Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-27 13:57
O podleganiu KRUS obowiązkowo decyduje powierzchnia gospodarstwa większa niż 1 ha przeliczeniowy. Jeśli więc owe 0,2 ha stanowi do 0,3 ha przeliczeniowego- obowiązku nie ma. Jeśli więcej- z chwilą zakupu działki- powstał i należało wtedy zarejestrować ową dzierżawę, jako dowód nieprowadzenia dz. rolniczej. Teraz wstecznie będzie to trudniejsze.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-27 13:53
Zamierza ? Byłoby to formalnie możliwe tylko wtedy, gdyby w przy zakładaniu DG oświadczył, że pozostaje w KRUS, spełniał warunki pozwalające na takie pozostanie i terminowo poinformował KRUS. Wtedy rzeczywiście mógłby w dowolnym czasie zadecydować o przejściu "pod" ZUS. W innym przypadku on już jest ubezpieczony w ZUS, od dnia rozpoczęcia DG składki KRUS są nienależne, okres ten też nie stanowi okresu ub. rolniczego na potrzeby świadczeń z KRUS.

Co do meritum- tak, prowadzenie DG przez męża i podleganie ZUS nie stanowi podstawy zwolnienia Pani z KRUS, chyba że działalność rolnicza zostanie w tym gospodarstwie zostanie zaprzestana lub podejmie Pani współpracę z mężem przy prowadzeniu jego dz.gospodarczej i zostanie Pani zgłoszona przez niego do ZUS do ubezpieczeń jako osoba współpracująca.
O taki fakcie należy poinformować KRUS w ciągu 14 dni.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-01-27 13:38
Tak, będą konieczne kolejne zaświadczenia ze szkół, bo bez warunku pobierania nauki/studiowania renta rodzinna dla dziecka jest możliwa właśnie tylko do ukończenia 16 roku życia albo w przypadku gdybyś była całkowicie niezdolna do pracy.

Kolejne decyzje rentowe będą więc okresowe. A mimo to, gdybyś np. została skreślona z listy uczniów/studentów w tym czasie miałabyś obowiązek poinformowania o tym KRUS, a w efekcie renta byłaby wstrzymana od następnego miesiąca po skreśleniu. Kolejne wznowienie- znów na wniosek i nowe dokumenty poświadczające podjęcie nauki.

I tak maksymalnie do ukończenia 25 lat, lub nieco dłużej- do końca roku akademickiego na którym owe 25 urodziny przypadną, jeśli będzie on ostatnim rokiem (planowo) tych studiów.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-01-27 13:27
Warunki stażowo- wiekowe wymagane do uzyskania świadczenia przedemerytalnego należy spełnić do dnia rozwiązania umowy o pracę lub do 31 grudnia roku poprzedzającego rok rozwiązania umowy o pracę.

Żadnego z nich Pani nie spełniła niestety. No chyba, że poza 30 latami składkowymi miała Pani 5 lat nieskładkowych w dniu rozwiązania umowy- tj. łączny staż ubezpieczeniowy min. 35 lat- czyli spełnienie warunków z art. 2, ust.1, pkt. 5 Ustawy o ś. przedemerytalnych.
Co raczej w wieku 50 lat nie było możliwe....

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2014-01-27 13:16
Odpowiedź udzielona:

http://www.money.pl/forum/krus-ponowne-przeliczenie-emerytury-t3722534.html

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-27 13:15
Tak. Pana rocznik nie wymaga już minimalnego stażu, by uzyskać świadczenie.
Pana wiek emerytalny to 65 lat i 8 miesięcy.

Jeśli w czasie emigracji podlegał Pan zagranicznemu ub. społecznemu, potrafi to udokumentować- a kraj ten należy do UE, lub jest to Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria albo kraj z którym Polska ma umowę w tym zakresie- to na zasadzie koordynacji emerytur- okres zagraniczny może być uwzględniony w zakresie prawa do skorzystania z gwarancji e. minimalnej, bo polskiego okresu ubepzieczenia do wymaganych 25 lat w tym zakresie brakuje.

Podobnie- jeśli na potrzeby emerytury zagranicznej brakuje stażu ubezpieczeniowego- staż polski może być uwzględniony.

Co to za kraj był i czy było w nim ub. społeczne ?

