Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Um. o pracę + dzieło u tego samego pracodawcy - jak obliczyć podstawę zasiłku chorobowego dla ciężarnej?

wiwan / 2014-01-10 12:33
Tak właśnie- powtórzyłaby się obecna historia i ciągłość zasiłków chorobowy-macierzyńśki jest tu bez znaczenia.

Co więcej, z owego art. 41, ust. 2 wynika również to, że gdyby umowa wygasła już w trakcie macierzyńskiego, to od następnego dnia zasiłek byłby należny już obniżony, tj. policzony z podstawy nieuwzględniającej wynagrodzeń z dzieła.

Re: Złożyłeś PIT-16A? To może nie wystarczyć

wiwan / 2014-01-09 20:36
Tyle, że jeśli DG trwała w grudniu 2012 i składkę zapłacono terminowo, czyli w styczniu to w styczniu owe kwoty wynosiły jeszcze 219,19 i 254,55 zł.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-01-09 20:31
Nie, nie podlegaliście obowiązkowi rolniczego ub. społecznego (KRUS) właśnie z powodu posiadania prawa do r. rodzinnej. I nie ma znaczenia to, czy była ona z KRUS, czy z ZUS. Co więcej brat dodatkowo do 16 r. życia nie mógł być uznany za domownika, a więc podlegać temu ubezpieczeniu nawet gdyby renty nie miał.
Nawet gdy Ty, a potem brat wraz z pełnoletniością staliście się rolnikami w rozumieniu ustawy o KRUS, a nadal mieliście prawo do renty- zwalniało to Was z ub. rolniczego.

Powyższe z art. 6, pkt. 1 i pkt. 2, art. 7, ust. 1 oraz art. 16, ust. 3 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

Re: ubezpieczenie dla dzieci

wiwan / 2014-01-09 20:19
No więc może jednak nie była ubezpieczona przy Pani, ale np. od urodzenia przy mężu, albo renta była z ZUS, albo było to na tyle dawno, że NFZ tego nie wychwycił. Teraz przy e-wuś wyszłoby to od razu.

Re: Wcześniejsza emerytura dla kobiet

wiwan / 2014-01-09 20:15
Pani e. wcześniejsza jest dożywotnia. NIE musi Pani w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego składać żadnego wniosku, ani ZUS też w Pani świadczeniu nie zmieni " z urzędu ". Poza oczywiście kolejnymi waloryzacjami.
Owszem- wraz z osiągnięciem wieku powszechnego może Pani złożyć wniosek o e. powszechną, a więc liczoną już wg. nowych zasad- z KP i składek zewidencjonowanych i zwaloryzowanych po roku 1998.

Co jest bez sensu finansowego- nowe zasady są mniej korzystne, nie pisze Pani o nabyciu nowych okresów ubepzieczenia (praca na e. wcześniejszej), a od 2013 r. takie 'przejście' z e. wcześniejszej na powszechną związane jest z pomniejszeniem podstawy obliczenia nowej emerytury o sumy kwot emerytury wcześniejszej dotąd pobranej przez cały okres jej pobierania ( art. 25, ust. 1b ustawy emerytalnej )

Ps. Pani powszechny wiek emerytalny to nie 60 lat, ale lat 60 i 6 miesięcy.

Re: Um. o pracę + dzieło u tego samego pracodawcy - jak obliczyć podstawę zasiłku chorobowego dla ciężarnej?

wiwan / 2014-01-09 19:58
Nie ratuje, poza kwestią owych dodatkowych 20% pkt. proc wysokości chorobowego ciążowego w stosunku do zwykłego.

Tak, wynagrodzenie z dzieła weszłoby do podstawy macierzyńskiego, jeśli urodziłaby Pani w czasie trwania umowy.

Do chorobowego- moim zdaniem nie, bo nie byłoby 3 miesięcy kalendarzowych bez zasiłku co zmuszałoby do naliczenia podstawy od nowa. Zasada 3 miesięcy ( art. 43 ) szczęśliwie nie dotyczy macierzyńskiego ( art. 47 ).

