Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-10-29 12:32
Nie tak.
1. prawo do wynagrodzenia chorobowego, a potem zasiłku chorobowego powstaje od pierwszego dnia ponownego podlegania ub. chorobowemu (powrotu do pracy po obecnym wychowawczym) gdyż nie musi minąć 30 dni okresu wyczekiwania, wlicza się bowiem poprzednie ubezpieczenie, okres urlopu wychowawczego (bez ubezpieczenia chorobowego) jako okres szczególny nie przerywa wymaganej ciągłości ( to z art. 4, ust. 2 ustawy zasiłkowej ).

2. to, z jakich/których wynagrodzeń będzie liczona podstawa zasiłku zależy od tego, w którym miesiącu powstanie najbliższa niezdolność do pracy, bo co do zasady wejdą do tej średniej wynagrodzenia z ostatnich 12 mc. sprzed miesiąca powstania niezdolności. miesiące urlopu wychowawczego jako bezpłatne - z tej średniej wypadną. Czyli jeśli np. niezdolność powstanie w sierpniu 2014, to do podstawy wejdą już tylko wynagrodzenia za styczeń-lipiec 2014.

Zatem nie ma mowy o pełnych 12 mc. wymaganych do przepracowania.

Re: Osoba prywatna ile zaplaci podatku za farby, plyty montazowe i inne...

wiwan / 2013-10-29 12:04
Znaczna część stawką 23%, nie wszystkie. Nie ma tu sytuacji prostego podziału, że gdy są one zakupione poza usługą remontowo budowlaną, to wszystkie podlegają 23% stawce.

Gdyby tak było, nie byłoby żadnego problemu ze zwrotem VAT (VZM-1) i tysiąca pytań do 'belladonny' na tym forum o to, czy produkt/materiał X można odliczyć, czy nie. Decyduje PKWiU.

Np.

http://www.money.pl/forum/zwrot-vat-za-materialy-budowlane-t2214416.html?_rfr=1

Re: Renta rodzinna w drodze wyjątku.

wiwan / 2013-10-29 11:28
Bo w każdej sprawie trwa to inny okres, są więc i terminy półroczne, które są zgodne z prawem.
Szkoda nerwów zwłaszcza, w kwestii świadczenia o małych szansach przyznania- w wielkiej mierze uznaniowego, będącego ostatecznością i finansowanego z budżetu, a nie z FUS.

Re: Renta rodzinna w drodze wyjątku.

wiwan / 2013-10-29 11:07
Wniosła pełną w tym zagadnieniu określoną przepisami.

Nie wiemy kiedy dokumenty sprawy dotarły do centrali ZUS, jakie dodatkowe będą żądane, kiedy dojdzie do sprawdzenia np. rzeczywistości Twojego pozostawania bez środków do życia.

Tylko gdyby pytanie było o decyzję rentową w normalnym trybie przy założeniu dostarczenia wraz z wnioskiem 100% wymaganej dokumentacji i brakiem jakichkolwiek wątpliwości ZUS w stosunku np. do jakiegoś św. pracy zmarłego można by orzec, że termin ostateczny to 9 listopada.

Re: Problem z

wiwan / 2013-10-29 10:59
Racja. Jak również z tego powodu, że ustawa o e. pomostowych NIE mówi o tym, kiedy taka niezdolność ma być orzeczona, tj. nie ma warunku bezpośredniości następstw okoliczności:
praca w war. szcz>>orzeczenie>>wniosek emerytalny,

jak jest to np. przy św. przedemerytalnym, czy. e. wcześniejszej tzw. pracowniczej.

Re: Renta rodzinna w drodze wyjątku.

wiwan / 2013-10-29 10:38
Tak, jak w przypadku decyzji wydawanej w zwykłym trybie jest to 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Przy świadczeniach w drodze wyjątku regułą są postępowania wyjaśniające, czyli odpytanie 'lokalnego' ZUS o okoliczności, przesłanie dokumentów itd. Może to więc trwać. Dopiero zakończenie postępowania wyjaśniającego stanowi owo ww ostatnią okoliczność.

Podstawa- art. 118 Ustawy emerytalnej oraz par. 40 Rozporządzenia w sprawie postępowania o świadczenia.

Oczywiście zasada KPA wydawania decyzji 'bez zbędnej zwłoki' ma zastosowanie.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-29 10:24
Już w tym wątku to padło wielokrotnie. Są ustawowe ( Ustawa o ub. społ. rolników ) domniemania/ zasady:
- tego, że posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi
- tego, że małżonek rolnika jest traktowany jak rolnik.

