Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Rządy Donalda Tuska. Jakie plany na przyszłość?

wiwan / 2013-11-18 23:20
Bronię elementarnej wiedzy. I rozbraja mnie ocenianie uregulowania ustawowego przez pryzmat sytuacji 'czyjejś znajomej' bez podania okoliczności jednostkowej sprawy...

Do rzeczy- skoro nie jest ona pracownikiem to jasne, że nie ma prawa do urlopów związanych z rodzicielstwem, a jedynie do zasiłków z ub. chorobowego.

W przypadku tych osób nie było przepisów przejściowych jak w KP (tzw. matki I kwartału) - znowelizowana ustawa zasiłkowa objęła po prostu matki, które urodziły po 16 czerwca 2013 i tyle.

Odsyłam do znowelizowanego art. 29 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa oraz do zbiorczej nowelizacji ustaw w związku z wprowadzeniem u. rodzicielskiego:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;28;maja,dziennik,ustaw,2013,000,675.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-11-18 22:55
Ulgi ustawowe (komunikacja publiczna międzymiastowa) są identyczne dla emerytów i rencistów. W komunikacji miejskiej- decyduje uchwała rady gminy/miasta. Nie sądzę by często zdarzały się gminy różnicujące emerytów i rencistów pod tym względem.

Tyle, że nawet jakby różnice były- to samo osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego przez rencistę rodzinnego nie oznacza zmiany statusu na emeryta.

Ps. Już nie 60 lat- wiek powszechny przecież jest podwyższany. Obecnie dla kobiet wynosi już 60 lat i 3 miesiące- tzn. w takim wieku przechodzą kobiety, gdy przechodzą najwcześniej jak to możliwe dla swego rocznika i kwartału urodzin.

Re: Rządy Donalda Tuska. Jakie plany na przyszłość?

wiwan / 2013-11-18 12:39
Bzdura. Urlop rodzicielski- bo de facto o to chodzi- w wymiarze 26 tygodni trafił po prostu do kodeksu pracy i ani pracodawca, ani ZUS nie ma tu żadnej uznaniowości. Jedyna 'komplikacja' dla korzystających to możliwość WYBORU wysokości podstawy zasiłku macierzyńskiego w opcji 80% za czas wszystkich urlopów ( macierzyński+ dodatkowy macierzyński + rodzicielski ) albo 100% za dwa pierwsze urlopy + 60% za u. rodzicielski.

Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

wiwan / 2013-11-18 12:28
To jest wątek o PODATKU, jaki płaci do US ten, kto uzyskuje przychody z tego powodu, że mieszkanie komuś wynajmuje. A więc dotyczy to właściciela mieszkania.

Natomiast Pani pyta o płacenie ryczałtowe- czyli zaliczkowe za media, centralne itp. naliczane w wynajmowanym mieszkaniu przez zarządcę od liczby osób zgłoszonych przez właściciela mieszkania.

Jeśli liczba osób jest mniejsza niż zgłoszona, to koszty i zaliczki za media opomiarowane zostaną zbilansowane przy rozliczeniu - kwartalnym, rocznym po sezonie grzewczym- w zależności jak zarządca wspólnoty, zarząd spółdzielni, adm ma to zorganizowane.
Natomiast nie będą do odzyskania te opłaty, które dotyczą mediów nieopomiarowanych oraz wywozu śmieci, czyli tych składników opłat, jakie liczone są 'od głowy'.

Formalnie tego rozliczenia z zarządcą dokonuje właściciel mieszkania- to on uzyskuje nadpłatę albo ma dopłatę i to on ma obowiązek zgłaszać faktyczną liczbę osób zamieszkujących. Natomiast to, czy saldo takiego rozliczenia przejdzie na Was zależy od treści umowy z właścicielem mieszkania, czyli tego - czy za media, śmieci it. płacicie Wy, czy on. W tym pierwszym wypadku w tej sytuacji bardzo tracicie i należy zmusić go do natychmiastowego zgłoszenia do zarządcy zmniejszonej liczby zamieszkujących.

Re: Ile wynosi najniższa renta?

wiwan / 2013-11-18 12:17
W zakresie PZU- czyli ubezpieczeń komercyjnych się nie wypowiadam- bardzo wiele zależy od zapisów w polisie/OWU- to pytanie do praktyków z tego działu:

http://www.money.pl/forum/grupa,54,0,0,40,0,na;zycie.html

W zakresie NFZ- jeśli dana procedura medyczna nie była w tamtym czasie refundowana- a to wynika z konkretnych rozporządzeń zawierających całe listy albo refundowana, ale ojciec wykonał ją komercyjnie- poza kontraktem NFZ- to nie ma niestety możliwości odzyskania kosztów procedury/zabiegu. Nie do końca zrozumiałem jak było w tej sytuacji.