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-09 14:04
Należało fakt podjęcia zatrudnienia, a więc podlegania innemu ub. społecznemu, a więc zaprzestania podlegania KrUS zgłosić w KAsie w ciągu 14 dni.

Re: Przeliczenie emerytury

wiwan / 2014-01-09 14:02
Nie ma wymogu ciągłości owego okresu. Chodzi o łączny okres 'podlegania ubezpieczeniu społecznemu' po poprzednim ustaleniu emerytury.

Re: Um. o pracę + dzieło u tego samego pracodawcy - jak obliczyć podstawę...

wiwan / 2014-01-09 13:54
Korekta ZLA na ciążowe da efekt tylko w postaci zwiększenia lipcowego chorobowego o 1/4 tj. ze stawki 80% do 100%.

Podstawa macierzyńskiego będzie ta sama, co obecnie skoro raczej do pracy Pani nie wróci.

W Pani sytuacji wynagrodzenie z dzieła traktuje się jak składnik wynagrodzenia przysługujący tylko do pewnego terminu. A skoro zasiłek jest wypłacany po tym terminie- nie wlicza się wynagrodzenia z dzieła. Wynika to z art. 41, ust. 2 ustawy zasiłkowej i art. 18, ust. 1 a ustawy o systemie ub. społecznych. Ma też zastosowanie art. 36, ust. 4 ustawy zasiłkowej.

Co do zasiłku macierzyńskiego- obecnie są dwie opcji wyboru jego stawki - 100% za czas u. macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego + 60% za czas rodzicielskiego albo 80% za czas wszystkich ww urlopów. Ta druga opcja wymaga zachowania warunku, by wniosek o wszystkie te urlopy był złożony sumarycznie (tj. na wszystkie rodzaje) i w ciągu 14 dni od porodu.

Walczyć można w sądzie pracy/ub. społecznych- najpierw z pracodawcą, bo jeszcze jest to wynagrodzenie chorobowe, potem z ZUS, gdy będzie to już zasiłek. Bo owszem jest to niezrozumiałe i niekonsekwentne, że dzieła z własnym pracodawcą nie traktuje się jak osobny tytuł do ubezpieczenia na etapie ustalania podstawy składek społecznych, ale już na etapie świadczeń tak się traktuje, czyli tak jakby było to zlecenie lub drugi etap- które jako samoistne tytuły zakończone przed zasiłkiem do podstawy zasiłku nie wchodzą.

Re: Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

wiwan / 2014-01-09 13:28
Wypowiedzieć- zawsze, nawet bez powodu, a więc i bez związku z tą sytuacją.
Okres wypowiedzenia musi być zachowany, taki jaki Pana obowiązuje. Można też złożyć ofertę porozumienia stron w celu rozwiązania umowy w dowolnym terminie.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia- czyli 'dyscyplinarka' dla pracodawcy z art. 55, par. 1'1 KP wymaga zajścia ciężkiego, świadomego, zamierzonego naruszenia przez pracodawcę swoich obowiązków. W Pana sytuacji raczej tak nie jest, bo chodzi o uchybienia formalne bardziej. W ogóle pracodawca ma świadomość tego, co jest w Pana umowie ?

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-09 13:14
Żona nie stała się właścicielem działek bo, to Pana majątek odrębny. Stała się posiadaczem w rozumieniu Ustawy.

Meldunek nie ma nic do tej kwestii- jest to obowiązek administracyjny, aby być zameldowanym tam, gdzie się mieszka. Dla KRUS ważne jest zamieszkanie.

Proszę spojrzeć na artykuł 37 i 38 Ustawy. Istnieje domniemanie podlegania ub. rolniczym Pana żony, a jeśli nie było ku temu przesłanek- brak dz. rolniczej albo zamieszkiwania żony z Panem w gospodarstwie. prowadzenia gospodarstwa domowego z rolnym związanego- miał Pan jako właściciel, potencjalny rolnik obowiązek w ciągu 14 dni fakt taki zgłosić- tu jak rozumiem od dnia ślubu. Dochodzenie więc składek przez KRUS jest zasadne. Teraz po Waszej stronie leży udowodnienie opisanej tu sytuacji w celu zmiany tej decyzji KRUS albo odwołanie się do sądu i tam udowadnianie. Na obecnym etapie Kasa wręcz musiała zgodnie z ustawą decyzję o podleganiu żony wstecz wydać.

