Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-02 13:03
Świadczenie przedemerytalne nie wymaga przyczyn ekonomicznym zwolnienia wpisanych w wypowiedzenie czy św. pracy.

Owszem, w dwu opcjach są to przyczyny ekonomiczne, ale ostateczne- bo chodzi o likwidację ...pracodawcy lub jego niewypłacalność. W dwu innych opcjach- chodzi o to, by zwolnienie było z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Taką jest likwidacja stanowiska, niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych, mogą to być np. przyczyny związane z automatyzacją, reorganizacją.

Zatem likwidacja stanowiska pracy jest wystarczającą podstawą prawną w Pani przypadku ( min. 55 lat i min. 30 lat stażu ) czyli w opcji z art.2, ust.1, pkt. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

W świadectwie pracy zatem poza podaniem trybu rozwiązania umowy o pracę ( art. 30 § 1 pkt 2 K.p) musi pojawić się dookreślenie typu "t.j. za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę" - na wskazanie kto wypowiedział ORAZ strony po której leży przyczyna tj. "z przyczyn niedotyczących pracownika" czy wprost " z powodu likwidacji stanowiska".

Prawidłowy wpis ułatwia też dochodzenie odprawy pracowniczej, gdy pracodawca jej nie wypłaca.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-02 12:42
Nie, w takiej sytuacji tj. nieprowadzenia działalności rolniczej podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniom rolniczym nie ma. W ciągu 14 dni od utraty ubezpieczenia ZUS należy takowy fakt w swoim KRUS zgłosić. Możliwe jest żądanie przez Kasę braku tej działalności (oraz możliwości jej wznowienia) wykazania, udowodnienia.

W stosunku do dzieci, które nawet w przypadku prowadzenia przez Panią dz. rolniczej, nie pomagałyby w niej, zamieszkiwały poza gospodarstwem a więc nie byłyby domownikami istniałby tylko obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny, a więc zgłoszenia ich do ubezpieczenia, bez opłacania dodatkowej składki.
W przypadku tak małego gospodarstwa (mniej niż 6 ha) i tak zresztą składka za Panią byłaby z budżetu.

Przy wykazaniu KRUS braku dz. rolniczej, a więc niespełnianiu definicji rolnika przez Panią, a więc niepodleganiu ub. rolniczym ,a więc w konsekwencji zdrowotnemu z tego tytułu dzieci przy braku innego członka rodziny mogącego ich zgłosić do ub. zdrowotnego- podlegają zgłoszeniu do ZUS poprzez swoje uczelnie.

Re: jak wystąpić z OFE II filara

wiwan / 2014-01-02 12:27
Co to ma do rzeczy w poruszonej- fakt, bardzo dawno, konkretnej kwestii technicznej ?

Do rzeczy- procedura trwa tyle, co wydanie decyzji emerytalnej, bo wniosek "o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa"- bo na takiej zasadzie wystąpienie się odbywa- jest integralną częścią wniosku emerytalnego.


Jest to poz. 3 w części II formularza ZUS-RP-1E ( strona 3 ).

Nie ma możliwości w obecnym stanie prawnym złożenia takiego wniosku wcześniej, z myślą o przejściu na e. wcześniejszą, tj. przed złożeniem wniosku emerytalnego.

Re: PKD

wiwan / 2014-01-02 12:10
Moim zdaniem PKD 28 odpada, ze względu na to, że Pan owych turbin NIE wytwarza, a montuje, składa z gotowych elementów wyprodukowanych przez inny podmiot.
Tak jak przy elektrowni np. wodnej jest to budowa budynku na generatory, stopnia wodnego itd. A sam montaż turbin to zupełnie inne PKD.

Zdecydowanie więc PKD 33.20 jest odpowiedniejsze.

Co do robót ogólnobudowlanych- przy 'wiatrakach' z tego co jako laik budowlany kojarzę obejmują one budowę fundamentu/podstawy na której staje maszt/trzon konstrukcji. Czyli PKD 43.99 właśnie. "wcześniej" ewentualnie przygotowanie terenu i wykopy- 43.12 i 42.99.