W zakresie ZUS- należało po prostu najpierw zgłosić sprzeciw ( w ciągu 14 dni ) co do treści karty wypadku, a następnie odwołać od decyzji odmownej w sprawie odszkodowania/renty w ciągu 1 miesiąca do sądu pracy/ub. społecznych zgodnie z pouczeniem na decyzji zawartym.

Teraz moim zdaniem nie można już ponownie zgłosić wniosku o odszkodowanie z tyt. tego wypadku, ale można zgłosić wniosek o rentę i od decyzji odmownej odwołać jak wyżej napisano.

Re: emerytura a staż pracy

wiwan / 2013-11-14 21:59
Rocznik 1953 - zatem wiek powszechny to 60 lat i 1 mc do 4 mc. w zależności od kwartału urodzin- czyli już albo wkrótce wiek ten Pani uzyska. Wniosek emerytalny najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem wieku powszechnego.

Przy tym stażu ubezpieczeniowym nie skorzysta Pani z gwarancji, że emerytura skorzysta z gwarancji e. minimalnej, czyli ta wyliczona- siłą rzeczy znikoma - nie zostanie do obecnej e. minimalnej podniesiona.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-14 13:10
No więc tak jak napisałem- nie spawał Pan dzień w dzień przez całą dniówkę, o to oznacza, że NIE była to praca w war. szczególnych i pracodawca NIE ma prawa tego stwierdzić w świadectwie pracy lub zaświadczeniu o pracy w war. szczególnych.
Dodatek wypłacany nie ma nic do tego, a jako nieobowiązkowy to 'oszukanie' zmniejsza. Co więcej- jako składnik oskładkowany zwiększy Pana świadczenie (rentę lub emeryturę).

Jeśli ma Pan inne zdanie- tj. twierdzi Pan, że spawanie było jedynym Pana zajęciem, a więc wykonywanym przez całe dniówki- można złożyć pozew do sądu.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-11-14 12:46
Świadczenia przedemerytalnego, zasiłku już nie ma od 2004 roku- jako nowouzyskiwanego.

NIE- okoliczność wygaśnięcia terminowej umowy o pracę NIE jest okolicznością utraty pracy w przyczyn zakładu pracy w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia, a w Pani przypadku do tej ustawy ustawa o świadczeniach przedemerytalnych odsyła.

Re: Czy musze zapłacicod tego jakis podatek?

wiwan / 2013-11-14 12:05
#Jeśli znajomi -to III grupa podatkowa w rozumieniu ustawy o podatków od spadków i darowizn. Kwota wolna wynosi 4902 zł, i jest to limit pięcioletni. Jeśli suma darowizn od każdego z tych znajomych z 5* lat wstecz (rozpatrywana osobno dla każdego znajomego) limitu nie przekroczyła- nie ma teraz kwestii podatku od darowizny.

# Wirtualne pieniądze, realny podatek. Nie ma więc oczywiście kwestii 6 mc.
Tu bardziej takie kwestie:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/bitcoin;-;wirtualna;waluta;zaplacisz;calkiem;realny;podatek,49,0,1354033.html

http://www.money.pl/forum/dodatkowy-dochod-ze-stron-internetowych-t2858198.html?_rfr=1

Re: Czy musze zapłacicod tego jakis podatek?

wiwan / 2013-11-13 18:05
To dwie odrębne kwestie.

1. W zakresie zysku z aukcji, a więc podatku PIT- znaczenie ma to, jak długo rzeczy sprzedane posiadałeś:

http://www.money.pl/forum/sprzedaz-na-allegro-a-podatek-t3332152.html

2. W zakresie darowizny- a więc podatku od spadków i darowizn- znaczenie ma to od kogo były te darowizny, jak wygląda suma darowizn od każdej z tych osób z ostatnich 5 lat i czy byłe one w US zgłoszone.

Więcej:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/sztuka;dawania;i;przyjmowania;czyli;wszystko;o;darowiznie,163,0,147363.html

Re: Działalność gosp bez faktur i rachunków?

wiwan / 2013-11-13 13:25
Tak- formy uproszczone- ryczałt, ale wymaga ewidencji przychodów no stricte prosta karta podatkowa, a więc stawka podatku określona kwotowo, a nie procentowo w decyzji US. Nie każdy rodzaj DG może z tych form korzystać.

