Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-31 20:20
Oczywiście mówimy o obecnym stanie prawnym :-)

Pana powszechny wiek emerytalny to nie mniej niż 66 lat i 8 miesięcy. Kolegów z tego samego rocznika, ale z innych kwartałów- odpowiednio o 1 do 3 miesięcy mniej.
Czyli kodeksowy ( art. 39 ) "okres ochronny" zacznie się u Pana dopiero w czerwcu 2015.

Niestety nie podlega Pan przepisowi przejściowemu wydłużającemu tę ochronę osobom, które podlegały mu w dniu 1.01.2013 r. tj w dniu wejścia w życie "nowelizacji 67" ustawy emerytalnej- bo miał Pan mniej niż 61 lat.

No chyba, że ze względu na okresy pracy w specjalnych okolicznościach dały Panu prawo do e. wcześniejszej lub e. pomostowej w wieku 60 lub mniej lat.

Wcześniej (w związku ze stażem wyższym niż 40 lat) w wieku 65 uzyska Pan prawo do e. częściowej w wysokości 50% świadczenia wyliczonego z Kapitału Początkowego i zwaloryzowanych składek po 1998 r. zgromadzonych na dzień ewentualnego takiego wniosku o e. częściową.

Ps. e. częściowa nie wpływa na ochronę z art. 39 KP, tj. data spełnienia warunków jej uzyskania nie sprawia, że okres ochronny startuje na 4 lata przed nią.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-31 13:04
Niestety.
To za słabe dowody w tej sytuacji. Niezbędne jest owo zaświadczenie od pracodawcy, albo na nowo wystawione świadectwo pracy- od pracodawcy lub jego następcy prawnego- albo kserokopie akt pracowniczych z których fakt pracy w war. szczególnych ( w tym to, że stale i w całym wymiarze czasu pracy ) wydane przez archiwum, które dokumentację przejęło, jeśli firma została po prostu zlikwidowana.

Bez tego decyzja ZUS będzie odmowna, dopiero w sądzie pracy/ub. społecznych po odwołaniu od decyzji będzie można próbować skłonić sąd do uznania innych dowodów.

Wymogi co do wniosku emerytalnego- ze strony ZUS-
"Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stwierdza zakład pracy - na podstawie posiadanej dokumentacji - w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia lub w świadectwie pracy.

W wymienionych dokumentach pracodawca powinien podać okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jej rodzaj i nazwę stanowiska pracy - ze wskazaniem odpowiedniego wykazu, pozycji rozporządzenia jak również zarządzenia resortowego. Nazwa stanowiska pracy w szczególnych warunkach, na jakim był zatrudniony pracownik wykazana w świadectwie musi odpowiadać nazwie wymienionej w wykazie aktu resortowego, nie może być niepełna ani podobna.

Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej. Na potwierdzenie okresów pracy w szczególnych warunkach w postępowaniu przed organem rentowym w żadnym przypadku nie można przedłożyć zeznań świadków."

Re: Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

wiwan / 2014-01-31 12:44
Jak już napisano w tym wątku- ewentualny obowiązek leżący po stronie pracodawcy- organizatora wynika jedynie z umowy jaką podpisał ze starostą. W przypadku Pana wciąż potencjalnego pracodawcy- organizatora takiej umowy jeszcze nie ma. Jeśli starosta się uprze, to zapis taki też powinien regulować sytuację, gdy to stażysta zatrudnić się nie zechce. Na pewno nie może być zapisu, że w zastępstwie przyjmie na etat kogokolwiek. Jeśli już to innego zarejestrowanego w tym PUP bezrobotnego.

Poza tym to dyskusja akademicka, bo potencjalny organizator chce przeprowadzić staż i chodzi mu o staż jednej osoby, konkretnie Pana. Wie, że jednak nie zatrudni po stażu.
Konsekwencje są dwie:
- starosta to akceptuje, podpisuje umowę stażu, staż się odbywa, kończy i tyle,
- starosta nie akceptuje, umowy nie ma, nie ma stażu.

