Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-02-24 11:48
Podzielone na osobne własności, czy nadal jest współwłasnością z ustalonymi ułamkowymi udziałami ?

W tej drugiej sytuacji zdecydowanie co do zasady podlegacie ub. rolniczym z mocy ustawy.

Wynika to z art. 38 ustawy, który co do limitów powierzchni i zasad podlegania ubezpieczeniom traktuje współwłaściciela tak, jak jedynego właściciela.

Czyli udział w gospodarstwie

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-02-24 11:38
Przepisali tj. dokonali darowizny, czy spisali testament/ zapis windykacyjny ?

Zakładając, że jest to powierzchnia pow. 1 ha przeliczeniowego i że była to darowizna- to od uzyskania pełnoletniości jesteś w rozumieniu ustawy o ub. społecznym rolników rolnikiem i jako taka domyślnie ub. rolniczym podlegasz, chyba,że rzeczywiście dz. rolniczej nie prowadzisz. Tyle, że fakt nieprowadzenia należało w ciągu 14 dni od uzyskania pełnoletniości do Kasy zgłosić i uprawdopodobnić. Przy braku zgłoszenia Kasa ma otwartą drogę do dochodzenia składek wstecz, może skończyć się na odwoływaniu od decyzji w sądzie ub. społecznych.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-02-24 11:28
Składka za okres zatrudnienia czyli podlegania ZUS jest składką nienależną, podobnie za okresy zasiłku dla bezrobotnych, stypendium stażowego, szkoleniowego. Jest należna za okres bezrobocia bez ww świadczeń.

Składki nienależne są do zwrotu, przy czym w pierwszej kolejności są zaliczane na poczet ubezpieczeń bieżących- należnych. KRUS powinien wydać decyzję o konkretnych kwotach nadpłaty i odsetek, by mogła Pani w czasie obecnego jak rozumiem należnego ubezpieczenia je sobie odliczyć.

Jeśli jednak obecnie nie podlega Pani KRUS- należy złożyć wniosek po prostu o gotówkowy zwrot.

Wynika to z art. 41b Ustawy o ub. społecznych rolników.


Rok karencji tj. minimalnego okresu opłacania ubezpieczenia wypadkowo- chorobowo- macierzyńskiego dotyczy ubezpieczenia na wniosek = dobrowolnego, a nie obowiązkowego.
Posiadanie statusu bezrobotnego nie oznacza zmiany ubezpieczenia KRUS z obowiązkowego na dobrowolne. Składki nienależne wynikają z braku ubezpieczenia, nie stanowią ub. dobrowolnego.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-02-24 11:12
Tak- jest kwestia zmniejszania lub całkowitego zawieszania wypłaty r. rodzinnej na skutek uzyskiwania przez rencistę innych przychodów podlegających ub. społecznym.

Są dwa progi - 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał w kraju ogłaszanego przez GUS co 3 miesiące. Przekroczenie pierwszego powoduje zmniejszenie, drugiego- zawieszenie.

Obecnie (grudzień 2013- luty 2014) jest to odpowiednio 2556,20 zł i 4747,30 zł brutto/mc.

Na decyzji rentowej jest pouczenie o obowiązku zgłaszania tych dodatkowych przychodów. Najpierw na zasadzie zamiaru ich uzyskiwania (spodziewana data i wysokość), a po roku kalendarzowym (do końca lutego) szczegółowego rozliczenia z ZUS- przychodów rzeczywiście uzyskanych.

Wynika to z art. 104 i 105 ustawy emerytalnej.

Ps. Czy jesteś jedyną do tej renty uprawnioną, czy też jest to renta dzielona np. z rodzeństwem ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-02-24 11:04
Zamążpójście jest bez wpływu na prawo do renty rodzinnej dziecka po zmarłym.

Jeśli poza rentą ma Pani jakiś dochód podlegający ZUS- aktualizacji danych personalnych dokonuje ów płatnik. Jeśli jest tylko renta- musi Pani dokonać tego sama w placówce Zakładu dokumentując tę zmianę danych- np. nowym dowodem osobistym, akt małżeństwa.

