Forum

Komentarze użytkownika "georg"

Komentarze użytkownika: georg

Re: Wójcikowski: Podwyżka stóp nie zdusi inflacji

georg / 2007-11-17 03:02 / Bywalec forum
RW zdaje sie mylic ceny realne z nominalnymi. Inflacja to wzrost cen nominalnych, i podwyzka stop procentowych zawsze ja hamuje, bo zmniejsza kreacje pieniadza przez banki. Zatem metoda jest skuteczna. Czy jest pozadana to inna rzecz (ma skutki uboczne).

Re: Winiecki: Platforma wygrała, bo lubimy ją mniej

georg / 2007-11-17 02:26 / Bywalec forum
Zazwyczaj mam sporo sympatii dla pogladow Winieckiego, bo przynajmniej nie jest ekonomicznym analfabeta jak tylu innych. Ale tym razem cos mu odbilo. Trzeba miec zle w glowie by wybielac Sawicka. A co do prowokacji jako metody wykrywania korupcji, to niestety w warunkach polskich wydaje mi sie nie tylko usprawiedliwiona ale i niezbedna.

Re: Święto francuskiego wina - beaujolais nouveau

georg / 2007-11-16 00:30 / Bywalec forum
Juz pilem dzis wieczorem. Takie sobie (ale robi sie lepsze po pierwszej butelce).
georg / 2007-11-16 00:23 / Bywalec forum
no, "absurd", ty to musisz miec ostanie slowo. Ale dobry sobie nick wybrales.
georg / 2007-11-16 00:20 / Bywalec forum
Panie "frasobliwy": jesli w Moskwie pana szkolili, to pan nie uwazal na lekcjach. Np. Guantanamo jest, owszem, baza na Kubie, ale z poprzedniego, pro-amerykanskiego rezimu (ktory ja wdal w dzierzawe). Innych bredni i polprawd juz mi sie nawet nie chce komentowac. Dobre stosunki Polski z Rosja? Dream on.
georg / 2007-11-13 18:33 / Bywalec forum
Masz racje--miedzy nami sciana. Teatry to zadna "potrzeba spoleczna", ale prywatna konsumpcja.
georg / 2007-11-13 18:27 / Bywalec forum
"obserwator" jest ekonomicznym analfabeta.
Ten tzw. niski 19%-wy podatek od dochodu z oszczednosci jest w rzeczywistosci podatkiem okolo 50%-ym. To dlatego, ze jest pobierany od dochodu nominalnego, a nie realnego. Zatem jesli dochod z oszczednosci wynosi 5%, a podatek to prawie 1/5 (19%) z tego, a inflacja jest 3%, to realny dochod przed podatkiem to 2% kapitalu, a po podatku 1%.
W ten sposob panstwo polskie zabiera oszczedzajacym polowe ich rzeczywistego dochodu z kapitalu. W dodatku oszczednosci sa z dochodow juz opodatkowanych. Podatek po podatku--po co w ogole oszczedzac?
georg / 2007-11-12 17:08 / Bywalec forum
Warto zauwazyc, ze ten tzw. niski 19%-wy podatek od dochodu z oszczednosci jest w rzeczywistosci podatkiem okolo 50%-ym. To dlatego, ze jest pobierany od dochodu nominalnego, a nie realnego. Zatem jesli dochod z oszczednosci wynosi 5%, a podatek to prawie 1/5 (19%) z tego, a inflacja jest 3%, to realny dochod przed podatkiem to 2% kapitalu, a po podatku 1%.
W ten sposob panstwo polskie zabiera oszczedzajacym polowe ich rzeczywistego dochodu z kapitalu.
georg / 2007-11-12 16:55 / Bywalec forum
Ja wiem. Euro ma sens wylacznie jako projekt polityczny na drodze do Federalnego Panstwa Europejskiego, do ktorego Wlk Brytania nie chce nalezec.
Rozne panstwa europejskie potrzebuja roznych polityk monetarnych, a to jest niemozliwe przy wspolnej walucie (dlatego tez unie monetarne bez unii politycznych sie dosc szybko rozpadaja).
Gospodarka brytyjska tak sie rozni od kontynentalnych, ze nie ma nawet mowy, zeby Wlk Brytania sie przylaczyla do euro. (Wiem to jako ekonomista, ktory tam pracowal ponad 20 lat.)
Zatem projekt jest ekonomicznie szkodliwy i rowniez Polska nie powinna do niego przystapic (chyba ze chce stracic bardzo wazny element swej niepodleglosci i odrebnosci).
georg / 2007-11-12 16:19 / Bywalec forum
No tak, co ja tam moge wiedziec... Jestem tylko prostym ekonomista wyksztalconym w Londynie, pracowalem tam (oraz w Rosji, Niemczech i Holandii) niewiele ponad 20 lat, znam osbiscie tylko kilku ministrow brytyjskich, holenderskich i polskich, paru urzedasow jak np. przewodniczacy Banku Angielskiego, a poza tym jeszcze tylko paru ludzi zarzadzajacych brytyjskim programem broni jadrowej... Taki sobie glupek jestem z prowincji...

Re: Będą ograniczenia w przyjazdach na Wyspy?

georg / 2007-11-03 16:34 / Bywalec forum
Tu nie chodzi o ograniczenie imigracji z UE (jak sadza autorzy ponizszych komentarzy), ale z Trzeciego Swiata.
georg / 2007-10-28 01:54 / Bywalec forum
Tak, Euro ma zalety dla przedsiebiorstw, ale sa one znacznie mniejsze niz wady makroekonomiczne wynikajace z utraty wlasnej polityki monetarnej. Interesy roznych (niezjednoczonych) krajow wymagaja roznych polityk monetarnych (np. roznych stop procentowych), i dlatego czyste unie monetarne sie zawsze rozpadaja. Oczywiscie biurokracja UE dobrze o tym wie, ale zmierza ona do pelnej unii politycznej, a euro ma sens tylko jako krok w tym kierunku.
georg / 2007-10-28 01:42 / Bywalec forum
Rosja nie Polski sie bedzie bac wojskowo, a USA. Dlatego sojusz z USA jest tak wazny. A Polska ma w zamian sporo do zaoferowania dla USA: strategiczne polozenie w centrum Europy, i poparcie polityczne w Unii Europejskiej i gdzie indziej na arenie swiatowej. Nawet USA tego potrzebuja. (Ponadto, armia polska juz wkrotce bedzie w pelni zawodowa i jest szansa, ze stanie sie powazna sila bojowa. Gospodarczo Polska jest znacznie lepiej rozwinieta od Rosji.) Teraz rozumiesz?
georg / 2007-10-28 00:38 / Bywalec forum
No tak, Niemcy do kontroli prusakow sie nadadza...
georg / 2007-10-22 23:26 / Bywalec forum
To nie jest brak logiki. Rosjanie wciaz rozumieja tylko sile i tylko sile szanuja (militarna i finansowa). I scisly sojusz z USA jest jedyna gwarancja niepodleglosci Polski od Rosji (jak rowniez od Niemiec). Handel nie ma z tym wiele do rzeczy. Z nikim Rosja nie miala tak ozywionego handlu jak z Trzecia Rzesza Niemiecka.

Najnowsze wpisy