Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ile zapłącę podatku (ZUS preferencyjny, warunki ogólne) ?

wiwan / 2013-12-11 14:01
1. zaliczki narastająco, po chłopsku:

do chwili przekroczenia pierwszego progu podatkowego tzn. 85528,00 zł):

Przychód od początku roku - koszty od początku roku = dochód
Dochód - możliwa do rozliczenia strata z lat ubiegłych - suma zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne (o ile nie były zaliczane w kosztach w KPiR) = dochód do opodatkowania.
Dochód do opodatkowania zaokrąglamy do pełnych złotych, tworząc podstawę opodatkowania.
Podstawa opodatkowania x 18% - 556,02 zł (kwota wolna od podatku) = podatek od początku roku.
Podatek - suma odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne (7,75% od podstawy-składki ZUS zdr. również narastająco od początku roku) = podatek liczony od początku roku.
Podatek liczony od początku roku - zaliczki zapłacone w poprzednich miesiącach = zaliczka za dany miesiąc/kwartał.
Zaliczkę za dany miesiąc zaokrągla do pełnych złotych = kwota do wpłaty.

2. Zwracam uwagę, że odliczenia dotyczą składek faktycznie zapłaconych w danym roku. A więc przy założeniu terminowości w opłatach w styczniu odliczamy składki za grudzień, a więc w starych stawkach- z poprzedniego roku. Ale również odlicza się składki zaległe uregulowane z opóźnieniem. Nie można odliczyć jedynie odsetek za nieterminowe składki.

3. Przejście na 'normalny' ZUS niczego w schemacie wyliczania zaliczek ani w rozliczeniu rocznym nie zmienia.

Re: To od dwóch lat najbardziej optymistyczna prognoza dla Polski

wiwan / 2013-12-10 10:56
Ten sam raport wskazuje, że faktycznie poszukuje pracy tylko 60% osób w PUP-ach zarejestrowanych.

Re: Rozliczenie w US za 2013

wiwan / 2013-12-10 10:48
Wspólne rozliczenie z mężem- tak, jeśli wspólność majątkowa będzie trwać cały rok kalendarzowy, czyli ślub odbył się przed 1 stycznia 2013 r. Kwestię rozwodu/śmierci pomijam.

Tak, w rozliczeniu rocznym należy wykazać dochód belgijski (PIT ZG), nawet mimo braku jak polskich dochodów w roku 2013 podlegających PIT, bo z Belgią obowiązująca metoda unikania podwójnego opodatkowania to metoda 'proporcjonalnego odliczenia'.

Dochodu ze stypendium jako zwolnionego(art. 21 ust 1 pkt 137 ustawy o PIT) nie wykazuje się, PUP nie wyda PIT 11.

Re: Balcerowicz o OFE: To nie debata, to propaganda

wiwan / 2013-12-09 11:54
Odprawa, to nie nagroda zwana premią uznaniową. Jej podstawą nie są jakiekolwiek zasługi, ale umowa, kontrakt i fakt rozstania się ze stanowiskiem.

Przy np. zwolnieniach indywidualnych u pracodawcy 'dużego'- każdy pracownik ma prawo do odprawy w wysokości uzależnionej od stażu zakładowego.

Nadmiar dyrektorów czy rozbuchane płace to kwestia pozaemerytalna.

Obecnie przepisy ( art. 50 c ustawy emerytalnej) dość jasno precyzują co jest pracą górniczą i pracą równorzędną z górniczą i nie tu leży problem.

Największym jest to, że e. górnicza nie dość że wcześniejsza- to jest naliczana na starych zasadach- a więc w znacznej mierze w oderwaniu od rzeczywistych składek, a wcześniej zarobków i w oderwaniu od spodziewanej dalszej długości życia (jak zwykłych emerytur roczników młodszych niż 1948 r).

Ta niewspółmierność emerytury górniczej i jej zbyt obciążający dla FUS charakter wynika dodatkowo z ZAWYŻANIA liczby lat składkowych branych do wyliczenia w stosunku do lat rzeczywistych pracy górniczej, przez wskaźniki z art. 50 d, 51 i 52 ustawy emerytalnej.

Re: Zmiany w OFE. 43 proc. Polaków na emeryturę chce odkładać dalej w OFE

wiwan / 2013-12-07 10:36

że 43 proc. Polaków chce

Raczej ubezpieczonych, których to dotyczy, a więc w OFE już będących lub w przyszłości do systemu powszechnego wchodzących. Wśród ogółu Polaków, mamy przecież osoby z roczników starszych niż 1949 oraz rolników, sędziów i mundurowych, których nijak (bezpośrednio) ten "wybór" nie dotyczy.

Re: przeniesienie składek na ubezpieczenie społeczne z Anglii do Polski

wiwan / 2013-12-07 10:29
NIE, ale:

http://www.money.pl/forum/przeniesienie-lat-pracy-z-polski-do-anglii-czy-jest-to-mozliwe--t2257751.html


ps. telefony mogą być już niekatualne. Na pewno działa ogólnokrajowy 801 400 987 z telefonów stacjonarnych i
22 560 16 00 z telefonów stacjonarnych i komórkowych

I ogólnie:

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/emerytura;na;emigracji,164,0,233636.html

Re: Rząd obroni reformę OFE? Ważne głosowanie

wiwan / 2013-12-06 11:33
Niby komu ? Tak jest tylko w przypadku renty rodzinnej po zmarłym ubezpieczonym- fakt wypłaca się ją dzieciom, które często w ZUS nie są. JESZCZE. Bo w znakomitej większości będą. No i w przypadku żony. Jaki procent wdów po ubezpieczonym w ZUS nie płaci i nie będzie płacić składek do ZUS ?