Re: Z elektrowni w Fukushimie wycieka skażona woda

wiwan / 2014-02-21 22:57
100 m sześciennych, sam bredzisz.

Re: umowa o dzieło z przeniesiniem praw autorskich

wiwan / 2014-02-21 22:52
1. tak, takie zresztą powinien Pan uwzględnić w swoim rachunku/rachunkach, a zamawiający dzieło jako płatnik przy obliczaniu zaliczki/zaliczek PIT i w PIT 11.

2. nie, bo można zaliczyć koszty rzeczywiście związane z dziełem, niezbędne do jego wykonania, dające się udokumentować co do poniesienia jak i owej niezbędności do wykonania dzieła. Wtedy takie koszty uwzględnia się ZAMIAST zryczałtowanych 50%.

Re: Zlecenie stworzenia i prowadzenie komercyjnej strony internetowej a...

wiwan / 2014-02-21 22:41
Wystarczy jednoosobowa DG.

Stworzenie strony- na zasadzie umowy o dzieło (rachunek) albo usługi firmy (faktura), jeśli wykonawca strony ma DG.

Zlecenie nie- bo chodzi przecież o konkretny efekt, a nie staranne ciągłe działanie.

Re: Problem z wypłatą zasiłku chorobowego

wiwan / 2014-02-21 21:30
No tak, w przypadku podpisania kolejnej umowy bezpośrednio po poprzedniej nie wyrejestrowuje się ubezpieczonego.

Jak napisałem- jeśli nie ma nieopłaconych składek - nie ma podstaw do wstrzymania zasiłku- bo obecna niezdolność powstała w czasie zatrudnienia, a ten tytuł jest "mocniejszy" w ub. społecznych. No chyba, że teraz też to było zlecenie/umowa agencyjna. Wtedy rzeczywiście nadal trwające pozornie ubezpieczenia ze zlecenia od 2010 r. jako tytuł wcześniej powstały jest nadal tytułem obowiązkowym, a teraz zakończone zlecenie- było tytułem dobrowolnym, a więc nie można z niego było przystąpić do ub. chorobowego. Zapłacone składki chorobowe są formalnie do zwrotu jako nienależne.

I to rzeczywiście wymaga wyjaśnienia.

Re: PIT 38 odliczenie straty z lat ubiegłych

wiwan / 2014-02-21 13:11
Tak, w PIT 38 za 2013 można tę część straty z 2011 odliczyć, resztę w rozliczeniach za lata 2014-2016 z zachowaniem owego limitu 50% z 133604,55 w każdym roku.
Jednocześnie w kolejnych latach tj. w PIT 38 za lata 2014- 2017- odliczać dodatkowo stratę za 2012 też z owym 50% limitem. czyli np. za 2014 odliczenie części dwu strat jednocześnie.

Stratę odliczaną w PIT 38 za 2013 wpisujemy w poz. 28.

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-38/

Re: Utrata renty

wiwan / 2014-02-21 12:44
Chodzi zatem o inny warunek uzyskania renty z tyt. niezdolności. Najogólniej sprowadzający się do tego, że dla uzyskania prawa do renty niezdolność do pracy musi powstać w czasie trwania ub. emerytalno-rentowego lub nie później niż 18 miesięcy od jego ustania. (W czasie bez zasiłku dla bezrobotnych, bez stypendium stażowego, szkoleniowego- bezrobotny nie jest w takim ubezpieczeniu)

Z ww warunku 18 miesięcy jest zwolniona ubezpieczona mająca w czasie powstania niezdolności staż ubezpieczeniowy min. 20 lat.

Powyższe z art. 57 ustawy emerytalnej.

Jeśli więc przy orzeczeniu w 2004 r. lekarz podał datę powstania niezdolności i teraz Zakład dopatrzył się, że przekraczała ona termin 18 mc- to powstaje sytuacja braku prawa do renty- o ile oczywiście owych 20 lat nie było.