Na szybko przegląd:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/karta;podatkowa,190,0,210366.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/ryczalt;od;przychodow;ewidencjonowanych,195,0,210371.html

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-13 13:20
Jak rozumiem jest Pani z rocznika 1953.

Jeśli nie było specjalnych okoliczności pracy (górnicza, kolejowa, war. szczególne) to spełnia Pani warunki uzyskania tylko e. wcześniejszej tzw. pracowniczej z art. 46 w powiązaniu z art. 29 Ustawy emerytalnej.

ALE jest to możliwe tylko przed dniem uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, który dla Pani wynosi- w zależności od kwartału urodzenia 60 lat i 1 do 4 miesięcy- czyli najprawdopodobniej już jest...za późno- bo jeśli urodziła się Pani przed 13 listopada, to już osiągnęła Pani powszechny wiek emerytalny.

Jak widać więc czasowo różnica prawa do obu świadczeń w tym przypadku znikoma, jest różnica w sposobie obliczenia- e. powszechna- wyliczona w sposób mieszany (20% na starych, 80% na nowych zasadach), e. wcześniejsza- na starych zasadach i z rezygnacją z OFE.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-13 12:57
zapomniałem:

*Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-13 12:50
1. nie będę oceniał wypowiedzi 'starszej' Pani, ale POWTÓRZĘ- wypłacanie w czasie pracy dodatku 'szkodliwego' w żaden sposób NIE pozbawia prawa do zaliczenia takiej pracy do pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze. Nie ma takiej podstawy prawnej, zapisu w Rozporządzeniu*.

W mączkarni nie dostali nie ze względu na dodatki, ale ze względu na to, że ich praca nie była w wykazach do Rozporządzenia* ( albo w wykazach resortowych sprzed 1983 r. ) lub nie wykonywali jej stale przez całe dniówki lub po prostu nie spełnili warunków stażowych.

2. pisze Pan mechanik i spawacz- jeśli takie prace wykonywał Pan jednocześnie, to nie ma mowy o pracy spawacza stale i w pełnym wymiarze godzin- co jest podstawą uznania pracy za pracę w war. szczególnych- par. 2, ust. 1 Rozporządzenia* Byłaby więc podstawa odmowy ze strony pracodawcy.
No chyba, że owe "i" oznacza np. dwa lata jako mechanik, potem 3 lata jako spawacz itd., bo nie ma wymogu ciągłości pracy w war. szczególnych.

3. kwestia zdrowotna/ renty jest niezależna od pracy w war. szczególnych. Wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy można złożyć w każdym momencie, orzecznik ZUS to oceni. Można też poczekać do końca okresu zasiłkowego- tj. jeśli wciąż przedłużane będą zwolnienia lekarskie- to po 182 dniach powstanie kwestia świadczenia rehabilitacyjnego (maks. na 12 mc) a potem tym bardziej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Re: Wynajem mieszkania wziętego w kredyt

wiwan / 2013-11-13 12:02
Wiele podobnych wątków już jest- trzeba przekalkulować, co da w efekcie mniejszy podatek:

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/podatki;przy;wynajmie;mieszkania;to;warto;wiedziec,82,0,1172050.html

Ważne jest to, że przy wyborze zasad ogólnych (podatek wg. skali) do kosztów uzyskania przychodu można doliczyć odsetki od kredytu:

"wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, który przeznaczony został pod wynajem, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania tego przychodu. Jednak do kosztów można zaliczyć tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone (od momentu przekazania lokalu do użytkowania – wynajmu).

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 stycznia 2012 r. (nr IPPB1/415-1022/11-4/EC).

ALE jest jeszcze kwestia RNS- najem mieszkania stanowi zmianę sposobu użytkowania- jest obowiązek informowania o tym w ciągu 14 dni (na piśmie) instytucji udzielającej kredytu o wystąpieniu takiej zmiany- a w efekcie utrata dopłaty.

Przy niedokonaniu ww obowiązku i wykryciu takiej zmiany użytkowania- kredytodawca wypowiada umowę kredytu, a wynikającą z tej umowy wierzytelność stawia w stan natychmiastowej wymagalności, co powoduje również konieczność zwrotu kwoty stanowiącej równowartość zastosowanych wcześniej dopłat.

Jest tak od nowelizacji ustawy o RNS z 31 sierpnia 2011 r.

Najnowsze wpisy