Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-15 12:24
Najkrócej- składki zerowe za dany mc kalendarzowy NIE oznaczają niepodlegania ub. ZUS za ten miesiąc. To zdarza się nawet na etacie, gdy dojdzie do opóźnienia wypłaty, a więc pojawi się np. październik bez wypłaty za wrzesień, a w listopadzie wypłata podwójna.

Nie ma więc w takiej sytuacji podlegania KRUS.

Rozumiem, że z umowy wynika właśnie wypłata wynagrodzenia za zlecenie w specyficznych okresach, albo jednorazowo.

Natomiast skąd druk zupełnie zerowy ? Zlecenie nieodpłatne ??? To wzbudzi od razu zainteresowanie/kontrolę Zakładu.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-15 12:17
Sytuacja wskazuje, że jednak były okresy, kiedy już nie miała Pani r. rodzinnej, a nie podlegała ub. społecznym ZUS. Mógł być to ten okres wykonywania dzieła, mógł być okres bez zatrudnienia.
Bo tylko w takiej sytuacji ub. KRUS z mocy ustawy się podlega. Należy więc się od decyzji odwołać;
- w zakresie niepodlegania ub. rolniczemu z tyt. podlegania ZUS lub pobierania r. rodzinnej- okazując na to dowody (decyzja rentowa, RMUA, zaświadczenie ZUS)
- w zakresie niepodlegania z tyt. nieprowadzenia dz. rolniczej, niezamieszkiwania- dowody (np. zeznania świadków, zameldowanie itp.) znoszące ustawowe domniemanie podlegania KRUS przez posiadacza gospodarstwa.

Osobną kwestią będą konsekwencje (nie wiem jakie) tego, że nie wykonała Pani obowiązków informacyjnych w stosunku do Kasy polegające na zgłoszeniu do ubezpieczeń za okresy ustawowego podlegania KRUS, jeśli takie rzeczywiście były.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-15 12:08
1. jak już w tym wątku napisano- nie zawsze samo posiadanie pola jest podstawą ub. KRUS, ale istnieje ustawowe domniemania takiego podlegania. Ważne jest więc też stan faktyczny, to czy dokonano wyrejestrowania/zarejestrowania w terminie i to, jakie decyzje od KRUS uzyskano i się od nich nie odwołano.

2. zobowiązanie wobec Kasy to zarówno nieopłacone (ale nie przedawnione) składki należne, jak i odsetki od nich. Siłą rzeczy ostateczna wysokość odsetek zależy od konkretnej daty zapłaty zaległej składki. Odsetki wyliczone na dziś, jutro znów urosną itd.

3. wysokość jest ustawowa- taka jak dla zaległości podatkowych, co wynika z art. 40a ustawy o ub. społ. rolników i Ordynacji podatkowej. Dla każdej niezapłaconej składki kwartalnej liczone osobno.

4. wysokość tu:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki-ustawowe/

kalkulator tu:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

Re: pól etatu a emerytura

wiwan / 2013-10-15 11:52
1. Twoje pytanie o moje umiejętności nijak ma się do wątku.
2. Pytający w innych pytaniach występuje w odmianie żeńskiej. Nie znamy więc płci.
3. Można posiadać okresy pracy górniczej jako kobieta.
4. I jak z mojej pierwszej odpowiedzi wynika, kwestia zaliczania stażu ma kilka stron/znaczeń. Pytanie np. o górnictwo jest zasadne- bo tak na potrzeby e. wcześniejszej z tyt. pracy górniczej, czy pracy w war. szczególnych cząstka etatu sprawia, że mimo zaliczania tego okresu jako normalny okres składkowy na potrzeby ogólnego stażu ubezpieczeniowego, okres ten w ogóle nie będzie zaliczony do stażu pracy górniczej/ w war. szczególnych na potrzeby e. wcześniejszej lub pomostowej.

5. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ktokolwiek inny udzielał tu na forum odpowiedzi w swoim i jego zdaniem właściwszym stylu. Byle prawdziwej co do treści, a w formie zgodnej z Regulaminem forum Money.pl.

Re: Renta rodzinna a zmiana kierunku ?

wiwan / 2013-10-15 11:41
W takiej sytuacji NIE ma kwestii dni, są miesiące. Spełnianie warunków uzyskania r. rodzinnej nawet przez 1 dzień mc. kalendarzowego skutkuje prawem do świadczenia za ten miesiąc w pełnej wysokości miesięcznej.