Czemu ma służyć kombinacja alpejska z oświadczaniem przez pracodawcę nieprawdy zarówno we wniosku jak i w umowie ze starostą ?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-31 12:29
Dwie wiadomości.

1. dobra.

Jest Pan jednym z bardzo nielicznych przypadków ubezpieczonego, który w związku ze stażem i rodzajem wykonywanej pracy w wieku 60 lat spełni warunki uzyskania zarówno e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy emerytalnej jak i e. pomostowej- z jej art. 49, gdyż Pana praca poza wykazem A z rozporządzenia z 1983 r. ma swój odpowiednik w "nowym" wykazie tj. załączniku nr. 1 do Ustawy o e. pomostowych ( pod pozycją 7 ), więc nie jest wymagana praca w tych warunkach po 2008 r.

W związku z tym, że uzyska ją Pan po 2014 r. nie ma znaczenia to, o którą emeryturę Pan zawnioskuje- wysokość będzie ta sama. W tym roku byłaby jeszcze różnica, bo e. wcześniejsza byłaby liczona w sposób mieszany tj. 80% w sposób 'nowy' + 20% w sposób 'stary'.

2. zła

W innym wątku widziałem, że szuka Pan kolegów z huty- jak rozumiem są kłopoty z dokumentacją pracowniczą/płacową.
Uprzedzam więc, że o ile zeznaniami świadków można udowodnić przed ZUS okres pracy- jako istnienie okresu składkowego przebytego do dnia 14 listopada 1991 r., o tyle nie można tego uczynić w zakresie udowodnienia zarobków ANI tego, że okres pracy był okresem pracy w war.szczególnych. Warunki te muszą wynikać ze świadectwa pracy w war. szczególnych lub zaświadczenia o pracy w takich warunkach uzupełniającego świadectwo pracy.

Re: ulga na trzecie dziecko

wiwan / 2014-01-31 11:46
Zalecałbym ostrożność w braniu tego za dobrą w 100% monetę, bo Ustawa o PIT nie jest w tym zakresie taka liberalna i jasno wymaga od podatnika w tej sytuacji, aby :

1) wykonywał władzę rodzicielską;
2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

w stosunku do dziecka małoletniego

oraz utrzymujących pełnoletnie dzieci w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej

Powyższe z art. 27f, ust. 1 i ust. 6 wspomnianej ustawy.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-01-31 11:27
Wstępne warunki uzyskania świadczenia Pan spełnia z przynajmniej jednego- szóstego w ust. 1, art. 2 Ustawy o świadczeniach.

Drugim warunkiem jest rejestracja w PUP oraz uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych przez min. 6 miesięcy. Jeśli nie pracował Pan przez ostatni rok na część etatu- prawo do zasiłku będzie.

Tak, owe 3 miesiące nieprzebytego należnego wypowiedzenia zostaną zaliczone jako okres nieskładkowy na podstawie art. 7, pkt. 3 ustawy emerytalnej.
No chyba, że w tym czasie miał Pan okres składkowy- tj. podjął np. następną pracę, zlecenie itp. to oczywiście zalicza się okres składkowy.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-31 11:03
Odpowiedź niemożliwa bez podania:

-stażu ubezpieczeniowego na dzień 1.01.1999 r.
-okresu pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze na ww dzień
- konkretnego stanowiska/rodzaju pracy (który wykaz, pozycja
- tego, czy praca ww w war. szczególnych lub szczególnym charakterze odbywała się po 2008 r.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-30 12:17
Absolutnie nim nie jestem, tylko nieco rozjaśniam to co jest napisane w ustawie, a niekoniecznie zrozumiałe :-)

Odpowiedź już jest "tam", gdzie być powinna.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-30 12:15
Są możliwe :

- odroczenia terminu płatności bieżącej składki,
- rozłożenia zadłużenia na raty,
- zmniejszenia wysokości wcześniej udzielonych rat

W myśl art. 41a ust. 1 pkt 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, Prezes KRUS lub upoważniony przez niego pracownik może umorzyć część lub całość wnioskowanej przez zainteresowanego należności w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach, np. w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych lub innych sytuacji, które były niezależne od sposobu postępowania dłużnika.

