Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: spadek

wiwan / 2013-10-25 11:46
Rozumiem, że ziemia w Polsce.

Czy "tu" to ja nie wiem, bo zależy to od konkretnego kraju i łączącej go z nami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Na pewno jednak w Polsce miała Pani najpierw obowiązek podatkowy/ kwestię zwolnienia od podatku od spadków, bo podatek od spadków i darowizn dotyczy również nierezydentów podatkowych.

Z kolei kwestia PIT ze zbycia ziemi- to zależy to od tego ;
1. kiedy nastąpiło nabycie spadku, a kiedy zbycie tej ziemi tj. czy minęło pełne 5 lat kal.
2. czy ziemia owa stanowiła cz. gosp. rolnego oraz czy kupujący nie pozbawił jej charakteru rolnego

Chodzi o to, że po ww 5 latach dochód jest z PIT w ogóle zwolniony, wcześniej jest zwolniony jeśli dotyczy kwestii rolniczych. A jeśli nie ma okoliczności zwolnienia, to obowiązek PIT w kraju powstaje, bez względu na rezydencję podatkową.

Pojawia się jeszcze kwestia zwolnienia z PIT dochodu ze zbycia nieruchomości nabytej po 2008 r. jeśli cały przychód przeznaczy Pani na swoje inne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat, o ile cel ten zostanie zrealizowany w Unii Europejskiej, w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) lub na terenie Konfederacji Szwajcarskiej,

Re: Inna wcześniejsza emerytura.

wiwan / 2013-10-25 11:12
Oczywiście- 55, z tą 60 się "machnąłem". A więc tak jak przewidywałem e. wcześniejsza z art. 184 ustawy, czyli liczona wg. nowych zasad. Dorabiała Pani pewnie w kwotach poniżej 70% przeciętnego wynagrodzenia tak, aby e. nie została zmniejszona. Moim zdaniem więc szanse na wyższą emeryturę nie są duże. Ale nie jestem panią z ZUS, która takie rzeczy oceni na pierwszy rzut oka.

Odpowiedź może kryć się w raportach ZUS, jakie przychodziły od 2004, obecnie będzie dwuletni za 2011 i 2012 o składkach i przewidywanej wysokości emerytury.

Natomiast teraz mnie olśniło, że przecież nie musi Pani zmieniać emerytury, ale po prostu przeliczyć dotychczasową z uwzględnieniem nowych okresów składkowych i nowej kw. bazowej, jeśli nowych okresów składkowych było min. 30 mc. Jeśli było ich mniej- to z kw. bazową starą.

No chyba, że przeliczenia już Pani dokonała ostatnio, lub czyniła to częściej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-25 11:00
Prawda- chodzi o ustawowo uregulowane domniemanie ( art. 38 Ustawy o ub. społ. rolników ), że posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi.

Oczywiście w odwołaniu należy podnieść kwestię fizycznej niemożności podjęcia dz. rolniczej na 18 dni, po kilku latach nieprowadzenia takiej działalności. Będzie to trudniejsze, jeśli mąż w okresie pracy etatowej jednak w gospodarstwie mieszkał.

Nie byłoby problemu, gdyby wtedy, w 2006 r. od razu po utracie ub. w ZUS poinformował KRUS, a miał taki obowiązek ( w ciągu 14 dni ), że mimo ustawowego domnieniamania dz. rolniczej nie podjął.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-25 10:53
Proszę zerknąć na starsze posty w tym wątku. Formalna własność w kwestiach KRUS nie jest decydująca, liczy się szersze pojecie posiadania oraz istnieje ustawowa zasada, że spełnienie war. ub. przez męża rozciąga się na żonę z tyt. samego małżeństwa, chyba że żona ma swoje inne ubezpieczenie, świadczenia, albo rzeczywiście nie ma nic wspólnego z gospodarstwem rolnym.

Na podstawie więc art. 5 Ustawy KRUS może dochodzić wstecz składek za ów okres.
Ps. w rozumieniu ustawy jest i była Pani małżonką rolnika, nie domownikiem.

Re: Czy warto wykupić sobie polisę emerytalną?

wiwan / 2013-10-25 10:47
Jeśli polisę to rozumiem, że chodzi o rodzaj ubezpieczenia na życie ze składnikiem oszczędnościowym z odroczoną możliwością jego wypłaty, a NIE o kwestię stricte emerytalną typu IKZE, IKE, PPE.

