Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Dziecko pracuje - czy należy się ulga rodzinna?

wiwan / 2014-03-05 21:13
Co znaczy zarobiło ? Jest to przychód (suma wynagrodzeń brutto z umowy, czy dochód ?
Jeśli to dochód, to wyklucza z ulgi na starsze.
To powoduje, że jest jedno dziecko potencjalnie dające ulgę, ale dochód > 112000 ulgę wyklucza.

Jeśli jednak w przypadku starszego dziecka był to przychód, to dochód był na poziomie 2800, czyli nie wyższy niż 3089, czyli jest dwoje dzieci - więc nie ma limitu dochodów dla rodziców- prawo do ulgi na dwoje.

Re: Dobrowolne składki ZUS od nieopodatkowanego dochodu

wiwan / 2014-03-04 21:30
Skoro zostały naliczone, to nie były to ub. dobrowolne. Co nie zmienia faktu, że można odliczyć ub. społeczne od przychodu bez względu na to, czy dobrowolne, czy obowiązkowe. Tyle, że muszą być faktycznie poniesione przez podatnika i musi być przychód podlegający PIT. Czyli musiał być inny przychód w 2013 poza owym stypendium, by było do czego odliczyć.

Zwracam uwagę, że jeśli było to stypendium stażowe/szkoleniowe z PUP, to PUP składki społeczne odprowadził, ale nie obciążały one stypendium (nie zostało ono pomniejszone), a więc nie są to składki poniesione przez podatnika, a więc nie można ich odliczyć.

Re: PIT 40, a później PIT 11, problem!

wiwan / 2014-03-04 21:23
Potraktować PIT 40 jak PIT 11, czyli jednak się rozliczyć na formularzu PIT 37, 'sumując' w nim dane z PIT 40 i PIT 11. Te pierwsze w wierszu 1 części C 1 (poz. 37 do 41), te drugie w wierszu 3 (poz. 47 do 51).

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-37/

Re: Do jakiego wieku przysługuje ulga na dzieci?

wiwan / 2014-03-04 12:18
25 lat to NIE 26 lat bez jednego dnia. Ulga należna była za 8 miesięcy 2012 r. przy spełnieniu innych warunków. Za 2013 nie jest należna.

Re: Pomyłka przy wpłatach na konto Funduszu Pracy

wiwan / 2014-03-04 11:54
Z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych

wynika, że Zakład sam w takiej sytuacji powinien dokonać przeksięgowania, bo pojawiła się nadpłata w składkach społecznych.

Tyle, że jest sekwencja kolejności przekazywania takich nadpłat- tj. najpierw pokrywa się ewentualne zaległości w składkach społecznych, potem w zdrowotnych.

Zatem teoretycznie tylko w przypadku pełnej terminowości w opłatach i braku zaległości również z okresu ulgowego nie ma w efekcie żadnego niedoboru składek FP.

Wynika to z art. 13 owego rozporządzenia.

Ale bezpieczniej będzie na piśmie albo w PUE wystąpić z informacją o pomyłce, ustaleniem nadpłaty s. społecznych, wnioskiem o jej przeksięgowanie na FP. A jako wisienka na torcie- uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami i zachować. No i oczywiście za luty zapłacić już na właściwe konto.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-03-03 17:50
Ubezpieczenie społeczne, a więc i kwestia zaległości jest związana z osobą ubezpieczonego, a nie jego gospodarstwem. Zatem zaległości obciążają poprzedniego właściciela, potem jego spadkobierców, a nie nabywcę gospodarstwa.

Inną kwestią jest tzw. skarga pauliańska:

http://www.money.pl/archiwum/tagi/tag,skarga;paulianska,102666,1.html

Re: Umowa o szkolenie

wiwan / 2014-03-03 12:28
Jakie szkolenie, z kim umowa ?

Jeśli było to szkolenie bez skierowania/inicjatywy pracodawcy- nie korzysta ono ze zwolnienia PIT, i dofinansowanie powinno być uwzględnione w PIT od pracodawcy, a zatem i w rozliczeniu rocznym.

W innym przypadku- "wartość świadczeń przyznanych na podstawie odrębnych przepisów przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego jest zwolniona z PIT (art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy)

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2014-03-03 12:17
Wyjściowy warunek uzyskania świadczenia PRZEDemerytalnego Pan spełni (art. 2, ust. 1, pkt. 5 ustawy o świadczeniu) o ile do dnia rozwiązania stosunku pracy okres zatrudnienia u tego pracodawcy wyniesie min. 6 miesięcy.