Re: Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u prawej ręki)

wiwan / 2014-01-27 12:35
Jak nie ma ?

Strona 28 dokumentu zalinkowanego- 141.
"Wszelkie inne uszkodzenia w obrębie palców III, IV, V
i odpowiednich kości śródręcza (blizny, uszkodzenia ścięgien,
zniekształcenia, przykurcze stawów, zesztywnienia, zmiany
troficzne, czuciowe itp.) – powodujące:
a) ograniczenie funkcji palca – w zależności od stopnia
prawy 2,
lewy 1
b) znaczne ograniczenie funkcji palca – w zależności od stopnia:
prawy 4,
lewy 3
c) bezużyteczność palca granicząca z utratą prawy 7
lewy 5

Re: KRUS ponowne przeliczenie emerytury

wiwan / 2014-01-27 12:15
Ukończenie powszechnego wieku emerytalnego - tu (kobieta) 60 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzenia nie stanowi podstawy przeliczenia, bo przecież na wcześniejszej emeryturze nie pojawiły się nowe okresy ub. rolniczego, bo nie ma możliwości w takiej sytuacji ubezpieczenia na wniosek jako domownika.

Samo wyliczenie wysokości jest identyczne dla e. wcześniejszej jak i e. powszechnej, więc nie ma zmiany sposobu wyliczenia jak w ZUS.

Re: Ciąża a umowa zlecenie.

wiwan / 2014-01-24 20:38
Nie bardzo rozumiem pytanie- czy chodzi Pani o to, że zasiłek chorobowy ustaje (mimo trwania niezdolności i ciągłości ZLA) gdy ustaje tytuł do ubepzieczenia- np. zlecenie ulega rozwiązaniu ?
Jeśli tak- to NIE jest tak. Ustanie ubezpieczenia w czasie zasiłku może skutkować jedynie obniżeniem jego wysokości, jeśli podstawa zasiłku (np. wyliczona z wynagrodzeń ze zlecenia) była wyższa niż przeciętne wynagrodzenie.

Podobnie przy z. macierzyńskim- nie ustaje on, co więcej ww ograniczeniu jak w przypadku z. chorobowego nie podlega.

Re: Ciąża a umowa zlecenie.

wiwan / 2014-01-24 18:28
Zacznijmy od tego, że w przypadku zlecenia choroba/ciąża/macierzyństwo nie chronią przed rozwiązaniem umowy, nie dają też urlopu macierzyńskiego. No chyba, że Wasza umowa jakieś zapisy w tej kwestii zawiera/będzie zawierać.
Jak rozumiem innego tytułu do ubezpieczenia chorobowego Pani nie posiada aktualnie (etat, inne zlecenie...)
Przystąpienie do ub. chorobowego da prawo do zasiłku chorobowego dopiero po 90 dniach jego trwania, bo nawet jeśli miała Pani przed tą umową inne ub. chorobowe to już minęło od jego ustania 30 dni.
Powstanie również prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzi pani w trakcie ubezpieczenia tj. trwania zlecenia. Okres tego zasiłku- możliwy tak długi jak w kodeksie pracy czas urlopu macierzyńskiego + urlopu dodatkowego macierzyńskiego + urlopu rodzicielskiego.

Co do informowania- to zależy od "wysokości" ciąży do końca umowy i rodzaju zadań wykonywanych przy tym zleceniu. Z jednej strony chodzi o zdrowie Pani i dziecka, z drugiej o uczciwość wobec zleceniodawcy tj. kwestię np. w znacznej mierze nie wykonywania zlecenia na skutek ciąży...

Sytuacja obosieczna jak widać.

Re: zagubione świadectwo pracy

wiwan / 2014-01-24 18:06
Nieważne kto był likwidatorem- miał obowiązki dotyczące dokumentacji firmy- w tym kadrowo-płacowej.

Na www ZUS jest baza/wyszukiwarka informacji o miejscu przechowywania dokumentacji w tym zakresie.

