Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-03-31 12:01
Orzecznik ZUS może odesłać na dodatkowe badania, zasięgnąć opinii konsultanta, psychologa. Bo pozwala mu na to Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy ( par. 4, pkt. 3 i 4 ). Ale w praktyce (jak napisałem wcześniej ) jest to sporadyczne i zdecydowanie NIE jest to żadna konieczność czy automatyzm procedury.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-03-31 11:51
NIE. Ma Pani za niski staż na emeryturę powszechną. Co do wprowadzenia innych zasad od 1999 r. dla roczników młodszych niż 1948 już się TK wypowiedział. Z drugiej strony roczniki te mają świadczenie z roku na rok coraz bardziej zależne stricte od wpłaconych składek i przewidywanego wieku, w jakim zakończą życie. Pani rocznik, jak wszystkie starsze od 1949- miał i ma możliwość uzyskania świadczenia od ww parametrów oderwanego- poprzez wskazanie najkorzystniejszych lat do wyliczenia wysokości świadczenia.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-03-28 14:54
Co do dnia. Zaprzestanie wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej nie zawsze oznacza datę jego 18 urodzin. Może to być również jego wstąpienie w związek małżeński przed 18 urodzinami albo zaprzestanie pobierania nauki po uzyskaniu lat 16 i nie wznowienie jej przed 18 urodzinami (brak niezdolności do pracy). Bo wtedy dziecko traci prawo do r. rodzinnej więc w dniu 18 urodzin już tym bardziej nie jest dzieckiem uprawnionym.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-03-28 14:48
Tak. Jako osoba całkowicie niezdolna do pracy spełnia warunek jej uzyskania bez względu na wiek i warunek nauki/studiowania. Jest to uprawnienie więc dożywotnie, albo do "odzyskania" zdolności do pracy.

Tyle, że kwotowo niewiele to zwiększy łącznie rentę dla Was z KRUS, bo jedynie o 5% lub 5,5% jeśli zmarły miał wypadek przy pracy rolniczej lub chorobę zawodową rolniczą.

Re: Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

wiwan / 2014-03-28 14:37
Owe 5 lat w Niemczech to w ogóle minimalny staż wymagany by emeryturę uzyskać. U nas takowego minimum dla emerytury w wieku powszechnym dla roczników młodszych niż 1948 w ogóle NIE MA. Minimum 21/25 lat (K/M) dotyczy gwarancji, że emerytura nie będzie niższa e. minimalna.

To chyba zasadnicza różnica, skoro w Polsce można mieć emeryturę np. po 1 roku ubezpieczenia w całym życiu.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2014-03-28 11:50
Pytanie raczej na dział prawny lub podatkowy. Moim zdaniem- nadal rolny, bo ustawa o nim w zakresie r. strukturalnej odnosi się jedynie do kwestii tego, że w przypadku dzierżawy (w celu uzyskania renty) obowiązek podatkowy przechodzi na dzierżawcę.

Z kolei ustawa o podatkach lokalnych zwalnia z podatku od nieruchomości użytki rolne. Mogłaby powstać kwestia 'przejścia' budynków gospodarczych pod podatek od nieruchomości, gdyby przestały służyć wyłącznie dz. rolniczej. Samo posiadanie prawa do r. strukturalnej moim zdaniem nie oznacza z automatu, że pozostawiony budynek przestał tej działalności służyć.
Czyli uzyskanie renty strukturalnej moim zdaniem niczego w kwestii podatku za wymienione elementy nie zmieniła.

Re: DG - ubezpieczenie emerytalno-rentowe dla osoby na rencie i...

wiwan / 2014-03-28 11:17
Odpowiedź- czekać na decyzję, a jeśli niekorzystna - odwołać się od niej.

Niestety na moje wyczucie stan prawny jest taki, że rzeczywiście kluczowe jest to, że nadal PRAWO do renty (zusowej) z tyt. niezdolności do pracy Pani miała, a więc na podstawie art. 9, ust. 4c ustawy o systemie ub. społecznych ub. z działalności podlegała obowiązkowo. Z ustawy wynika, że posiadanie prawa do innej renty nie sprawia, że ub. z działalności ona nie podlega, a jedynie że podlega dobrowolnie. Mamy więc zbieg tytułu obowiązkowego i dobrowolnego i wiadomo, który jest mocniejszy.

Podejrzewam decyzję o podleganiu ubezpieczeniu i należnych składkach. Przy nieuznaniu odwołania pozostanie wnioskowanie o umorzenie chociaż odsetek, rozłożenie należności na raty....

Sam jestem ciekaw, na czym stanie.