Pojawia się więc kwestia renty za wakacje w tej sytuacji. Jak rozumiem zostałeś przyjęty na inną uczelnię, z pierwotnej zostałeś skreślony w lipcu.
Na pewno powinieneś był zgłosić ten fakt w ciągu 7 dni do ZUS i raczej w tej sytuacji Zakład uzna nienależność renty za sierpień i wrzesień, bo status studenta pojawił się dopiero we wrześniu.
W razie wydania decyzji o braku prawa do renty za te mc. można się odwołać. Są wyroki sądów dające w takiej sytuacji pierwszeństwo dacie przyjęcia na studia, a nie rozpoczęcia r. akademickiego.

No i lepiej te informacje ( obecnie o studiowaniu na nowym kierunku ) donieść jak najwcześniej. Zaświadczenie z innej uczelni na pewno zrodzi pytanie o okoliczności zakończenia poprzedniej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-14 14:05
Tak wynika z Ustawy o ub. społecznym rolników- tzn. to, że mąż jako rolnik sam ub. KRUS czasowo nie podlegał, nie zwalnia z tego ub. w tym samym czasie jego żony/domowników.

Składki wstecz za Panią nie byłyby należne za te okresy, gdy Pani była ub. w ZUS, np. z tyt. zlecenia albo posiadała jakieś świadczenie (zasiłek, renta) ALBO gdyby Pani w jakichś okresach nie pracowała w tym gospodarstwie rolnym albo w gospodarstwie domowym z tym. gosp. związanym- czyli w praktyce- gdyby tam Pani w ogóle nie mieszkała.

I sytuację taką trzeba by było udowodnić (np. zeznania świadków).

Chodzi o kluczowe tu uregulowanie z art. 5 ustawy- jej zasady (dotyczące rolnika) z automatu stosuje się do jego małżonka.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-14 13:56
Tak- odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych wskazanego w decyzji i we wskazanym terminie tj. miesiąca od jej (odpisu) otrzymania.

Sąd rozstrzygnie czy samo niedopełnienie obowiązku zgłoszenia/rejestracji umowy dzierżawy może skutkować tak samo jak jej w ogóle niezawarcie.

Chodzi o definicję zaprzestania prowadzenia dz. rolniczej i to, że stanowi ona warunek wypłaty części świadczeń KRUS- z art. 32 w nawiązaniu do art. 28 Ustawy o ub. społ. rolników.

Re: Ubezpieczenie w KRUS

wiwan / 2013-10-14 13:43
Mojej odpowiedzi czy uregulowań ustawowych w omawianej sytuacji ?

Re: dziedziczenie z OFE po śmierci po przejściu na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-10-14 13:25
NIE następuje w takim terminie, jest możliwe obecnie tylko do czasu przejścia na emeryturę członka OFE i nigdy takiej 3 letniej karencji w ustawie nie było. Obecny projekt nowelizacji systemu w zakresie OFE dopiero takie rozwiązanie przewiduje.

Informacja taka jest powszechnie dostępna w prospektach OFE.

Re: KRUS

wiwan / 2013-10-14 13:12
Musisz być rolnikiem, albo małżonkiem rolnika, albo jego domownikiem ORAZ nie posiadać innego tytułu do ub. społecznych (ZUS) ani świadczenia z ub. społecznego- renta/ emerytura.

Rolnik- osoba posiadająca gospodarstwo rolne o pow. min. 1 ha przeliczeniowego lub prowadząca dział specjalny prod. rolnej i wykonująca dz. rolniczą w tym gospodarstwie.

To tak z grubsza, bez wdawania się w niuanse związane z np. ub. dobrowolnym KRUS.

Podstawa- USTAWA
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html

Re: ZUS a ubezpieczenie u członka rodziny

wiwan / 2013-10-10 22:18
Tak. Musisz. DG jest zawsze* tytułem do obowiązkowego ub. zdrowotnego i tytuł ten ma pierwszeństwo przed tytułem ub. jako członka rodziny. Tzn. ojciec wręcz musi wyłączyć Cię z ub. zdrowotnego. I oczywiście wyłączenie ciebie z ub. nie zmieni wysokości jego składki zdrowotnej ZUS.

Korporacyjność nie ma tu nic do rzeczy, byłoby tak samo w przypadku, gdyby ojciec był bezrobotnym.

Oczywiście mówimy o systemie powszechnym. Korporacja POZA ub. ZUS może oferować pracownikom i ich rodzinom szereg ub. komercyjnych, nie tylko zdrowotne- na ten temat się nie wypowiadam.