Na tej podstawie co do zasady podlega Pani formalnie ub. KRUS obowiązkowo, mąż powinien opłacać za Panią wszystkie ubezpieczenia KRUS. Skoro dz. rolnicza nie była prowadzona, powinien był on w ciągu 14 dni taki fakt zgłosić. Dzierżawa niezgłoszona dla KRUS nie istnieje.

Zatem b. prawdopodobne, że pojawi się decyzja Kasy o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu, zadłużeniu z tego tytułu i odsetkach i fakty o których Pani pisze trzeba będzie wykazać w sądzie pracy/ubezpieczeń społecznych, do którego się odwołacie.

Ps. Dopisana jest Pani JEDYNIE do ub. zdrowotnego męża, który jak rozumiem podlega ZUS z tyt. etatu.
Nie ma więc Pani ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego, macierzyńskiego, rentowego, emerytalnego. Czyli życiowo- baardzo ryzykowne.

Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

wiwan / 2013-10-29 10:09
??? Odrzucone przez 'system', automat czy przez człowieka w drodze maila zwrotnego. CZego konkretnie dotyczył 'zarzut' skutkujący potrzebą korekty. Pomylenia dat, adresata ?

Rozumiem, że chodzi Pani o to, by pierwotnie rozpoczęty bieg okresu wypowiedzenia został zachowany- co ma znaczenie dla wypowiedzenia krótszego niż 1 mc.

Obecnie jedynie tyle można stwierdzić, że jeśli nawet z (np. w określeniu daty ostatecznego rozwiązania niezgodnej z kodeksowym określeniem końca biegu) błędami wypowiedzenie dotarło, to jest to wystarczające dla rozpoczęcia biegu wypowiedzenia i zrozumienia oświadczenia woli.

Pod względem 100% poprawności formalnej bowiem to pracodawca jest związany Kodeksem Pracy- bo przewiduje on szereg uprawnień dla pracownika w związku z nieprawnym rozwiązaniem umowy o pracę.

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-10-29 09:58
Oba zatrudnienia są niezależnymi tytułami do ubezpieczenia chorobowego obowiązkowego. W razie uzyskania ZLA lub urlopu macierzyńskiego są one podstawą do dwu niezależnych od siebie zasiłków z obu tytułów liczonych osobno dla obu wynagrodzeń.
W związku z tym, że drugi etat - drugi tytuł powstał bez przerwy w stosunku do pierwszego- do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego z drugiego tytułu wlicza się poprzednie/dotychczasowe ubezpieczenie. Czyli prawo do drugiego zasiłku jest od pierwszego dnia, a nie po dniach 30.

Oczywiście w celu uzyskania takiej podwójności musi być spełniona też techniczna podwójność- tj. dostarczanie ZLA do obu pracodawców- czyli uzyskiwanie ich w dwu egzemplarzach.

Kwestią już stricte techniczną po stronie ZUS jest to, czy oba zasiłki będą łączone w jeden przelew.

Re: Kto spłaca dług po śmierci kredytobiorcy?

wiwan / 2013-10-28 13:58
Rozumiem, że byłeś uposażonym, tj. wskazanym przez matkę do wypłaty odszkodowania z jej ub. na życie po jej śmierci.

W tej sytuacji jest to kwestia niezależna od kwestii spadkowych. Uzyskanie świadczenia z tego ubezpieczenia nie oznacza przyjęcia przez Ciebie spadku, zatem nadal ma zastosowanie to co w artykule napisano, czyli za długi matki będziesz odpowiadał jeśli spadku nie odrzucisz.

Kwota odszkodowania nie wchodzi do masy spadkowej.

Oczywiście w praktyce, jeśli spadku nie odrzucisz, a matka miała długi- może okazać się, że będziesz musiał pozbyć się całej kwoty uzyskanej z ubepzieczenia.

Podstawa- art. 831, par. 3 KC

Re: wcześniejsza emerytura

wiwan / 2013-10-28 13:45
Pytanie trudne w kontekście obecnie forsowanych zmian w OFE i tego, co za tym nastąpi.

