Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Odszkodowanie a ubezpieczenie przy rodzicu

wiwan / 2013-09-02 09:50
Ubezpieczenia jako członka rodziny jest ubezpieczeniem jedynie zdrowotnym. Obejmuje więc ono leczenie w ramach NFZ, refundację leków i innego zaopatrzenia jak np. protezy.

Odszkodowanie z ZUS jest skojarzone z ubezpieczeniem wypadkowym i wypadkiem w drodze do/z pracy.

Zatem w tej sytuacji nie ma mowy o odszkodowaniu z ZUS. Odszkodowanie z innych ubezpieczeń- komercyjnych- być może, jeśli takowe zostały zawarte przez pytającego lub jego szkołę.

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-08-30 13:12
Tak właśnie, skoro nie było w tym czasie okresu pobierania zasiłku. Rozumiem też, że nie było w tym czasie również zmiany pracodawcy ani wymiaru etatu.

Wtedy do podstawy wchodzą wynagrodzenia za 12 kolejnych miesięcy sprzed miesiąca kalendarzowego, w którym powstaje niezdolność.

Czyli zgodnie z art. 36, ust. 1 Ustawy.

Re: Oto najbardziej konkurencyjny region w Unii Europejskiej

wiwan / 2013-08-30 12:48
Jasno w artykule napisano, że ranking objął 273 regiony.

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-08-30 12:45
Oznacza to, że jeśli jest to np. premia kwartalna to za kwartał, w którym 2 mc Pani chorowała premia będzie wypłacona w wysokości 1/3, bo tylko przez 1 mc przyczyniła się Pani do jej wypracowania.

Podstawa zasiłku będzie uwzględniać dzięki temu zapisowi umowy również te premie właśnie wypłacone za miesiące brane do ustalenia podstawy.

Gdyby z regulaminu/umowy wynikało, że premie te są należne również za okresy niezdolności do pracy ich wzięcie do podstawy spowodowałoby, zawyżenie przychodu za czas choroby (premia byłaby zarówno "w zasiłku" z ZUS jak i wypłacona przez pracodawcę. Czyli 'podwójna'.

Wynika to z art. 41, ust. 1 ustawy zasiłkowej

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-08-30 12:35
Tak. Na mocy art. 6, ust. 1, pkt. 4 Ustawy za okres składkowy uznaje się " okres czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby".

Dokumentacja- książeczka wojskowa,zaświadczenie WKU.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-08-30 12:18
Tak właśnie. Oczywiście wg. obecnego stanu prawnego, do którego w tak długiej perspektywie w 100% bym się nie przywiązywał :-)

Tak uczy historia zmian systemu, tj. nowych ustaw i ich nowelizacji.

Ps. ZSZ się nie wlicza, więc jest Pan obecnie ze stażem ubezpieczeniowym na granicy (przekroczonej jednak jak rozumiem) minimum wymaganego (25 lat) do skorzystania z gwarancji minimalnej wysokości swej emerytury.

Oczywiście wg. obecnego brzmienia art. 87 ustawy emerytalnej.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-08-30 11:12
Nie tak.

Roczniki młodsze niż 1948 nie mają wyboru co do zasad przechodzenia/wyliczenia e. w powszechnym wieku emerytalny. Roczniki 1949-1968 miały jedynie możliwość wyboru, czy wejdą do OFE. CZyli wyboru opcji, ale w ramach nowych zasad.

Zatem "zmuszono" Pana bezprawnie, jest Pan z ostatniego rocznika, który miał wybór. Wynika to brzmienia (pierwotnego i obecnego) art. 111 ustawy o systemie ub. społecznych.

Nowe zasady rozumiane jako brak określonego minimum stażu ubezpieczeniowego dla uzyskania prawa do emerytury powszechnej oraz jako wyliczenie wysokości świadczenia z Kapitału Początkowego oraz ze zewidencjonowanych i zwaloryzowanych składek po 1998 r. z uwzględnieniem statystycznie spodziewanego dalszego czasu życia od przejścia na emeryturę.
Z OFE jest taka różnica, że część składek odprowadzonych po 1998 trafiła, trafia do owe i przy przejściu na emeryturę uzupełnia ( na razie tylko kobietom ) emeryturę wyliczoną jak wyżej, ale ze składek odpowiednio mniejszych. Finansowa różnica jest więc taka, na ile stopa zwrotu w OFE emeryta w czasie jego przejścia na emeryturę różni się od skumulowanej waloryzacji składek w ZUS za ten sam okres tj. od przystąpienia do OFE.

-------------------

Jak napisałem- nie ma żadnego dolnego limitu stażu dla uzyskania w ogóle emerytury. Limit taki jest ( 25 lat ) dla skorzystania z gwarancji e. minimalnej, oraz ( 40 lat ) dla prawa do skorzystania z e. częściowej w wieku 65 lat. Tak, Pana wiek powszechny to już 67 lat.

