Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Umowa cywilnoprawna - jak napisać dobrze?

wiwan / 2013-08-27 20:33
Szereg wzorów do pobrania na Money:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/wzory_umow/

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/umowy,39,wzory_dokumentow.html

Re: Odwołanie od decyzji orzecznika zus!

wiwan / 2013-08-27 20:25
Prawda. Orzeka się. Dwa lata temu podałem błędną informację. Normalnie obowiązuje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Pewnie wtedy miałem na myśli orzekanie o grupach INWALIDZKICH.

Dla wątku nic to co prawda nie wnosi, bo rzecz jest w nim o odwołaniu w systemie orzecznictwa dla celów rentowych- czyli ZUS-owego. Tym nie mniej zainteresowanych przepraszam.

Ps. O niepełnosprawności dla celów pozarentowych orzekają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W miastach na prawach powiatu są to Miejskie Zespoły....
W drugiej instancji- Zespoły Wojewódzkie.

Nie ma ustawowego ich przywiązania do PUP, widocznie w Twoim powiecie Zespół jest 'razem' z PUP ze względów logistycznych/lokalowych.

Re: Służby mundurowe w Polsce. Jest decyzja o zaostrzeniu protestu

wiwan / 2013-08-27 20:11
Mundurowi NIE są pracownikami. Nie podlegają Kodeksowi Pracy, a więc i art. 92 tegoż KP mówiącym o wynagrodzeniu chorobowym.

Mundurowi NIE podlegają też powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Nie mają składki chorobowej, a co za tym idzie zasiłku chorobowego.

Po prostu za czas bez służby spowodowanej chorobą otrzymują UPOSAŻENIE jakby na służbie byli.

Re: Sejm: Wysłuchanie publiczne ws. obniżenia chorobowego "mundurowych" -...

wiwan / 2013-08-27 10:49

dostaną zasiłek chorobowy

UPOSAŻENIE. Mundurowi nie mają zasiłku, bo nie podlegają ub. chorobowemu, nie mają innego płatnika w razie choroby, jakim jest jest ZUS dla ubezpieczonych.

Re: Skup złomu złota od osób fizycznych

wiwan / 2013-08-27 10:36
Z ustawy o PIT nie wynika obowiązek specjalnej ewidencji w tym zakresie.
Pojawia się kwestia dokonania aktualizacji CEIDG w zakresie PKD oraz kwestia PCC przy jednorazowej transakcji o wartości ponad 1000 zł, tj. obowiązku jego zapłaty ciążącym na kupującym.

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

wiwan / 2013-08-27 10:27
Lakonicznie jak i w pytaniu i dlatego, że to nie ten dział forum.

Tak, po śmierci matki, o ile do tego czasu nie otrzymasz od matki lub tej obdarowanej siostry darowizny równoważącej wartość owej działki. I o ile śmierć matki nie nastąpi później niż 10 lat od darowizny dla siostry. Po tym czasie jej wartość nie jest uwzględniania przy obliczaniu zachowku, czyli poniekąd się w tej kwestii przedawnia.

Właściwy dział forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html

Podobne wątki:

http://www.money.pl/forum/darowizna-a-zachowek-t3406627.html

http://www.money.pl/forum/kiedy-zachowek-t1226558.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kto;jest;uprawniony;do;zachowku;ze;spadku,18,0,839954.html

Re: wcześniejsza emerytura

wiwan / 2013-08-27 10:10
W sensie decyzji co robić - NIE wiem. Napisałem wczoraj JEDYNIE o 'światełku w tunelu', czyli podobnej sytuacji jednostkowej zakończonej pozytywnie, ale procesowo.

Przecież postępowanie to nerwy i czas, całkiem prawdopodobne, że ostateczny wyrok nastąpiłby później, niż nabycie przez Pana uprawnień do e. powszechnej, i niekoniecznie musi on nakazywać wyrównanie renty za cały okres od decyzji odmownej. No i jak już napisałem- nie ma żadnej pewności, że i w Pana przypadku będzie pozytywny. W wyroku linkowanym była to aż 3 instancja.