Re: kiedy muszę złożyć pierwszy wniosek jeśli nie mam faktur z 2004

wiwan / 2014-01-02 11:45
Dodałby jeszcze media, nawet ekonomiczne, które nie tylko w tej konkretnej kwestii powielają temat już od pierwszego projektu jakiejś ustawy/nowelizacji bez zważania na to, że projekty ulegają zmianom jeszcze przed 'wyjściem' z rządu/ministerstwa i często to, co ostatecznie ukazuje się w Dzienniku Ustaw wygląda zgoła odmiennie...

Ps. Pomyślnego Nowego, nie tylko finansowo 'belladonno' :-))

Re: Andrzej Turski nie żyje. Miał 70 lat

wiwan / 2013-12-31 11:51
Nie emeryturę, ale rentę rodzinną, nie 80% ale 85%, i nie masz wiedzy, czy Redaktor nie był na swojej emeryturze od lat, w tym nawet wcześniejszej, jaką mieli też dziennikarze.

Co nie zmienia faktu, że taki wpis pod taką informacją jest żenujący.

Re: Gazprom zarobi znacznie więcej. Dzięki UE

wiwan / 2013-12-31 11:48
To cena hurtowa. I nawet w detalu w Polsce cena m3 nie odbiega od niej specjalnie. Oczywiste są wyższe koszty z tytułu opłat innych- abonamentowych, dystrybucyjnych czy samej obsługi.

Tona cukru w cukrowni też 'wychodzi' sporo taniej w przeliczeniu niż 1 kg cukru konfekcjonowanego w Żabce pod domem.

Re: kiedy muszę złożyć pierwszy wniosek jeśli nie mam faktur z 2004

wiwan / 2013-12-31 11:30
Cały przepis przejściowy dotyczy wydatków poniesionych PRZED 2014 r. na podstawie faktu PRZED 2014 wystawionych.

Wniosek może być złożony po 2013, tym później im nowszych faktur dotyczy:

Wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowla-nych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:
1) od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r.;
2) od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. – składa się nie póź-niej niż do dnia 31 grudnia 2015 r.;
3) od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. – składa się nie póź-niej niż do dnia 31 grudnia 2016 r.;
4) od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. – składa się nie póź-niej niż do dnia 31 grudnia 2017 r.;
5) od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. – składa się nie póź-niej niż do dnia 31 grudnia 2018 r.


Wydatki poniesione po 2013 korzystają z odliczenia na nowych, restrykcyjnych zasadach, związanych już tylko z budową, nadbudową, rozbudową domu.

Powyższe z art. 32 Ustawy o MDM.

Re: Kupno i sprzedaż miszkania od osoby spokrewnionej

wiwan / 2013-12-30 14:50
Przy stosowaniu zwolnienia z podatku dochodowego przy zbyciu nieruchomości przed upływem 5 lat* od jej nabycia pod warunkiem wydatkowania całego Przychodu na inne cele mieszkaniowe podatnika w ciągu 2 lat* od daty sprzedaży NIE ma znaczenie pokrewieństwo stron transakcji.

Ale oczywiście pokrewieństwo, a tu I grupa podatkowa w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn ma to znaczenie, że zamierzoną zmianę właścicielską można uzyskać drogą darowizny od tego podatku zwolnioną.

* lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie.

Konstrukcja jest więc taka, że mieszkanie 'starsze' tj. posiadane min. 5 lat sprzedaje się bezpodatkowo, posiadane krócej- pod warunkiem, że całość kwoty uzyskanej przeznaczy się na swój inny cel mieszkaniowy (kupno innej nieruchomości, nadbudowa itd.) w ciągu 2 lat.

Re: VZM-1 w 2013 a termin dostawy i płatnosci

wiwan / 2013-12-30 14:37
Z art. 32 ustawy o MDM, która dotychczasowe zasady wygasza wynika, że decyduje data 'poniesienia wydatków' przez podatnika.

Zatem aby cześć VAT z faktura wystawionej w 2013 mogła podlegać odliczeniu, musi być ona opłacona PRZED 1 stycznia 2014 r.

Czyli metoda 'kasowa' :-)

Re: Tysiące Polaków przyłacza się do akcji

wiwan / 2013-12-30 14:15
Portal tej statystki nie podaje, a relacjonuje, że stowarzyszenie się na takową powołuje. To chyba różnica ?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-12-30 14:08
No niestety- tak jak Pani napisała- przeszkodą jest brak umowy z Kazachstanem o koordynacji rent/emerytur (czyli m.in. wzajemnym zaliczaniu stażu ubezpieczeniowego) jaką np. niedawno podpisano z Ukrainą.
Bez takiej umowy koordynacja dotyczy tylko krajów Unii Europejskiej oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii.