Zatem polecam ten dedykowany dział forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,54,0,0,40,0,na;zycie.html

http://www.money.pl/forum/grupa,56,0,0,40,0,inne.html

Re: pól etatu a emerytura

wiwan / 2013-10-25 10:41
Już w tym wątku to padło. Dla ustalenia długości ogólnych okresów ubezpieczenia wymiar etatu nie ma znaczenia.

Niepełność etatu ma znaczenie dla emerytur wcześniejszych w zakresie wymaganego stażu pracy w okolicznościach, od których prawo do takiej wcześniejszej emerytury zależy.

Na potrzeby e. powszechnej roczników młodszych niż 1948 znaczenie wprost dla wysokości emerytury mają kwoty składek zewidencjonowanych po 1998 r. Przy takiej liczbie nadgodzin oraz godzin ponadwymiarowych- siłą rzeczy odprowadza Pani składki dużo wyższe, bo ma dużo wyższe wynagrodzenie miesięczne, niż gdyby zgodnie z wymiarem etatu pracowała Pani około 80-90 godzin miesięcznie.

Inna rzecz, że sytuacja takiego nadmiaru godzin nie jest zgodna z prawem pracy, bo przekracza limity nadgodzin.

Re: Inna wcześniejsza emerytura.

wiwan / 2013-10-24 14:00
Jeśli warunek e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych spełnia Pani teraz, to oznacza emeryturę z art. 184 Ustawy emerytalnej.

czyli jak rozumiem kończy pani 60 lat, a na dzień 1.01.1999 miała min. 15 lat pracy w tych warunkach oraz min. 20 lat stażu ubezpieczeniowego ogółem.

Emerytura ta jest liczona już na zasadach nowych- tj. z kapitału początkowego oraz zewidencjonowanych składek po 1998 r. oraz uwzględnieniem spodziewanej długości życia na emeryturze.
Z tą różnicą w stosunku do e. powszechnej, że KP podwyższa się dodając do okresów składkowych w nim uwzględnionych liczbę miesięcy jaką stanowi różnica Pani wieku powszechnego emerytalnego a rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę.

Czyli dla rocznika 1953 jest to raptem maks. 4 miesiące.

Szanse, że będzie ona więc wyższa- tylko w przypadku nabycia nowych okresów składkowych na emeryturze dotąd pobieranej i wysokich składek- czyli pracy na dotychczasowej emeryturze....

Wniosek można zawsze złożyć, porównać kwoty i wycofać przed uprawomocnieniem decyzji.

Ps. praca w war. szczególnych stanowi okres składkowy jak każdy inny, nie ma tu przelicznika jak w przypadku pracy górniczej na potrzeby e. górniczej, czyli zawyżania okresów składkowych na potrzeby ustalenia wysokości świadczenia.

Re: Rejestracja spółki z o.o. krok po kroku

wiwan / 2013-10-24 13:15
Nie. W CEIDG ujawnia się jedynie udział/zmiany w spółkach cywilnych.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-24 13:02
Ja też nie wiem, całą swoją wiedzą w tym zakresie się podzieliłem. Termin wypłaty wskazuje na "20". Problem jest jeszcze taki, że jeśli otrzymałeś ją też tak dawno, to na odwołanie się jest za późno- bo jest na to miesiąc od otrzymania.

Wskazany osobisty kontakt z placówką ubezpieczyciela.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-24 12:59
Trudno o wzór, kiedy w każdej sprawie inne są przyczyny odwołania.

Musi być podane;
- dane odwołującego się- czyli strony
- dane odpowiedniego (jest w decyzji) sądu, do którego za pośrednictwem placówki KRUS wnosimy
- dane tej placówki

Formuła - 'odwołuję się od decyzji nr.... z dnia ....
Podanie powodu odwołania ( brak przyznania renty za miesiąc )
Podanie żądanie- jej wypłata.

Uzasadnienie- zgodnie z ustawą się należy, bo... spełnione były warunki kontynuowania nauki i terminowo zawiadomiono Kasę.

+ ew. załączniki- kopie zaświadczeń ze szkoły, albo potwierdzenia ich przyjęcia przez Kasę.

Podpis.

Re: z renty na emeryturę

wiwan / 2013-10-24 12:50
Czyli w ubezpieczeniu społecznym/emerytalnym była Pani po 1995 r. dłużej niż 30 miesięcy.

Zatem pani emerytura będzie policzona z nowej kwoty bazowej- tj. obowiązującej w chwili składania wniosku. Podstawa wymiaru zaś może być wzięta taka jak była ustalona na potrzebę r. z tyt. niezdolności do pracy albo ustalona na nowo, czyli znów z 20 'najlepszych lat', albo 10 z ostatnich 20.

Liczba lat składkowych oczywiście będzie wyższa niż ta przyjęta do wyliczenia renty.

