Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: umowa o dzieło a KRUS

wiwan / 2014-02-13 11:20
Wpadając do zakładu, pytając innych osób tam zatrudnionych, analizując samą umowę. Poza tym na zasadzie uznania. Oczywiście od takiej decyzji np. ZUS, że uznaje umowę za stosunek pracy i wymierza składki wstecz wraz z odsetkami można się odwołać. Ale w sądzie pracy/ub. społecznych składanie fałszywych zeznań to już grubszy kaliber....

Co do zaoszczędzenia- no zasadniczo żyje Pan z działalności rolniczej, dzieło (etat) byłoby dorobieniem. No chyba, że żadnej dz. rolniczej Pan nie prowadzi....
A wtedy- ma Pan obowiązek poinformować o tym Kasę- bo nie spełnia Pan definicji rolnika i nie może KRUS w ogóle podlegać, składki są nienależne. Wtedy etat jest jak najbardziej pożądany- ze względu na jakiekolwiek już ub. społeczne i zdrowotne.

Re: Umowa o pracę na czas określony

wiwan / 2014-02-13 11:03
Skoro nie ma klauzuli to nie ma możliwości tej umowy wypowiedzieć, bo przy umowie na czas określony taka możliwość jest fakultatywna. Tj. wynika właśnie z umowy, a nie domyślnie z KP.

Należy więc spróbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron - tj. złożyć pracodawcy taką ofertę. Na mocy porozumienia rozwiązanie umowy może nastąpić w dowolnym dniu, czyli też natychmiastowo.

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-02-13 10:55
Jakie orzeczono kary, kiedy się one zakończyły ?

Re: straty

wiwan / 2014-02-13 10:50
Mi wyszło o 2 gr więcej ze względu na zasadę zaokrąglania części groszy zawsze w górę tj. do pełnych groszy wynikającą z art. 63 Ordynacji podatkowej.

Re: Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki?

wiwan / 2014-02-13 10:32
Uściślijmy- obecnie jest Pani na zasiłku macierzyńskim za okres odpowiadający kolejno u. macierzyńskiemu, dodatkowemu u. macierzyńskiemu i u. rodzicielskiemu.

Ów 'urlop wychowawczy' przedsiębiorcy polega na możliwości finansowania składek z budżetu państwa poprzez ZUS za okres odpowiadający urlopowi wychowawczemu pracowników (czyli z kodeksu pracy).

Warunkiem jest zaprzestanie DG- czyli konieczne jest zawieszenie DG lub jej likwidacja. Odwieszenie, założenie DG lub podjęcie innego zarobkowania podlegającego ub. społecznym- np. etatu, zlecenia przerywa ubezpieczenie z u. wychowawczego, należy o tym ZUS poinformować.

Zawieszenie/likwidacja DG w CEIDG- on line lub w urzędzie miasta/gminy. Wniosek o urlop- w ZUS, są gotowe formularze. Okres owego urlopu- to 35/36 miesięcy- chodzi o to, że 1 mc jest dedykowany drugiemu rodzicowi dziecka. Wykorzystanie przez Panią 36 mc byłoby możliwe w sytuacji:

drugi rodzic dziecka nie żyje,

drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,

drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej bądź została ona ograniczona lub zawieszona,

jeżeli dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.

I powyższe trzeba udokumentować. Oboje rodzice mogą jednocześnie wykorzystywać do 4 miesięcy urlopu- wtedy byłby to urlop dla Pani do 32 miesięcy. I oświadczenie drugiego rodzica o zamiarze/braku zamiaru takiego korzystania też się dołącza do wniosku.
Urlop taki może być podzielony na maksimum 4 części- czyli można sobie wziąć np. początkowo tylko rok 'na próbę' potem przedłużać.

Wniosek na dwa tygodnie przed rozpoczęciem.

W zw. z tym, że w ub. chorobowym będzie Pani ponad 6 mc. przed urlopem- opłacane będą składki emerytalna, rentowa i zdrowotna. Te społeczne od podstawy 60% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS- czyli takiej, jakie przynajmniej musiałaby Pani opłacać z DG nie biorąc urlopu.

Okres urlopu na potrzeby świadczeń przyszłych z ZUS (renta, emerytura) stanowi okres składkowy, składka emerytalna jest normalnie ewidencjonowana, potem wraz z innymi waloryzowana. No i częściowo przekazywana do OFE jeśli jest Pani członkiem i od kwietnia z OFE nie zrezygnuje.

Re: kontynuacja L4 w kolejnej agencji pracy tymczasowej

wiwan / 2014-02-13 09:49
Wtedy zasiłek macierzyński byłby liczony z wynagrodzeń z obecnej umowy. A w związku z tym, że między zakończeniem obecnego chorobowego a urodzeniem nie będzie pełnych 3 miesięcy kalendarzowych bez zasiłku- podstawa macierzyńskiego byłaby identyczna jak obecnie chorobowego.

Re: Credit Agricole - czy warto wybrać ten bank?

wiwan / 2014-02-13 09:29
Jako stały i wieloletni ( jeszcze od czasów Lukasa ) klient zdecydowanie nie potwierdzam takich problemów technicznych.

Re: kontynuacja L4 w kolejnej agencji pracy tymczasowej

wiwan / 2014-02-12 22:33
NIE ma limitu pracy w jednej agencji pracy tymczasowej. Limit 18 miesięcy dotyczy maksymalnego czasu pracy dla jednego pracodawcy użytkownika na jaki agencja może kierować w ciągu 36 miesięcy.

