Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u prawej ręki)

wiwan / 2014-01-29 09:04
Może być pocztą, ale zdecydowanie za potwierdzeniem odbioru- by nie było wątpliwości co do daty dotarcia pisma.

Zgodnie z KPA ( art. 57 bodaj ) bieg terminu liczy się pomijając dzień otrzymania. Otrzymanie 17, powoduje liczenie 14 dni poczynając od 18, zatem ostatni dzień na sprzeciw to 31 stycznia.

Tak, czy siak- lepiej załatwić to szybciej.

Jest formularz ZUS-OL 4, ale może być pismo odręczne/własnej kompozycji, ale zawierające dane takie jak w formularzu. Do pobrania z www Zakładu, czy po prostu w inspektoracie/oddziale.

Rozporządzenie o zwrocie mówi o takiej możliwości, gdy ubezpieczony jest wezwany przez ZUS do stawiennictwa. Nie różnicuje, czy wezwanie jest skutkiem wniosku pierwotnego, czy odwołania ubezpieczonego.

Re: Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u prawej ręki)

wiwan / 2014-01-29 08:53
Moim zdaniem może, byle nie był specjalistą z innej bajki. Zatem- neurolog- tak, ginekolog- nie :-)

Poważnie- specjalista, który może wypowiedzieć się jeśli nie o całości naruszenia sprawności, to przynajmniej o jakimś jej aspekcie.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-01-28 20:00
Zacznijmy od tego, że mąż ubezpieczał Panią wraz z dziećmi tylko w zakresie ub. zdrowotnego.
Kluczowe nie jest zameldowanie, ani nawet zamieszkanie- można przecież prowadzić dz. rolniczą w gospodarstwie dojeżdżając do niego.
No i jak było/jest z tą dz. rolniczą odbywała się/ odbywa/będzie odbywać ?
Jeśli się nie odbywała- to mąż nie był rolnikiem w rozumieniu ustawy krusowej, a Pani nie podlegała ub. rolniczemu, ale należało to zgłosić w Kasie wraz z wyjściem Pani za mąż lub nabyciem ziemi przez męża- w zależności co nastąpiło później. I odwrotnie teraz- jeśli mąż nie prowadzi dz. rolniczej i jej nie podejmie- nie może ub. się w KRUS i jako posiadacz gruntów rolnych musi o tym Kasę powiadomić.

Re: Płatna renta

wiwan / 2014-01-28 19:39
No to jest pierwszy warunek na okoliczność wniosku o świadczenie w drodze wyjątku. Ale zaznaczam, że to świadczenie bardzo rzadkie.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2014-01-28 19:37
Jaką dyskryminacją rocznika?

1. regulacja ta weszła w życie od 2013 r. i dotyczy wszystkich emerytów uzyskujących e. powszechną od tego roku.

2. rocznik ten uzyskał prawo początkowo jako ostatni, po nowelizacji jako przedostatni do e. wyliczonej w sposób mieszany, jeśli e. wcześniejszej nie pobrał. Czyli korzystniejszy niż roczniki późniejsze z e. wyliczaną w całości w sposób nowy.

3. rocznik ten dodatkowo jako ostatni (kobiety) miał prawo do e. wcześniejszej tzw. pracowniczej, a wiec niezwiązanej z pracą w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze.

4. i jak już napisano- nie ma obowiązku przechodzenia na e. powszechną, z e. wcześniejszej.

Na tle innych roczników młodszych od 1948- same bonusy.

Re: Wypłata zasiłku chorobowego

wiwan / 2014-01-28 19:25
Dlaczego pracodawca ? Przecież drugie ZLA zostało wystawione już po zakończeniu stosunku pracy, a więc pracodawca przestał być płatnikiem ubezpieczeń, zwolnienie to powinien był Pan wysłać/zanieść do ZUS, a nie do pracodawcy. Nie powinien on był go przyjąć, a jeśli przyszło pocztą - odesłać Panu do domu. Nie był już żadną stroną w kwestii Pana zasiłku.

Stąd takie opóźnienia. W sumie szczęście, że ZLA to drugie w ogóle nie zaginęło...

Re: Wypłata zasiłku chorobowego

wiwan / 2014-01-28 14:26
W zakresie zasiłku to kwestia stricte ubezpieczeniowa- zusowa.

Odpowiedź udzielona:

http://www.money.pl/forum/wyplata-zasilku-chorobowego-t3723483.html

W zakresie prawa pracy dodam jedynie to, że zasiłek jest należny ( o ile nie zaszły okoliczności wykluczające zasiłek- tj. jakaś pozytywna odpowiedź w Z-10 ) od dnia 1 grudnia 2013. Za 30 listopada było należne wynagrodzenie chorobowe i powinno było być wypłacone wraz z wynagrodzeniem za listopad- czyli przez pracodawcę.