Re: Składka zus przy założeniu drugiej firmy i pracy na etacie

wiwan / 2013-12-06 11:06
Tak właśnie. Obecnie 261,73 zł. W 2014 r.- jeszcze nie wiadomo, bo GUS nie podał jeszcze danych. Podstawą s. zdrowotnej przedsiębiorców jest bowiem 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego. Na 2014, więc za IV kwartał 2013, który jeszcze się nie skończył.

Składka to 9% takiej podstawy. Będzie...zdaje się niższa, bo to przeciętne w poprzednich kwartałach było niższe niż w IV kwartale 2012.

Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się!

wiwan / 2013-12-06 10:57
Oczywiście- Pana 'dyscyplinarka' jest nieprawna, należy się odwołać do sądu pracy (wskazanego w jej treści) w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

W pozwie musi Pan dokonać wyboru, czy żąda przywrócenia do pracy, czy odszkodowania.

Podstawa odwołania- nieprawdziwość powodu zwolnienia dyscyplinarnego, a więc bezprawność podstawy zwolneinia- art. 52, par.1, pkt. 1 KP


Odszkodowanie w Pana przypadku- jak rozumiem umowa na czas nieokreślony- to wynagrodzenie 3 miesięczne.

Uznanie przez sąd nieprawności zwolnienia i przyznanie odszkodowania jest równoznaczne również ze zmianą świadectwa pracy, na takie jak w przypadku zwolnienia za normalnym wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę- a więc bez negatywnych konsekwencji dla zasiłku dla bezrobotnych, czy przy rekrutacji do kolejnej pracy.

Re: Składka zus przy założeniu drugiej firmy i pracy na etacie

wiwan / 2013-12-06 10:42
No więc prawa do stosowania niższej podstawy ub. społecznych nie będzie (karencja wynosi 60 mc od zamknięcia poprzedniej DG).

Ale uzyskując z etatu przynajmniej płacę minimalną- ub. społeczne z tyt. DG będą dobrowolne. Obowiązkowo więc tylko ub. zdrowotne z tyt. DG.

PS. Jeśli jednak na ub. społecznie z tyt. DG się Pan zdecyduje, to:
- będą musiały być płacone od podstawy nie niższej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia ('normalny' ZUS)
- nie będzie można przystąpić do ub. chorobowego, ze względu na istnienie takowego obowiązkowego z etatu.

Re: Ponad tysiąc poprawek do projektu zmian w systemie emerytalnym

wiwan / 2013-12-05 21:24
Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych jest przecież z 1997 r. więc przypomnij sobie rząd i skład sejmu w tamtym czasie.

Ok , dla leniwych- za Cimoszewicza.

Zresztą bez problemu (wiki):Twórcami reformy systemu emerytalnego są pracownicy Biura Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Systemów Zabezpieczenia Społecznego, m.in: Agnieszka Chłoń-Domińczak, Marek Góra, Krzysztof Pater, Ryszard Petru i Michał Rutkowski

Re: Ponad tysiąc poprawek do projektu zmian w systemie emerytalnym

wiwan / 2013-12-05 21:14
Istnieją i masz przepisy przejściowe umożliwiające rozliczenie VZM-1 z faktur sprzed roku 2013 nawet do roku 2018.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-12-05 21:09
No więc chyba trudno wypowiadać się merytorycznie w sprawie, w której nie znamy okoliczności, nawet tak ważnej, czy ów kolega jest też z rocznika starszego niż 1949 i czy też był/jest na e. górniczej.

Re: świadczenie przedemerytalne

wiwan / 2013-12-05 18:19
No więc jak napisałem- z tyt. zwykłego zamknięcie DG nijak ś. przedemerytalnego nie będzie.

Tak, hipotetycznie po zatrudnieniu i utracie pracy po min. 6 miesiącach z przyczyn leżących po stronie pracodawcy wyjściowy warunek uzyskania ś. przedemerytalnego zostanie spełniony- z art. 2, ust. 1, pkt. 2 lub pkt. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Ale potem musi Pan uzyskać zasiłek dla bezrobotnych i nie utracić go przez min. 6 miesięcy.

Warunkiem uzyskania zasiłku jest posiadanie w dniu rejestracji przynajmniej 365 dni ubezpieczenia/składek na FP w ciągu ostatnich 18 mc od podstawy nie niższej niż płaca minimalna. W praktyce oznacza to, że większość takiego zatrudnienia po DG z normalnym (nie ulgowym ZUS-em) musi być na cały etat.

W Pana sytuacji 'szczęśliwie' do końca lipca 2015 nie będzie Pan podlegał ochronie przed zwolnieniem z art. 39 KP (cztery lata do emerytury powszechnej).

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-12-05 10:54
Przeliczeniu z jakiego powodu ? Czy od 91 r. nabył jakieś nowe okresy ubezpieczeniowe- pracował, wykonywał zlecenie, prowadził DG i ubezpieczył się dobrowolnie ?

Najnowsze wpisy