Eurostat podał, że Polska była w ubiegłym roku krajem z największym spadkiem ludności w całej Unii Europejskiej.

Wiek emerytalny w Polsce to dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To efekt decyzji rządu Beaty Szydło z 2017 roku, który odkręcił reformę rządu PO-PSL, podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat niezależnie od płci. Decyzję sprzed siedmiu lat ocenia negatywnie obecny prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Z kolei były premier Marek Belka w październiku ostrzegł, że przyszłe emerytury będą bardzo niskie. - Ta bieda będzie zataczała coraz większe kręgi i problem będzie większy - powiedział w Radiu Zet. Jego zdaniem trzeba podnieść wiek emerytalny. - Ludzie myślą inaczej, ale to samobójcze - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Oiko N.
2 miesiące temu
Porównywanie, dodam bezkrytyczne, Polski do innych krajów o skrajnie innych ekonomicznych i kulturowych uwarunkowaniach jest przejawem zwykłej głupoty i braku analitycznej wyobraźni
Lekarz
2 miesiące temu
Ten wiek emerytalny i tak trzeba będzie obniżyć, bo pokolenie konsumpcji będzie żyło wyraźnie krócej od pokolenia wojen i niedostatków. Jest udowodnione, że telomery osób konsumpcyjnych są krótsze, co oznacza krótsze życie. Głód wydłuża życie komórki, a więc i organizmu.
Wałbrzyski ko...
2 miesiące temu
Na "szczęście" u nas wybrali koalicję która zaraz PO wyborach prezydenckich POdniesie wszystkim od ręki wiek emerytalny do 67 lat bez zabawy w jakieś tam miesiące co roku:(:(:(
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
_na_dno
2 miesiące temu
Ten, kto w Polsce podniesie wiek emerytalny ten przegra następne wybory i już się nie podniesie. Próbujcie dalej...
marian
2 miesiące temu
przestanie pisac glupoty ze emerytury beda niskie wystarczy podnies wspolczynik i emerytury beda wyzsze natomiast pieniedzy trzeba szukac w zmniejszeniu biurokracji i likwidowac grupy uprzywiljowane ida byki w wieku 43 45 lat na emeryture a najwazniejsza to zbiurokrazytowane panstwo i tu sa wolne moce na oszczednosi pieniedzy
ARTUR
2 miesiące temu
60 i 65 lat życia to graniczny wiek aby opłacało się opłacać emeryturę , powyżej tego wieku lepiej nie płacić bo ryzyko śmierci wynosi 50 % .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (25)
Emeryt
2 miesiące temu
Po co podwyższać wiek emerytalny. Przecież można dać 13, 14 a później 15 i 16tkę. Ustawić emerytów w kolejce po zapomogi i wygra się wybory. Rozwiążcie w końcu ten problem niesprawiedliwych podarków od państwa.
Pracujacy
2 miesiące temu
Pracujący- sprostowanie komentarza 13 nie 23 i 14 emerytura, pomyłka, sorki
Pracujacy
2 miesiące temu
Już widać, że pokolenie 50+ żyje krócej niż nasi dziadkowie i jeszcze perspektywa pracy praktycznie do śmierci! Harować do śmierci i jeszcze nasze pieniądze "idą" na 23 i 14 obecnych emerytów, to nie ma go się dziwić, że dla nas nie będzie kasy! Nie można porównywać wszystkich krajów, gdzie żyje się lepiej i łatwiej, a u nas stres, straszenie kontrolami, zakazy i inwigilacja życia prywatnego, tak się nie da. Miało być lepiej, a jest coraz gorzej i życie w strachu co państwo i rząd wymyśla, żeby uprzykrzyć życie?
Zofia
2 miesiące temu
W Portugalii tak jak w zdecydowanie większości krajach Europy panuje równouprawnienie dla kobiet i mężczyzn w wieku emerytalnym.A w Polsce od kiedy wiek emerytalny kobiet będzie zrównany z mężczyzną?
Danka
2 miesiące temu
Skoro do ZUS u został podłączony drugi naród, to co się dziwić, że nie ma kasy. A państwu chodzi o to, żeby jak najmniej Polaków dożyło do emerytury.
...
Następna strona

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.