W sensie procedury- jak zasygnalizowałem wczoraj- potrzebne jest od nowa złożenie wniosku o rentę z tyt. niezdolności do pracy, uzyskanie ( co oczywiste ) decyzji odmownej i odwołanie się od niej przed jej uprawomocnieniem (30 dni od doręczenia) do sądu pracy/ub. społecznych (zgodnie z pouczeniem na decyzji) i przejście pewnie apelacji od wyroku I instancji.

Re: Znak towarowy - jak zastrzec prawo do korzystania

wiwan / 2013-08-27 09:54
Wszelkie dane ( procedura, formularze, koszty, możliwość pełnomocnictwa, wyszukiwarka nazw już zastrzeżonych ) na WWW Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Cennik na podstawie:

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,2008,041,241.html

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-27 09:38
Od końca- wystarczy podjąć jakiekolwiek zarobkowanie podlegające ub. ZUS. A więc etat, zlecenie, DG, umowa agencyjna...Podleganie ZUS ma pierwszeństwo przed obowiązkowym ub. rolniczym, więc nawet nie tyle, że zwalania od niego, ale je wyklucza.

Tak, umowa dzierżawy zwalnia z podlegania KRUS, bo zaprzestaje się prowadzenia działalności rolniczej. O ile wydzierżawia się areał taki, że nie pozostaje w użytkowaniu ponad 1 ha przeliczeniowy. Jest też zdaje się wymóg, by dzierżawa obejmowała całe działki. No i pisemna forma umowy, bo należy ją zarejestrować w starostwie.

Przy tej dzierżawie nie ma wymogu minimalnego czasu trwania (10 lat) i zawężonego kręgu dzierżawców (spoza rodziny) tak jak w przypadku Zaprzestania działalności rolniczej niezbędnej dla np. pełnej wypłaty e. rolniczej, ale nie może powstać sytuacja, w której nadal będzie Pani podlegać KRUS jako...domownik dzierżawcy.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-08-27 09:26
1. świadczenie, zasiłku przedemerytalnego nie przyznaje się już jako nowego.
2. podstawowym warunkiem jest odpowiednia utrata zatrudnienia, więc nie można ubiegać się o świadczenie w czasie zatrudnienia, a najwcześniej dopiero po 6 miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych po takiej zatrudnienia utracie.
3.obecnie więc - po ukończeniu 56 lat i ze stażem ok. 23,5 roku- musiałaby zajść:
-likwidacja/upadłość zakładu pracy.

Zwykłe zwolnienie z przyczyn po stronie pracodawcy- np. likwidacja stanowiska/redukcja etatu wymagałoby od Pani 30 lat stażu ubezpieczeniowego.

Ps. okres renty nie jest w tym przypadku ani okresem składkowym, ani nieskładkowym.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-26 18:16
To bardziej kwestia prawa pracy, niż KRUS.
Ustawodawstwo operuje ha przeliczeniowymi.
Jeśli owa 'ziemia' przekracza 2 ha przeliczeniowe, to pozbawi Cię owo przepisanie statusu bezrobotnej .

Co wynika z art. 2, ust.1, pkt. 2 d Ustawy o promocji zatrudnienia.

Ile ha przeliczeniowych stanowi owe 3,5 ha fizycznego- zależy od położenia (gmina), sposobu użytkowania, klasy bonitacyjnej. Rodzice wiedzą, mają to w decyzji dotyczącej podatku rolnego.

Re: wcześniejsza emerytura

wiwan / 2013-08-26 13:16
Zawsze mówimy o AKTUALNYM stanie prawnym. Tak jak napisałem- emeryturę uzyska Pan na swój wniosek najwcześniej w październiku 2014 r., wniosek najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem wieku 65.
Skorzysta ona z gwarancji kwoty minimalnej emerytury, gdyby z wyliczeń wyszła wysokość niższa. Będzie liczona z kapitału początkowego oraz składek po 1998 r., uwzględni spodziewaną dalszą długość życia, obowiązującą w czasie wydawania decyzji emerytalnej.