Więc nie tyle ma znaczenie pochodzenie ubezpieczonego, co "pochodzenie" jego stażu ubezpieczeniowego.

To, ze nie jest Pani ubezpieczoną w rozumieniu naszej ustawy nie daje też możliwości uzyskania świadczenia w drodze wyjątku, tj. decyzją uznaniową prezesa ZUS, przy spełnieniu innych warunków.

Jak rozumiem Pani niepolskie pochodzenie uniemożliwia jednak uzyskanie przez Panią statusu repatrianta, a więc uniemożliwia uznanie okresów ubezpieczenia jak w przypadku męża (mimo braku umowy z Kazachstanem).

Niestety jest więc Pani skazana na ewentualną pomoc z ustawy o pomocy społecznej- z Gminnego/Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale są tu bardzo niskie kryteria dochodowe, których Państwo nawet przy minimalnej emeryturze męża nie spełniają raczej.
No i na czekanie na ewentualną umowę z Kazachstanem - ale to raczej nie szybko jak wynika z

"Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra - z dnia 21 marca 2011 r

na interpelację nr 20709

w sprawie uregulowań prawnych dotyczących możliwości uzyskania świadczeń emerytalnych w Polsce przez współmałżonków repatriantów polskiego pochodzenia".

Jak rozumiem nie jest możliwe pobieranie świadczenia kazachskiego przez osobę innego obywatelstwa, zagranicznego zamieszkania z kazachskiego systemu ub. społecznych ?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-12-30 13:39
W związku z tym, że na dzień 1 stycznia 1999 r. uzyskał Pan ogólny staż ubezpieczeniowy niższy niż 25 lat- e. wcześniejsza z art. 184 ustawy emerytalnej nie będzie możliwa, a więc nie będzie możliwa e. w wieku 55 lat, jaką miałby Pan ze stażem 25 lat.

(jeśli komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeknie trwałą niezdolność do wykonywania prac wymienionych w dziale III wykazu B,
ORAZ osiągnie Pan ten wiek w czasie wykonywania prac wymienionych w dziale III wykazu B lub w okresie zatrudnienia, do którego skierowany zostanie Pan stosownie do zalecenia lekarza)
---
Spełni Pan natomiast warunek e. pomostowej w wieku 60 lat, warunkiem będzie rozwiązanie umowy o pracę.

Wysokość już na zasadach nowych tj. z kapitału początkowego + składek po 1998 r, z uwzględnieniem spodziewanej długości życia na emeryturze z tablic GUS

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-12-30 13:11
67 lat, czyli rocznik 1946. Zatem nie rok, ale 3 byłyby 'ratunkiem'- bo dopiero ten rocznik dla prawa do emerytury w wieku powszechnym nie wymaga minimalnego stażu ubezpieczeniowego.

W Pana przypadku ten staż to 25 lat i jest to suma okresów składkowych i nieskładkowych- więc Pana staż penie jest wyższy niż 18 lat, ale nawet posiadając 7 lat nieskładkowych mogłoby być zaliczone tylko 6 lat, bo limitem jest 1/3 zaliczanych lat składkowych.

Zatem dla prawa do emerytury musi Pan uzyskać brakujący okres składkowy (zlecenie, etat, DG), a obecnie jest Pan skazany na świadczenia z Ustawy o pomocy społecznej, a więc pomoc/kontakt z GOPS/MOPS.

Dla renty z tyt. niezdolności do pracy, nawet przy uzyskaniu takiego orzeczenia z kolei brak Panu stażu ubezpieczeniowego w ostatnich 10 latach (5 lat minimum).

Re: Rozliczenia za towar na remont

wiwan / 2013-12-27 20:11
Dla ubiegania się o zwrot (części) VAT na materiały budowlane nie jest konieczna własność nieruchomości-może być inny tytuł prawny-umowa użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego- w przypadku remontu albo tytuł prawny wynikający z użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych;
- w przypadku budowy.

Najnowsze wpisy