Obecnie, bez orzeczenia niezdolności do pracy ( a w konsekwencji do renty z jej tytułu ) nie ma żadnego świadczenia ZUS dla Pana dostępnego.

Oczywiście zakładam, bo nic Pan nie wspomina, że w Pana historii ubezpieczeniowej nie ma okresów szczególnych okoliczności pracy dających ewentualne uprawnienia do e. wcześniejszej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-30 10:49
1. skoro mimo prowadzenia DG podlegał Pan KRUS, tzn. że złożył Pan o to wniosek/oświadczenie do KRUS- w trybie art. 5a ustawy. Stanowi to więc dodatkowy argument dla KRUS o podleganiu ub. rolniczym.

2. siłą rzeczy wsteczne uznanie niepodlegania KRUS zaskutkuje wstecznym ob. ubezpieczenia ZUS z tyt. DG

3. do 15 stycznia 2015 r. można składać wniosek o abolicję ZUS dotycząca składek z tyt. DG za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009.

Z ustawy abolicyjnej wynika też inny termin niż ww 15 stycznia w Pana przypadku- wynosi on 12 miesięcy od uprawomocnienia decyzji wydanej przez ZUS o podleganiu ubezpieczeniu, bo decyzja zostanie wydana PO wejściu ustawy abolicyjnej w życie, chyba że termin ów jest wcześniejszy niż 15 stycznia 2015, wtedy obowiązuje ten zasadniczy.

Ustawa jest krótka:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;9;listopada,dziennik,ustaw,2012,000,1551.html

4. prezes KRUS jest organem, fizycznie składa się w swojej placówce KRUS. To tak jak PIT kieruje się formalnie do naczelnika US. Bez wniosku Pana sytuacja może zmienić się tylko na skutek donosu, samoistnej kontroli KRUS.

5. zgodnie z ustawą nie może Pan podlegać KRUS jedynie z tyt. samego posiadania ziemi, konieczna jest działalność rolnicza. Obecna sytuacja jest fikcją formalno-prawną, a Pan jest stroną, która o tym WIE.
--------------------------------------

Ps. Wczoraj i dziś w kwestiach KRUS oczywiście przytaczam USTAWĘ
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

Re: Bezrobocie w Polsce spada 5 miesiąc z rzędu

wiwan / 2013-08-30 09:32
NIE ma ustawowego takiego terminu. Jest wiek- powszechny emerytalny, którego przekroczenie powoduje utratę statusu bezrobotnego/brak możliwości rejestracji.

Podstawa- art.2, ust.1, pkt. 2 Ustawy o promocji zatrudnienia.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-29 21:46
Zdecydowanie nieprowadzenie działalności rolniczej wyklucza podleganie obowiązkowym ub. rolniczym z powodu samego posiadania ziemi rolnej. Wynika to głównie z definicji rolnika z art. 6, pkt. 1 Ustawy oraz zasad podlegania ub. wypadkowo- macierzyńsko- chrobowemu z art. 7, ust.1 oraz emerytalno-rentowemu z art. 16, ust.1

W trybie art. 36 można złożyć wniosek do Prezesa Kasy o stwierdzenie niepodlegania ubezpieczeniom oraz o zwrot nienależnie pobranych składek.

Zwrot dotyczy tylko składek nieprzedawnionych. Do 7 maja 2008 i od 1 stycznia 2012 wynosi ten okres 5 lat, pomiędzy tymi datami- wynosił 10 lat. Trzeba by się zagłębić w przepisy przejściowe w związku z tym, ale na pewno składki za okresy wcześniejsze niż III kw. 2003 już się przedawniły.

Kasa rozpocznie postępowanie, będą potrzebne środki dowodowe, wydana zostanie decyzja. Jeśli niepomyślna- można odwołać się do sądu pracy/ub. społecznych.

Na 'swoją' obronę Kasa ma przede wszystkim to, że zgodnie z ustawą ( art. 38) istnieje domniemanie, że posiadacz ziemi działalność rolniczą prowadzi, a więc jest rolnikiem, a więc KRUS podlega. Oraz to, że nie kwestionowano wydanej decyzji o podleganiu KRUS/wymiarze składek, mimo że ubezpieczony ma obowiązek informować ( art. 37 ) o okolicznościach/zmianach okoliczności mających wpływ na podleganie ubezpieczeniom/ wysokość składek.

O karze raczej w tej sytuacji nie ma mowy, bo nie doszło do wyłudzenia świadczeń z tego ubezpieczenia, celowego wprowadzenia instytucji w błąd z zamiarem uzyskania nienależnych świadczeń itp.

Re: Działalność wykonywana osobiście - zaliczki

wiwan / 2013-08-29 11:05
Tak, z tego źródła dochodu.