Pozostaje kwestia winy- tj. tego, czy to ZUS przez błąd rentę przyznał, mimo, że z dokumentów złożonych wraz z wnioskiem wynikało, że warunki stażowe nie były spełnione, czy okazało się, że dokumenty były lewe, błędne itp. Co przekłada się na kwestię zwrotu lub nie renty za 3 lata wstecz. Choć to raczej by mama mimo wszystko jako dramatyczne Pani przekazała.

Tak czy siak warto się odwoływać, tylko bez decyzji nie wiadomo od czego konkretnie- bo może to jednak ZUS teraz się myli, a nie w 2004 i możecie to udowodnić.

Nie wiem, czy po uprawomocnieniu decyzji z 2004 r. da się teraz doprowadzić do tego, by ponownie orzec nie tyle stopień niezdolności, co datę jej powstania- na wcześniejszą, niż orzeczona w 2004, a więc taką, która warunek 18 mc. rzeczywistych, zweryfikowanych by spełniła.

No i uczulam, że na odwołanie od obecnej decyzji jest tylko miesiąc od dostarczenia jej ubezpieczonej.

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

wiwan / 2014-02-21 12:17
Termin złożenia rozliczenia rocznego PIT 38 jak i zapłaty należnego podatku wynikającego z rozliczenia to 30 kwietnia roku następnego. Chyba, że ów dzień przypada na sobotę, niedzielę, święto- wtedy wydłuża się termin do najbliższego dnia roboczego. W 2014 jest to jednak 30 kwietnia.

Obie czynności mają ten termin, ale nie ma zależności między nimi- można zapłacić przed złożeniem formularza, można odwrotnie, można tego samego dnia.

Re: Jaką wybrać formę opodatkowania?

wiwan / 2014-02-21 12:05
Najkrócej- zwracam uwagę na 4 kwestie;
- pracodawca namawia,czy stawia taki warunek ? Obecna konfiguracja jest po prostu optymalna.
- wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy wyklucza podatek liniowy.
- rejestrowanie działalności 'na kogoś' jest nielegalne
- w ramach jednej działalności nie można przyjąć dwu różnych opodatkowań. Możliwe jest to w konfiguracji np. JDG + spółka kapitałowa.

Re: Problem z wypłatą zasiłku chorobowego

wiwan / 2014-02-20 11:35
100% pewności o co chodzi nie mamy, bo jak rozumiem nie ma Pani decyzji pisemnej odmawiającej zasiłku albo zmniejszającej jego wysokość na skutek czegoś, tutaj kwestii rejestracyjnych ze zlecenia.

Można domyślać się, że chodzi o to, że skoro zleceniodawca Pani nie wyrejestrował, to ub. społeczne i zdrowotne formalnie nadal z tego tytułu trwają.
Szczęśliwie przy zleceniu podstawą składek są wynagrodzenia wypłacone, a więc skoro po skończeniu umowy ich nie wypłacano, to składki należne wynoszą zero, nie ma więc też mowy o zadłużeniu z tego tytułu czy odsetkach.


No chyba, że skoro płatnik okazał się takim gamoniem (księgowa, kadrowa) że nie wyrejestrował Pani z ubezpieczeń, to jego gamoniowatość spowodowała też, że mimo zakończenia umowy i braku wynagrodzeń z rozpędu wystawił choć jedną jeszcze deklarację miesięczną za Panią wykazując dotychczasowe wynagrodzenie i co za tym idzie należne składki i ich nie opłacił. Wtedy mamy do czynienia z zadłużeniem, a to Zakład potrąca z wypłacanych świadczeń.

Przy programach księgowych to chyba niemożliwe- bo mają sprzężony moduł płacowy z ubezpieczeniowym. Przy naliczaniu składek na kalkulatorze- już tak.

Pozostaje kwestia braku Pani winy i odpowiedzialności płatnika.

Re: Koszt uzyskania przychodu

wiwan / 2014-02-19 22:34
Decyduje faktyczne zamieszkanie podatnika.

Najnowsze wpisy