Re: DG i umowa na czas określony a zasiłek chorobowy

wiwan / 2014-03-28 10:27
1. Nie ma znaczenia. Miałaby, gdyby z działalności deklarowano podstawę wyższą niż minimalna obowiązująca tj. 2 247,60 zł- bo już po pełnym miesiącu kalendarzowym dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności zasiłek byłby wyliczany z od tej wyższej podstawy.
2. Zasiłek chorobowy nie podlega składce chorobowej, a więc nie jest wliczany do owego limitu, więc z tego tytułu przekroczenia 1680 zł nie będzie.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2014-03-28 10:05
Tak, jeśli;
- nabyła Pani nowe okresy ubezpieczenia tj. na emeryturze np. była zatrudniona.
- odnalazła Pani teraz dokumenty potwierdzające staż ubezpieczeniowy przed przejściem na emeryturę, a więc nieuwzględnione w jej wyliczeniu
- na skutek braku zaświadczeń na wysokość zarobków uwzględniono Pani w podstawie wymiaru lata 'zerowe'

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do...

wiwan / 2014-03-28 09:56
Zacznijmy od tego, że w tym wieku minimalny staż ubezpieczeniowy dla prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy to min. 1 rok. No chyba, że jest następstwo wypadku w pracy/ drodze, choroby zawodowej.

Orzecznik ZUS nie odsyła do lekarza 'cywilnego', bo stan zdrowia musi wynikać z zaświadczenia o stanie zdrowia (formularz ZUS N-9) wydanego przez lekarza prowadzącego leczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku. A to jest załącznik do wniosku rentowego. Warto też dołączyć posiadaną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu osoby ubiegającej się o rentę, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS (historia choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, karta badania profilaktycznego.

Gdy jest kwestia wypadku w pracy/drodze do/z- karta wypadku.

Re: Podwyżka emerytury - choroba zawodowa

wiwan / 2014-03-28 09:46
Jak rozumiem chodzi Pani o :
- jednorazowe odszkodowanie
- uzyskanie prawa do renty z ub. wypadkowego

W pierwszym przypadku jest to 704 zł za każdy procent ustalonego uszczerbku na zdrowiu.
W tym drugim - nie ma tu stawki/przelicznika.
Jest jedynie zasada, że rentę taką można łączyć z emeryturą w ramach:
1) przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
2) emeryturę powiększoną o połowę renty, w zależności oczywiście co wyjdzie korzystniej.

W pierwszym przypadku kwota połowy emerytury obejmuje połowę łącznej kwoty emerytury z FUS i emerytury kapitałowej (OFE) oraz nie może być niższa niż kwota należnej emerytury kapitałowej, przy czym emerytura kapitałowa wypłacana jest w pełnej wysokości.

Re: Czy mogę pracować?

wiwan / 2014-03-28 09:17
Tak. Takie orzeczenie nie oznacza zakazu pracy lub utraty prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy, czy też renty rodzinnej wdowca, jeśli prawo do niej wynika z niezdolności do pracy.

Oczywiście przychody z zatrudnienia mogą na zasadach ogólnych wpłynąć na zmniejszenie wysokości świadczenia.

Re: brak pieniedzy przekazanych z OFE na moim subkoncie w ZUS

wiwan / 2014-03-28 09:10
Są w ZUS, bo termin przekazania z OFE ( koniec marca 2014 ) już minął. Teraz (do 2015) jest czas na rozksięgowanie tych kwot na subkonta indywidualne ubezpieczonych. Wcześniej jest to dokonywane tylko w przypadku przejścia na emeryturę lub śmierci ubezpieczonego- w celu ustalenia świadczenia uwzględniającego środki przekazane z OFE albo ustalenia stanu subkonta w celu jego 'dziedziczenia'.

Re: Zasiłek chorobowy

wiwan / 2014-03-28 09:03
Tak. Nie ma tu żadnego konfliktu- emeryt będący w zatrudnieniu, a więc podlegający ub. chorobowemu uzyskuje prawo do wynagrodzenia chorobowego, a potem zasiłku chorobowego.
Emerytura wpływa na to, że:
- nie uzyskuje św. rehabilitacyjnego po zasiłku chorobowym, jeśli przekroczone zostaje 182 dni niezdolności do pracy,
- nie ma on prawa do zasiłku po ustaniu zatrudnienia.

Re: świadczenie przedemerytalne dla osoby współpracującej

wiwan / 2014-03-28 08:57
Już tak :)

Min. 40 lat stażu ogólnego oraz wiek min. 65 lat to ŁĄCZNE warunki uzyskania e. częściowej. Czyli w przypadku ojca to więcej niż 2 lata.
Niekoniecznie 2 lata pracy- do stażu wlicza się okresy składkowe lub nieskładkowe. Czyli również:
- okres zasiłku dla bezrobotnych
- okres zasiłku chorobowego
- okres świadczenia rehabilitacyjnego

Co do upadłości firmy babci- już to napisałem- upadłość daje prawo do św. przedemerytalnemu przedsiębiorcy, a osobie współpracującej - jeśli jest pracownikiem, tj. ma umowę o pracę.

Zatem ponownie wskazuję opcję zdrowotną- wizytę u lekarza, ustalenie stanu zdrowia, w konsekwencji może zasiłek chorobowy, może św. rehabilitacyjne, jeśli zwolnienia przekroczą 182 dni.

Najnowsze wpisy