Sporo info w tym artykule:

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/od;czego;zaczac;poszukiwania;dokumentow;o;zatrudnieniu,96,0,245600.html

Re: Studia dzienne, praca, emerytura

wiwan / 2014-01-24 18:00
Studia wlicza się jako okres nieskładkowy, gdy są zakończone - na potrzeby ustawy emerytalnej jest to absolutorium, a nie dyplom oraz w wymiarze nie większym niż ich czas trwania programowy. Przedłużanie, powtarzanie roku nie zwiększy wymiaru lat składkowych.

Z kolei jeśli okres składkowy pokrywa się nieskładkowym- zalicza się opcję korzystniejszą- czyli okres składkowy, a nieskładkowy jest 'okrojony'.

Zatem z myślą o przyszłych świadczeniach lepiej, żeby właśnie był to etat, bo nieoskładkowane zlecenie w tym czasie nie będzie ani okresem składkowym, ani nieskładkowym.

Inna rzecz, że okres nieskładkowy po 1998 r. dla rocznika młodszego niż 1948 w przypadku zwykłej emerytury (nie górniczej, nie wcześniejszej) NIE przekłada się wprost na wysokość świadczenia. Po prostu wlicza się do stażu ubezpieczeniowego, a jego długość decyduje tylko o tym, czy ubezpieczony skorzysta z gwarancji e. minimalnej ( staż 25 lat dla mężczyzn ) lub czy skorzysta z prawa do e. częściowej ( staż 40 lat ).

Dużo większe znaczenie ma ów okres nieskładkowy, nawet po 1998 r. dla prawa i dla wysokości ewentualnej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Re: Stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna w Polsce. Nowe dane GUS

wiwan / 2014-01-24 12:20
I tak trudno to porównać bez wiedzy o ich składkach społecznych, zdrowotnych i sposobu ich odliczania od podatku/przychodu. Czyli całej tej konstrukcji obciążeń.

W Polsce też - formalnie PIT w stawkach 18% i 32%, ale odlicza się 7,75 % zdrowotnego.

Re: ryczałt a składza na ubezp. zdrowtone

wiwan / 2014-01-24 12:09
232,85. I nie tylko od ryczałtu. Zawsze od składki wynoszącej min. 9% podstawy, można odliczyć tylko jej część odpowiadającą 7,75% podstawy.

Podstawa minimalna na 2014 to nie niższa niż 3004,48 zł (75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2013).

Oczywiście mówimy o składce za styczeń 2014 i kolejnych.

Jeśli pyta Pani o (spóźnioną już) składkę za grudzień 2013, opłacaną w styczniu, to kwota odliczalna to 225,38 zł.

Re: Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u...

wiwan / 2014-01-24 12:00
Kiepsko wyglądałby los Pan odwołania, jeśli w tym wypadku poza utratą wskazanego paliczka nie doszłoby do żadnego innego uszczerbku na zdrowiu/ciele.

Powodem jest to, że przy tym świadczeniu (odszkodowaniu z ub. wypadkowego) NIE ma znaczenia rodzaj pracy wykonywanej, a więc to jakie konsekwencje dany uszczerbek wywoła dla ubezpieczonego w kontekście jego wykształcenia, pracy itd. Co ma np. miejsce przy ustalaniu prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy.

Zatem za taki sam uszczerbek np. w obrębie palca- odszkodowanie będzie identyczne dla bufetowej jak i ...pianisty.

Aktem wykonawczym do USTAWY
z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych
zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku
oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Które reguluje szczegóły i zawiera dłuuugą tabelę uszczerbków i ich stopnia, które orzecznik MUSI stosować. O ile w części uszczerbków ma widełki, o tyle w Pana konkretnym właśnie 3%- jako jedyną opcję.

Kolega miał inny palec uszkodzony albo w innym zakresie.

Tu tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2013,000,954.html

Pana pozycja w zestawieniu- 140.

Proszę jednak zajrzeć do poz. 141- tu jest SZANSA, bo jak rozumiem z opisu sytuacji doszły nowe skutki, objawy spełniające opis w zakresie a) lub b)- czyli do uzyskania potencjalnie nawet dodatkowe 4%.

W odwołaniu należy zatem podnieść te dodatkowe ograniczenia funkcjonalności palca. Każda dodatkowa dokumentacja medyczna będzie atutem. Można też wprost wskazać na nieuwzględnienie w decyzji ZUS uszczerbku z poz. 141 Rozporządzenia.

Powodzenia.

Najnowsze wpisy