W Pani przypadku prawdopodobnie chodzi o to, że w tym samym miejscu ma Pani pracować ponad 18 miesięcy, więc ów wspomniany przepis chyba wbrew intencji ustawodawcy obchodzi się właśnie poprzez zmianę agencji.

Co do porodu i zasiłku macierzyńskiego- nastąpi w czasie nowej umowy, więc z wynagrodzenia z nowej umowy zostanie wyliczony zasiłek. Tyle, że będzie to wynagrodzenie z umowy, a nie wypłacone faktycznie.
Owszem sytuacja taka, ze umowa jest podpisana z takim wyprzedzeniem i rozpocznie się w trakcie zwolnienia lekarskiego czyni kontrolę ZUS prawdopodobną.

Re: umowa o dzieło a KRUS

wiwan / 2014-02-12 22:07
Nie ma takich ograniczeń dochodowych.
Jest inne ograniczenie* formalno prawne polegające na tym, że zawarcie takiej umowy, a w konsekwencji niepodleganie ZUS jest nielegalne jeśli jest to po prostu ukryty stosunek pracy. Tzn. przy wykonywaniu dzieła obowiązują wykonawcę konkretne godziny, konkretne miejsce, pełna podległość jakiemuś szefowi, ciągłość wykonywania itd.

Sytuacja taka może być zakwestionowana zarówno przez PIP jak i ZUS. Oczywiście też takiemu wykonawcy dzieło służy prawo do sądownego ustalenia istnienia stosunku pracy.

W efekcie może być konieczne wsteczne zgłoszenie do ZUS, pokrycie składek z odsetkami i inna odpowiedzialność- głównie płatnika, czyli owego dzieło zamawiającego.

* piszę o nim ze względu na to sformułowanie "praca na umowę o dzieło".

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-12 21:25
Info z priva- no zacytował Pan początek właśnie art. 49, który Pana właśnie dotyczy i daje prawo do e. pomostowej "w drodze wyjątku" mimo, że ubezpieczony pracy w war. szczególnych po 2008 r. nie wykonywał. Dlatego, że na :
1 stycznia 2009 r. miał min. 15 lat pracy w war. szczególnych wymienionej w nowych wykazach oraz już niezależnie od daty uzyskał wiek 60 lat i staż ogólny 25 lat.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-02-12 11:47
Nie, jeśli spełniasz warunki renty pobierania- renta będzie wypłacana poczynając od miesiąca w którym zostanie złożony wniosek. BEZ wyrównania wstecz.

Wyrównanie, ewentualne odsetki są należne gdy świadczenie nie jest wypłacane lub wypłacane w kwocie zaniżonej z winy ZUS.

Re: Nie jeździsz windą? Nie zapłacisz podatku

wiwan / 2014-02-12 11:31
Nie histeryzuj. Chodziło o kwestię interpretacji czy dochodzi do uzyskiwania 'przysporzenia' w rozumieniu ustawy o PIT. No i jest ministerialna, a więc wiążąca dla US-ów i korzystna dla lokatorów.

Re: Rozliczenie podatkowe a zakup mieszkania?

wiwan / 2014-02-12 11:26
Najkrócej- sama z siebie ta transakcja nie jest podstawą żadnej ulgi/ zwrotu.

Byłaby, gdyby wcześniej sprzedano inną nieruchomość przed upływem "5 lat" od jej nabycia- bo obecny zakup byłby "innym celem mieszkaniowym" pozwalającym uniknąć podatku (lub go zmniejszyć) dochodowego od sprzedaży tej wcześniejszej nieruchomości, o ile byłby dokonany przed upływem "2 lat" od tamtej sprzedaży"

Albo obecne koszty nabycia pomniejszą dochód na potrzeby obliczenia podatku od dochodu ze sprzedaży obecnego mieszkania jeśli zostanie ono sprzedane przed upływem "5 lat" od jego kupna.

""- bo liczy się od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

Re: Ulga za niepracującą Żonę?

wiwan / 2014-02-12 11:18
Nie ma takiej ulgi.
Jest preferencja podatkowa polegająca na wspólnym rozliczeniu z żoną. Nie ma warunku, by była ona niepracująca, ani by nie miała w ogóle dochodu.

Więcej:

http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/wspolne;rozliczenie;z;malzonkiem;na;jakich;zasadach,238,0,1012974.html

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2014-02-12 11:05
Czemu służy zmiana nicka przy wpisie dwu pytań w tym samym wątku ?

Do rzeczy.
Jeśli byłoby to w wyniku likwidacji/upadłości zakładu lub z przyczyn dotyczących* zakładu pracy- spełniłby warunek wyjściowy uzyskania świadczenia przedemerytalnego ( z art. 2, ust. 1, pkt. 5 albo 6 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych ).

* w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia- czyli współwina pracownika możliwa tylko w przypadku zwolnień grupowych.

Wcześniej oczywiście zasiłek dla bezrobotnych jeśli miał wynagrodzenie przynajmniej minimalne.

Co do ewentualnej e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych- bez wiedzy o konkretnym rodzaju pracy- pozycja w wykazie B- nie da się orzec jednoznacznie. Jeśli praca z wykazu A- to dopiero w wieku 60 lat.

Najnowsze wpisy