W zakresie renty- dobry prawnik pewnie używając argumentacji z zalinkowanego wyroku wygrałby. Nie jestem prawnikiem, ale uchwały SN w 7-mioosobowym składzie w przeciwieństwie do wyroków w pełnym składzie nie mają mocy zasady prawnej, więc wyrok ten wprost oczywiście sądu w Pana sprawie nie wiąże...

Re: składa zus za granicą

wiwan / 2013-08-26 12:25
1. do uzyskania świadczeń z ZUS po powrocie w większości kwestii nie jest potrzebna ciągłość.
2. z UK Polska ma wspólnotową koordynację w zakresie rent i emerytur, a więc podleganie tamtejszemu odpowiednikowi ZUS ową ciągłość zapewnia, i najprościej mówiąc okres składkowy w UK może być zaliczony na potrzebę świadczenia z ZUS
3. taką stricte ciągłość ZUS miałby Pan tylko w przypadku gdyby:
- do UK wysłała Pana polska firma jako pracownika delegowanego (maks. 24 mc)
- pracował Pan w UK nielegalnie albo zarobkował w sposób nie powodujący obowiązku tamtejszego ub. społecznego i na skutek tego przystąpił w Polsce w ZUS do dobrowolnego ub. emerytalno-rentowego, ze składkami od podstawy deklarowanej, nie niższej niż aktualna płaca minimalna, odprowadzanymi co miesiąc- czyli trochę jak na DG.

Po co ub. zdrowotne w kraju, w czasie pobytu za granicą. Można przyjechać na święta z brytyjskim EKUZem...

To tak bardzo pobieżnie, przydatne hasła- koordynacja rent i emerytur, ubezpieczenie osób przemieszczających się.

http://www.money.pl/forum/emerytura-za-granica-t3562329.html

Re: wcześniejsza emerytura

wiwan / 2013-08-26 11:57
W zakresie emerytury: Pana rocznik nie miał ( od 1999 r. ) i nie już możliwości uzyskania wcześniejszej emerytury z tyt. samego wieku i stażu (tzw. pracowniczej) ani z tyt. wcześniej pobieranej renty wypadkowej.
Zatem na wcześniejszą emeryturę bez innych specjalnych okoliczności pracy w swym życiu nie może Pan liczyć. Czeka więc Pana e. powszechna w wieku 65 lat i 6 miesięcy, a więc najwcześniej w październiku 2014 r.

Niestety warunku stażowego (40 lat) na potrzeby e. częściowej w wieku 65 lat Pan nie spełni.

W zakresie renty- odmowa świadczenia wynikała z niespełnienia warunku z art. 58, ust. 2 Ustawy emerytalnej, (owe 5/10 lat). Nie musiałby go Pan spełnić zgodnie z ustawą, mając staż ubezpieczeniowy 30 lat ( a więc zabrakło 3 lat ) przy jednoczesnym uzyskaniu orzeczenia o niezdolności całkowitej ( ust. 4, art. 58).

Jedyne światełko w tunelu- wniosek ponowny o rentę z tyt. niezdolności do pracy, uzyskanie orzeczenia o niezdolności całkowitej, a potem odwołanie się od decyzji odmownej z podparciem tym wyrokiem:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html

- sentencja sprowadza się do dania prawa do renty, jednak już przy stażu 25 lat

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-08-23 22:38
NIE. Takie przekazanie nie spełnia definicji zaprzestania działalności rolniczej ze względu na bliskie pokrewieństwo potencjalnego dzierżawcy.
Nie może to być: małżonek, dziecko, wnuk, prawnuk, pasierb, osoba pozostająca z rencistą we wspólnym gosp. domowym, ani mąż/żona ww osób.

Podstawa- art. 32 w powiązaniu z art. 28, ust. 4, pkt. 1 Ustawy o ub. społ. rolników.

Najnowsze wpisy