Re: Co powinie zrobić ZUS, a co pracownik jeśli pracodawca nie przesyła zwolnień lekarkich?

wiwan / 2013-08-29 11:01
To raczej pytania na dział prawny forum Money.

Na pewno można dochodzić takiego odszkodowania + odsetek + zadośćuczynienia na drodze cywilnej z art. 361, 363, 415, 471 KC.


Te dwa pierwsze składniki muszą być wskazane precyzyjnie. Odsetki co do zasady ustawowe, odszkodowanie policzone jako spodziewana łączna kwota świadczenia reh. Oczywiście, jeśli pozew będzie składany w terminie przypadającym już w czasie, w którym świadczenie byłoby już wypłacane.

W pozostałym zakresie 'zusowym' - wszystko już chyba w tym wątku napisano.

Dodam może kwestię przedawnienia roszczenia wobec ZUS/pracodawcy o wypłatę świadczeń z art. 67 USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

"1. Roszczenie o wypłatę zasiłku (świadczenia) ... przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia
okresu, za który zasiłek przysługuje.
2. (uchylony).
3. Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych
od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała
przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.
4. Jeżeli niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu
płatnika składek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 (pracodawca ub. ponad 20 osób) albo Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat"

Wniosek o św. rehabilitacyjne może być złożony w terminie późniejszym niż owe 6 tygodni przed 182 dniem okresu zasiłkowego lub jako niepełny tj. bez ZUS- Z3 i ZUS- N10 z wyjaśnieniem powodu ich braku. W tej sytuacji zdaje się nie będzie to przeszkodą w uzyskaniu chociaż orzeczenia lekarskiego na potrzeby świadczenia.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-08-28 22:57
Będzie podzielona, ale łącznie jako dwie uprawnione uzyskacie nieco mniej kwotowo, niż obecnie we trójkę. Trzy osoby uprawnione pobierają łącznie 95% hipotetycznego świadczenia zmarłego. Dwie- 90%. Zatem 'strata' wyniesie 1/19.

Decyzja dla Pani prawdopodobnie opiewa na okres do uzyskania przez młodszą córkę 18 lat, bo wtedy ustaje prawo do renty młodej* i zdolnej do pracy wdowy.
Jeśli skończy Pani 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania** wychowywania córki uprawnionej do renty- Pani prawo do renty powstanie ponownie i będzie dożywotnie.

*czyli mającej w chwili śmierci męża mniej niż 45 lat.

**oznacza jej 18 urodziny lub zaprzestanie nauki lub jej wyjście za mąż- w zależności co nastąpi wcześniej.

Powyższe może się zmienić jeśli pojawi się u Pani orzeczona niezdolność do pracy.

Re: zasiłek chorobowy a zaległość w składkach do zus

wiwan / 2013-08-27 23:06
Zaległość w składkach społecznych ( a więc i w chorobowej ) spowodowała ustanie ub. chorobowego już w 2009 r. z mocy ustawy zasiłkowej, a wiec bez przysłania decyzji ZUS. Wynika to z dobrowolności tego ubezpieczenia. Stąd brak pewnie Pana wiedzy na ten temat, a tym bardziej złożenia wtedy wniosku o przywrócenie terminu płatności/wznowienie ubezpieczenia. Nawet te regularne ostatnio wpłaty składek ub. chorobowego nie przywróciły, a nadmiarowe w tej sytuacji składki społeczne są księgowane na poczet zaległości ub. emerytalnego i rentowego.

W sumie dziwne, że po wysłaniu ZLA do ZUS nie uzyskał Pan do dziś decyzji odmownej ws. zasiłku.

Podstawa- art. 14, ust. 2 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Re: Podatek w UK

wiwan / 2013-08-27 21:56
Interes jest- chodzi m.in. o wzajemność - odzyskanie zaległości wobec polskiego fiskusa...

Obecnie przepisy o tej wzajemnej pomocy służb fiskalnych są rozproszone, aktem dedykowanym jest rozporządzenie MF z 18.10.2006 r.:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;finansow;z;dnia,dziennik,ustaw,2006,192,1419.html

W sejmie było już 1 czytanie Projektu Ustawy o wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych, która zbiera przepisy rozproszone i jednocześnie stanowi dostosowanie do Dyrektywy Rady Europy 2010/24/UE z 16.03.2010 w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i in. obciążeń.

Więc jest spora możliwość , również praktyczna już teraz wyegzekwowania już teraz, a po ogłoszeniu ustawy tym bardziej tej należności. Zwłaszcza, że przepisy przejściowe do ustawy pozwolą na jej zastosowanie do należności powstałych przed jej wejściem w życie, o ile wniosek obcego fiskusa o pomoc zostanie złożony po jej wejściu w życie.

Tak stricte praktycznie, proceduralnie w obecnym otoczeniu prawnym- może wypowie się belladonna :-)

Najnowsze wpisy