Zwracam uwagę jedynie na kwestię tego, że obecna wyliczona, ale jeszcze nie uprawomocniona emerytura uwzględnia rezygnację z OFE w ten sposób, że składki zewidencjonowane w ZUS po Pani przystąpieniu do OFE zostały przeliczone w stosunku 19,52 do 12,22 (art. 184, ust.3 ustawy). Czyli matematycznie efekt jest taki, jakby do OFE Pani nie przystąpiła, a ewentualna strata w tym momencie wiążąca się z rezygnacją z OFE, wynosi tyle, ile różnica stopy zwrotu za ww okres w Pani konkretnym OFE w stosunku do tego, ile za identyczny okres wyniosła łączna waloryzacja składek w ZUS (jako procent składany kolejnych stóp) dotycząca tej części składek 7,3 /19,52, które szły do OFE. Nie będzie dziwnym wynik, że wręcz Pani na tym skorzystała, tj. że ZUS składki pomnożył lepiej niż to OFE.

Powyższe opieram na tym, że stwierdziła Pani rok 2009 jako rok spełnienia war. e.wcześniejszej. Gdyby to był rok 2008, a więc emerytura z art. 46, byłaby ona liczona inaczej, na starych zasadach, pewnym więc niemal byłaby jej wyższa wysokość niż e. powszechnej, a więc pewna odpowiedź, że czekanie na wiek powszechny nie ma finansowego sensu.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-10-28 13:33
Praca w jed. budżetowej nie jest podstawą prawa do e. wcześniejszej.

Jeśli chodzi Pani o e. wcześniejszą dla pracowników urzędów państwowych albo członków służby cywilnej albo pracowników PIP, kuratorów sądowych, to nie jest ona możliwa dla roczników młodszych niż 1948.

No chyba, że chodzi Pani o e. wcześniejszą z tyt. pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze. Nie ma tu znaczenia, czy odbywała się ona w jed. budżetowej, czy nie. Choć siłą rzeczy np. w przypadku pracowników organów kontroli państwowej,
pracowników organów administracji celnej mamy do czynienia z jed. budżetowymi właśnie.

Reasumując- tylko w tym 3 przypadku jest mowa o możliwości e. wcześniejszej.

Zatem- co to za rodzaj pracy/stanowisko.
Jaki był Pani ogólny staż ubezpieczeniowy oraz staż pracy w ww okolicznościach szczególnych na dzień 1.01. 1999 r. ? (emerytura z art. 184 Ustawy)

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-10-28 13:19
Zgodnie z art. 24a ustawy emerytalnej odbędzie się to BEZ wniosku, czyli z urzędu, świadczenie będzie przyznane od owego 14 lutego.

No chyba, że jest to renta tzw. wypadkowa.

Warto pamiętać, że jeśli przed ww terminem spełni Pani warunki e. wcześniejszej, bo posiada w swej historii ubezpieczeniowej wystarczające okresy pracy w okolicznościach taką e. umożliwiających- to chcąc na nią przejść wniosek musi Pani oczywiście złożyć, po osiągnięciu wieku powszechnego wniosek o e. wcześniejszą nie będzie możliwy.

Re: Inna wcześniejsza emerytura.

wiwan / 2013-10-25 12:25
Tak, nowa kwota bazowa jeśli jest min. 30 mc nowych okresów składkowych i dochodzi do zmiany świadczenia ( renta na emeryturę, emerytura na inną emeryturę ).
Ale w Pani przypadku zmiana na e. wcześniejszą z tyt. warunków szczególnych byłaby e. z art. 184 a więc liczoną z KP i składek, czyli z uwzględnieniem kw. bazowej tylko w KP i to kwoty z 1999 r.( 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z II kwartału 1998 r., tj. 1220,89 zł.). Oczywiście KP zwaloryzowanego za wszystkie te lata wstecz.

Ostatecznie więc- by mieć pewność, że nie straci się ani 1 zł, należałoby złożyć najpierw wniosek o przeliczenie swojej obecnej emerytury z uwzględnieniem nowych okresów składkowych, fakt że ze starą kw. bazową. E. będzie wyższa. A potem wniosek o nową emeryturę- tę z art. 184. Jeśli ta z art. 184 będzie niższa- wycofać wniosek przed uprawomocnieniem się decyzji.

Tak jak napisałem, nie da się wprost wypowiedzieć o wysokości- inne wzory, inne parametry brane pod uwagę- np. dalsze przewidywane Pani życie z tablic GUS dla Pani rocznika ( w liczbie miesięcy ).

Re: Przyczyny katastrofy smoleńskiej w internecie

wiwan / 2013-10-25 11:51
Gratuluję dyskusji z samym sobą.

Najnowsze wpisy