Następnie potrzebna będzie rejestracja w PUP, uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych i utrzymanie go przez min. 6 miesięcy.

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-03-03 12:10
Tak. Okres zatarcia z urzędu w tym wypadku wynosił 5 lat od zapłaty 'resztki' grzywny.

Re: Wcześniejsza emerytura - warunki?

wiwan / 2014-03-03 11:53
Tak, ogólna - dla wszystkich ubezpieczonych. Prognoza wynika również z tego, jakiej dalszej długości życia spodziewają się dla ubezpieczonego z każdego miesiąca. Ale obowiązująca tabela dalszego życia jest ogłaszana raz na rok.

Co do KP- ostatnimi laty były nowelizacje z korzyścią dla ubezpieczonych dotyczące wspomnianych już lat zerowych i kwestii wliczania roku, w którym ubezpieczenie trwało mniej niż 6 miesięcy oraz roku, kiedy po raz pierwszy pojawiło się ubezpieczenie. Jeśli takie lata ojciec do wyliczenia KP wskazał- przy wniosku emerytalnym warto wnioskować o przeliczenie KP z uwzględnieniem tych zmian.

Re: Data powstania całkowitej niezdolności do pracy a st.niepełnosprawności

wiwan / 2014-03-03 11:38
Nie. To są odrębne orzecznictwa, i dla potrzeb ubezpieczeniowych (ZUS,KRUS) ważne jest orzeczenie o niezdolności do pracy, którego jak rozumiem Pan nie posiada.

Jakiej kwestii pracowniczej to dotyczy ?

Re: ZUS łatwiej skontroluje krótkie zwolnienia lekarskie

wiwan / 2014-03-03 10:43
Na to masz urlop na żądanie...

Re: ZUS łatwiej skontroluje krótkie zwolnienia lekarskie

wiwan / 2014-03-03 10:42
1. pierwsze 33 dni w roku kalendarzowym, dla pracowników 50+- 14 dni.
2. przerwa krótsza niż 3 mc. kalendarzowe nie skutkuje powrotem do wynagrodzenia chorobowego, ale tym, że nie ustala się na nowo podstawy wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.
3. przepisy są ustawowe, a nie zusowskie.

Re: Ulga na internet - jakie dokumenty, jaki PIT

wiwan / 2014-03-03 10:07
Właściwym jest US miejsca zamieszkania w ostatnim dniu rozliczanego roku podatkowego. Zameldowanie nie jest kluczowe. Nie jest przeszkodą wspólnego rozliczenia osobne zamieszkiwanie.

Re: Wcześniejsza emerytura - warunki?

wiwan / 2014-03-01 11:22
Pewnie uzupełnić- ojciec jest na zasiłku przedemerytalnym, nie na świadczeniu przedemerytalnym. W tamtych latach zasiłek był przyznawany z Ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu i wypłacany przez urząd pracy. Dopiero w 2004 r. przejął to ZUS i weszła w życie dedykowana ustawa regulująca świadczenie przedemerytalne.

Zasiłek był związany kwotowo z zasiłkiem dla bezrobotnych, a ten z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Zatem nie było moim zdaniem wymogu dostarczania dokumentów potwierdzających zarobki w celu uzyskania zasiłku przedemerytalnego, a jedynie poświadczające zatrudnienie. Inna rzecz, że dawniej info o zarobkach podawano w świadectwie pracy. Może być więc sytuacja, w której obecnie ZUS nie ma za jakiś okres dokumentu na wysokość ojca zarobków, a jest to potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego. W razie braku takiego dokumentu- do ustalenia podstawy KP przyjmuje się ówczesną płacę minimalną.

No chyba, że ojciec już KP ustalił, bo w początkowych latach reformy emerytalnej był to nawet obowiązek.

Warunkiem uzyskania emerytury z art. 184 z tyt. pracy w war. szczególnych jest:
- posiadanie na dzień 1.01.1999 r. min. 25 lat stażu ogólnego , a w tym min. 15 lat pracy w war. szczególnych.
- uzyskanie wieku 60 lat
- rezygnacja z OFE.

Warunek 15 lat i 60 lat- dla zdecydowanej większości prac w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze. Kilka pozycji w wykazach wymaga niższych liczb, ale pewnie ojciec o tym by wiedział i na emeryturze już by był.

Najnowsze wpisy