*dwa wyjątki dotyczą:
- przedsiębiorca jest emerytem/rencistą ze świadczeniem nie wyższym niż płaca minimalna oraz
1) uzyskuje dodatkowe przychody z tytułu DG w wysokości nieprzekraczają-cej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej

albo

- przedsiębiorca ma znaczny lub umiarkowany st. niepełnosprawności oraz
1) uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcz-nie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej

Powyższe z art. 82, ust. 8 i 9 Ustawy emerytalnej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-10 13:37
Zamążpójście rencistki rodzinnej jest BEZ wpływu na jej prawo do r. rodzinnej. Nadal znaczenie ma warunek wieku i pobierania nauki/studiowania.

Re: EMERYTURA I RENTA SYBIRACKA PO MĘŻU

wiwan / 2013-10-10 13:35
R. sybiracka to nieformalne określenie r. inwalidzkiej z USTAWY
z dnia 24 stycznia 1991 r.
o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych
i okresu powojennego w związku z USTAWĄ
z dnia 29 maja 1974 r.
o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

W związku z tym, że wdowa ma również uprawnienia 'zbiegowe' (tak to nieszczęśliwie się w ZUS określa) występując o r. rodzinną po mężu uzyska 85% łącznej kwoty obu świadczeń przez niego pobieranych- czyli owej emerytury + 1/2 renty inwalidzkiej lub renty inwalidzkiej + 1/2 emerytury- w zależności w jakiej konfiguracji zmarły ją pobierał. Renty tej jednak nie będzie już mogła łączyć ze swoją emeryturą ani ze swoją r. inwalidzką.

Do owych 85% nie będą brane inne dodatki i świadczenia zmarłego ( np. pielęgnacyjny ), ale wdowa może swoje dodatki (np. właśnie pięlęgncyjny ) nadal otrzymywać.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-10-10 12:56
1. Powszechny wiek emerytalny żony to 60 lat i 4 mc. Osiągnie go więc w kwietniu 2014, wniosek emerytalny najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem tego wieku.

2. Tak, wtedy taki był okres przechowywania dokumentacji, i wtedy (stare zasady) był wystarczający.

3. Rozumiem, że chodzi o brak dokumentacji wysokości zarobków za tamten okres, sam fakt pracy jest udokumentowany- św. pracy.

4. Wysokość zarobków można udokumentować też np. książeczkami zdrowia, dawniej wpisywano w nie zarobki lub innymi dokumentami posiadanymi- dokumenty wypłat płacy, dokumenty związane np. z pożyczką zakładową itp.
Zeznania świadków są dopuszczalne jedynie w zakresie poświadczenia okresu pracy, NIE zarobków.
5. Rozumiem też, że dotąd żona nie miała ustalonego kapitału początkowego, tj. dokumentacja wysokości zarobków za okres do 1998 włącznie nie została nigdy dotąd do ZUS dostarczona.

6. Przy braku możliwości udokumentowania tej wysokości- szczęśliwie na skutek niedawnej nowelizacji ustawy i zasad naliczania KP- jeśli do jego wysokości wykazuje się lata bez udokumentowanych zarobków- ZUS przyjmuje ówczesną płacę minimalną, a nie płacę zerową.

7. tu jeszcze nieco o dokumentowaniu dawnych lat:

http://www.money.pl/forum/bedzie-problem-z-kapitalem-poczatkowym-na-emerytury-t3467759.html?_rfr=1

Re: Wcześniejsza emerytura dla kobiet

wiwan / 2013-10-10 12:37
Rozumiem, że 1957 to Pani rocznik. Tylko w przypadku, w którym Pani pracę można zakwalifikować ( i tak zostanie wydane ś.pracy ) jako :
-Obsługa urządzeń do mechanicznego rozdrabniania drewna (produkcja rębków)lub
-Obsługa urządzeń i narzędzi wibracyjnych lub udarowych

to spełnia Pani już warunki e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy - tj. wiek 55 lat i posiadanie na dzień 1.01.1999 r. min. 15 lat pracy w war. szczególnych.

Tylko ww rodzaje prac związane obróbką drewna i pasujące do opisu są w wykazie A prac w war. szczególnych.

W innym przypadku- czeka Panią dopiero emerytura w wieku powszechnym, czyli 61 lat i 5 do 8 mc w zależności od kwartału urodzin.

Orzeczenie o niepełnosprawności jest tu bez wpływu. Może warto spróbować uzyskać w ZUS orzeczenie o niezdolności do pracy i rentę, jeśli stan zdrowia na dalszą pracę nie pozwala.

Najnowsze wpisy