Na początek na pewno mąż powinien zgłosić siebie i Panią do ubezpieczeń, ma na to termin 14 dni jak już pisałem od utraty zatrudnienia. Nawet jeśli zarejestrował się w PUP i uzyskał zasiłek dla bezrobotnych.

Najprawdopodobniej przy okazji pojawi się tedy kwestia Pani ubezpieczenia wstecz tj. tego dlaczego dotąd nie była Pani zgłoszona.

Liczba pytań na forum ostatnio sugeruje, że KASA w tym zakresie wzięła się do roboty.

Jeśli decyzji wstecznej teraz nie wyda- nie potrafię doradzić, czy samemu się "ujawniać".

Co ważne -przedawnienie w tym zakresie:

Do końca 2011 roku obowiązywał okres przedawnienia składek wynoszący 10 lat, Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia wynosi 5 lat licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne. W nowych przepisach znalazło się jednak pewne zastrzeżenie. Otóż jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

Czyli w Pani przypadku żaden kwartał ubezpieczenia jeszcze nie uległ przedawnieniu.

No i to co ważne- mówimy o ponad 1 ha przeliczeniowym powodującym obowiązek ubezpieczenia, a nie ha fizycznym.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-30 11:56
Powszechny wiek emerytalny żony to 60 lat. Niestety dla prawa do emerytury w związku z tym, że jest z rocznika starszego niż 1949 wymagany jest dodatkowy warunek- minimalnego stażu ubezpieczeniowego. Obecnie ( 2014 i 2015 ) wynosi on dla kobiet 21 lat.

ALE ze USA też mamy umowę o koordynacji rent i emerytur, tyle że indywidualną Polska-USA, a nie wynikającą z rozporządzeń Rady Europy.

Zasady podobne. Żona uzyska polską emeryturę, bo uwzględni się jej brakujące do owych 21 lat okresy ub. społecznego w USA.

Emerytura lub renta z ZUS ustalona z uwzględnieniem łącznych okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i USA obliczana jest dwuetapowo:

ZUS najpierw oblicza teoretyczną (pełną) kwotę polskiego świadczenia, jaka przysługiwałaby zainteresowanemu, gdyby wszystkie polskie i amerykańskie okresy ubezpieczenia zostały przebyte w Polsce, przy czym:
teoretyczna kwota świadczenia to kwota emerytury lub renty z ZUS ustalona danej osobie z uwzględnieniem okresów amerykańskich tak jak gdyby okresy te zostały przebyte w Polsce,
przy obliczaniu teoretycznej kwoty świadczenia amerykańskie okresy ubezpieczenia traktowane są jako okresy składkowe w rozumieniu polskiej ustawy emerytalnej i przypisywana jest im wartość 1,3% podstawy wymiaru świadczenia za każdy rok tych okresów,
przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury lub renty osobom posiadającym amerykańskie okresy ubezpieczenia stosuje się szczególne zasady, które zostały opisane w serwisie ZUS, a dotyczące osób posiadających okresy ubezpieczenia w państwach, z którymi Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń nie jest uwzględniany przychód (zarobki) z okresu podlegania amerykańskiemu ubezpieczeniu social security;
następnie ZUS oblicza rzeczywistą (częściową) kwotę polskiego świadczenia w oparciu o proporcję okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce do sumy wszystkich okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i w USA (tzw. świadczenie proporcjonalne). Rzeczywista (częściowa, proporcjonalna) kwota świadczenia stanowi kwotę emerytury lub renty należnej osobie zainteresowanej.