Co do Pana- podobnie- do 14 dni od ustania prawa do renty należało zawiadomić KASĘ w oświadczeniu, że dz. rolnicza nie jest prowadzona i nie będzie, więc brak statusu rolnika, więc brak obowiązku KRUS.

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2014-01-09 12:57
Przede wszystkim znaczenie ma to, jaki jest odstęp pomiędzy zasiłkami. Jeśli nie wynosi on pełnych 3 mc. kalendarzowych- to do kolejnego zasiłku przyjmuje się podstawę zasiłku poprzedniego- czyli starą.

Przykład - zwolnienie w lutym 2014, poprzednie zakończone 1 listopada- obowiązuje ta sama podstawa, co przy zasiłku listopadowym.

Druga zasada- miesiące z zasiłkiem z podstawy wyłącza się gdy zasiłek trwał cały miesiąc kalendarzowy lub ponad połowę. Wtedy po prostu podstawy wypadają takie miesiąca, średnia jest liczona np. z 9 miesięcy.

Wynagrodzenie z miesięcy z zasiłkiem krótszym niż 1/2 miesiąca uzupełnia się przeliczając wynagrodzenie z części miesiąca na cały miesiąc.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-09 12:29
Nie ma co przepraszać- mi pół godziny temu nie przyszło do głowy, że tunel nie jest szklarnią :-)))

Tak. Z tyt. działalności gospodarczej, jeśli zamiarem jest uzyskiwanie dochodu, działania są stałe itd., duży rozmiar działalności. Są różne definicje z Ustawy o swobodzie dz. gospodarczej, z ordynacji podatkowej, z ustawy o VAT.

Na uprawę warzyw jest PKD

Tyle teoria.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-01-09 12:15
Syn będzie w takiej sytuacji uprawniony do r. rodzinnej po JEDNYM z rodziców, gdy nastąpi śmierć drugiego, będzie mógł wystąpić o zmianę renty rodzinnej już pobieranej na rentę rodzinną po drugim rodzicu. Co będzie miało oczywiście sens, jeśli drugi umierający rodzic będzie miał w dniu śmierci wyższe swoje świadczenie, lub gdy wszystko nastąpi przed jego (drugiego rodzica ) emeryturą - wyliczona hipotetyczna renta z tyt. całkowitej niezdolności do pracy będzie wyższa.

Oczywiście należy uwzględnić to, że jeśli uprawniona jest jedna osoba- to renta rodzinna stanowi 85% świadczenia, które pobierał zmarły ( bez wliczenia dodatków, jakie miał zmarły ) lub ww hipotetycznej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Śmierć drugiego rodzica da dodatkowo synowi do jego renty rodzinnej dodatek dla sieroty zupełnej ( obecnie 382,50 zł ).


Dodatkowo znaczenie ma to, jaką rentę obecnie ma syn.
Jeśli jest to renta z tyt. niezdolności do pracy ( bo zdążył nabyć 1 rok stażu ubezpieczeniowego ) to przejście na rentę rodzinną wymaga rezygnacji z renty z tyt. niezdolności do pracy.
Jeśli jest to jednak renta socjalna można ją łączyć ( częściowo ) z renta rodzinną.

"Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty"

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-09 11:55
Ma Pan rację- w załączniku przytoczonym jest rozróżnienie na szklarnie i tunele. Tylko tunel ogrzewany i to ponad 200 mkw stanowi dział specjalny produkcji rolnej (poz. 3 załącznika).

Zatem nie ma Pan obowiązku zgłoszenia i podlegania KRUS.

Za zamieszanie bardzo przepraszam.

Ps. Rozmiar produkcji tej rzodkiewki, uzyskiwane przychody, ich stałość itd. mogą stanowić znamiona dz. gospodarczej, a więc co do zasady rejestracji jej (CEIDG) i podlegania z tego tytułu ZUS.

Najnowsze wpisy