Zasady więc z grubsza takie jak w latach 90-tych, czyli
1) 24% kwoty bazowej,
2) po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
3) po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych

Powyższe z art. 21, 53 Ustawy emerytalnej.

Ps. w związku z tym, że kontynuowała Pani ub. emerytalne po osiągnięciu swojego powszechnego wieku emerytalnego, emerytura może być policzona na nowych zasadach - z art. 26 ( tj. zwaloryzowany kapitał początkowy + zwaloryzowane zewidencjonowane składki po 1998 r, podzielone przez liczbę spodziewanych miesięcy dalszego życia ) i takowa przyznana, o ile będzie wyższa, niż ta wg. art. 53

To prawo wyboru nowych zasad wynika z art. 55 ustawy.

Re: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

wiwan / 2013-10-23 08:53
Odwołać się w ciągu 14 dni zgodnie z pouczeniem, wskazując nieprawność zwolnienia z powodu nieprawdziwego powodu/braku podstawy.

1. zakaz konkurencji musi być wpisany w umowę o pracę- tu takiej sytuacji jak rozumiem nie ma.
2. konkurencja musi "zajść" tj. nawet z takim zapisem w umowie musiałoby dojść do uruchomienia produkcji, sprzedaży towaru albo przejęcia od dostawcy materiałów takiej ich ilości, że zmniejszyłoby to możliwości dostawy do byłego pracodawcy.

3. raczej mamy więc zdaniem pracodawcy do czynienia z działaniem na jego niekorzyść.

W sądzie więc raczej do obronienia przez żonę. Przydałyby się zeznania koleżanki, ale może z wiadomych względów nie chcieć zeznawać.

Reasumując- nie udało się przekonać pracodawcy- należy przekonać sąd pracy o niewinności owego zainteresowania towarem.

Można domagać się przywrócenia do pracy albo odszkodowania- zgodnie z art. 56 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-56

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-23 08:43
W decyzji ustawowo MUSI być podany termin jej wypłaty, bo za każdy dzień spóźnienia można dochodzić odsetek. A te nalicza się od następnego dnia po terminie, termin musi być jasno określony.

Dotyczy to zarówno KRUS jak i ZUS.
Renty mundurowe mają tylko 1 termin, 5 dzień miesiąca, nie wiem czy w związku z tym pojawia się on w decyzji, ale nie jest to 24/25.

Zatem- termin jest jednak w decyzji, albo nie jest to decyzja rentowa.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-22 21:02
Z tego pisma ( twoich cytowań ) wynika kwota 1099 za DWA miesiące :

"Należność za czas od 1.09 do 31.10 wynosi kwotę 1099zł...." ,a więc z niewiadomej przyczyny pomniejszona o jednomiesięczne świadczenie, skoro dotąd tyle otrzymywałaś co miesiąc, a we wrześniu nie miała miejsca sytuacja pojawienia się drugiej uprawnionej, np. siostry, a więc podziału renty.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-10-22 19:38
W kwestii systemu niemieckiego i tego kiedy i jakie świadczenie można z niego uzyskać się nie wypowiadam.
Na pewno obecnie jest możliwość przeliczenia (zwiększenia) polskiej renty z tyt. niezdolności do pracy z uwzględnieniem zwiększenia liczby lat składkowych. To, że są one zagraniczne- nie wadzi. Oczywiście mówimy o latach udokumentowanych, legalnych, podlegających niemieckiemu ubezpieczeniu społecznemu/emerytalnemu.

Sama jednak wysokość zarobków w Niemczech nie przełoży się na zwiększenie renty.

Pojawi się najprawdopodobniej jednak problem tego, że pewnie pracując nie powiadomił Pan ZUS o tym fakcie, ani o zarobkach, ani nie rozliczał renty i dodatkowych przychodów po każdym roku kalendarzowym- chodzi o kwestię zmniejszania lub całkowitego zawieszania renty z tyt. uzyskiwania innych przychodów. Czyli kwestia zwrotu (części) renty jako świadczenia nienależnie pobranego- za 3 lata wstecz....

Po ukończeniu powszechnego polskiego wieku emerytalnego- emerytura 'z urzędu' tj. zamiana renty na emeryturę.

Więcej w kwestii zaliczenia okresów niemieckich na potzreby świadczeń polskich- w dedykowanej placówce ZUS:

Oddział ZUS w Opolu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Wrocławska 24
45-701 Opole
telefony:
801 400 987 z telefonów stacjonarnych
22 560 16 00 z telefonów stacjonarnych i komórkowych

Najnowsze wpisy