Więcej info dla Państwa ( jednostka wyznaczona do koordynacji RP- USA )

I Oddział ZUS w Warszawie - Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04
+ 48 (22) 569-36-13
+ 48 (22) 569-35-93
+ 48 (22) 569-36-50

Będzie też zdaje się złożenie wniosku o polską emeryturę w amerykańskim SSA na podstawie owej umowy.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-29 21:18
Żona utraciłaby status bezrobotnej, a więc i zasiłek dla bezrobotnych gdyby łączna powierzchnia gospodarstwa 2 ha przeliczeniowe. Te przeliczenia to dla mnie nieco czarna magia, ale zdaje się w Waszym przypadku do tego nie dojdzie.
Strażak jak rozumiem zawodowy, więc podlega Pan ub. społecznym mundurowym MSW, co zwalnia z obowiązku KRUS.
Żona z chwilą zakończenia/utraty zasiłku dla bezrobotnych zacznie podlegać obowiązkowo KRUS.
No chyba, że tak już to wiele razy w tym wątku napisano- nie prowadzicie i nie będziecie prowadzić dz. rolniczej na tych gruntach lub tylko żona nie będzie współpracować w prowadzeniu gospodarstwa ani gospodarstwa domowego z nim związanego- i zostanie to do KRUS zgłoszone, a w razie wątpliwości Kasy- udowodnione.

Podjęcie pracy przez żonę, albo uzyskanie stypendium stażowego z PUP znów zawiesi obowiązek KRUS chyba że jak wyżej napisano- ustanie on wcześniej na skutek sytuacji faktycznej zgłoszonej do KASY i przez nią nie zanegowanej.

Re: Działalność gospodarcza

wiwan / 2014-01-29 17:28
Tak. Możesz mieć dowolną liczbę PKD wpisanych w CEIDG. Zresztą nie można mieć kilku działalności jednoosobowych:

http://www.money.pl/forum/dwie-dzialalnosci-a-jedna-firma-i-spolca-cywilna-t3627613.html

http://www.money.pl/forum/czy-mozna-miec-dwie-firmy-jako-dzialalnosc-gospodarcza-t2889369.html

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-29 16:42
No to już jest dz. rolnicza, więc mąż jest rolnikiem a Pani małżonką rolnika w rozumieniu ustawy krus-owej.
Zatem:
- mąż nie tylko może, ale musi opłacać składki KRUS i podlega temu ubezpieczeniu od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy o pracę.
- Pani jako jego żona- domyślnie też. Wstecz też Pani domyślnie podlegała, chyba że miała swój inny tytuł do ubezpieczeń- ZUS-owy albo świadczenie z ZUS/KRUS.

Zwalniałoby Panią to, gdyby mąż zgłosił w KRUS,a Pani poświadczyła- że nie pracuje w tym gospodarstwie ani w gospodarstwie domowym z nim związanym. Jednak jak Pani pisze -kosicie, macie dopłaty wspólnie.

Teraz wstecz będą znaczne odsetki, warto było płacić- bo to ubezpieczenie tanie, a w zakresie emerytalnym wlicza się przecież do przyszłego świadczenia z ZUS, jeśli nie uzyska Pani emerytury/renty rolniczej.

Re: skladka zdrowotna 2014

wiwan / 2014-01-29 16:26
Od stycznia 2014 minimalna podstawa jej wymiaru z tego tytułu (75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego) wynosi 3004,48 zł .
Zatem minimalna składka (9%) to 270,40 zł. W tym część odliczalna od podatku- 232,85 zł.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-29 16:23
Zasiłku takowego już się nie przyznaje. Obecnie jest to świadczenie przedemerytalne. Podstawową przesłanką jego uzyskania jest utrata środków finansowych na skutek- zwolnienia z pracy, utraty renty z tyt. niezdolności do pracy, upadłości dz. gospodarczej.

Same warunki wiekowo-stażowe są tu wtórne i nie są podstawą uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego.

No chyba, że ma pani na myśli emeryturę wcześniejszą...

Najnowsze wpisy