Re: Wypłata zasiłku chorobowego

wiwan / 2014-01-28 14:19
30 dni to termin maksymalny od uzyskania potrzebnych dokumentów. Formalnie - niestety od dnia uzyskania Z-10. Z drugiej strony ewidentnie Zakład się nie popisał - chodzi o to, że zakładając, że były pracodawca wywiązał się terminowo z obowiązków przekazania dokumentów oraz wyrejestrowania Pana z ubezpieczeń- ZUS już 7/8 grudnia miał wiedzę o tym, że potrzebne jest mu Z-10- od Pana. Więc w tej sprawie już dawno powinno przyjść pismo- jeszcze w grudniu.

Re: Renta

wiwan / 2014-01-28 14:08
O wiek zapytałem pod kątem ewentualnego prawa do emerytury.

Sytuacja więc sprowadza się do tego, aby orzecznik stwierdził, że niezdolność do pracy powstała nie później niż w kwietniu 2012 r. Z warunku tego mama byłaby zwolniona, gdyby posiadała min. 20 lat, ale nie pracy/lat składkowych, ale ogólnego stażu ubezpieczeniowego- czyli lat składkowych i nieskładkowych. Te drugie to np. okres studiów, zasiłku macierzyńskiego, u. wychowawczego przed 1999 r. Może więc ów staż wynosi jednak łącznie min. 20 lat ?

Uwaga- okresy nieskładkowe mogą być zaliczone w wymiarze maks. 1/3 zaliczonych okresów składkowych.

Jeśli staż jest niższy, a orzecznik wyda orzeczenie wskazujące na datę powstania niezdolności do pracy późniejszą niż owe 18 mc. od ostatniego ubezpieczenia rentowego ( może to być nawet data złożenia wniosku o rentę, jeśli jego zdaniem nie da się ustalić daty powstania tej niezdolności) należy do takiego orzeczenia złożyć SPRZECIW- w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Z dwu powodów:
- skutkować to będzie powtórnym orzeczeniem, ale już komisji lekarskiej 3-osobowej.
- bez sprzeciwu nie będzie możliwe odwołanie się potem od odmownej decyzji rentowej, jeśli powodem odwołania będzie właśnie kwestia medyczna. Tj. bez sprzeciwu do orzeczenia będzie można odwołać się tylko w zakresie wyliczeń wysokości, nieuwzględnienia jakiegoś okresu ubezpieczeniowego itp.- czyli kwestii 'technicznych'.

Co do samej wizyty orzecznika- raczej będzie mało podatny na wyjaśnienia/sugestie rodziny niestety i oprze się tylko na własnej ocenie i przedstawionej dokumentacji medycznej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-01-28 13:48
Upływ czasu nie jest tu przeszkodą. Byłby w przypadku dziecka nie niezdolnego do pracy- bo takie ma ograniczenia wiekowe związane z pobieraniem nauki/studiowaniem - a więc z wiekiem traci prawo do r. rodzinnej.

W tym konkretnym przypadku prawo syna do r. rodzinnej zależy od tego, kiedy powstała jego niezdolność do pracy. Warunkiem uzyskania r. socjalnej było powstanie niezdolności do pracy, na skutek naruszenia sprawności organizmu, która musiała przypaść :
- przed ukończeniem 18. roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
Nie są to pojęcia tożsame. Z kolei dla prawa do r. rodzinnej konieczne jest powstanie niezdolności do pracy 1) do ukończenia 16 lat;
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.

Czyli warunki obu rent nieco się różnią.

Jeśli niezdolność powstała we wskazanym wyżej okresie- syn ma prawo do r. rodzinnej.
Szczęśliwie oba świadczenia można łączyć, ale z ograniczeniem kwotowym:

" Osobie uprawnionej do renty socjalnej zostanie przyznana renta rodzinna, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty"

Re: IKZE na emeryturze

wiwan / 2014-01-28 13:25
Tak. Zniesienie limitów wpłat ustalanych indywidualnie umożliwia teraz wpłaty na IKZE osobom niezarobkującym.

Re: Renta

wiwan / 2014-01-27 21:53
Jaki rocznik urodzenia Mamy ?

Re: Płatna renta

wiwan / 2014-01-27 21:51
Okres zarejetrowanego bezrobocia bez prawa do zasiłku, bez stażu, bez przyuczenia zawodowego nie jest okresem nieskładkowym, ani składkowym. Staż dziennikarski na jakiej zasadzie ? Umowa cywilno-prawna ?

Okresy nieskładkowe ma Pan zdefiniowane w art. 7 Ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Można brak też uzupełnić okresem ub. KRUS na podstawie art. 10, ust. 2.


Ostatecznością jest zawsze wniosek o rentę w drodze wyjątku tj. przyznawaną uznaniowo (nie do końca) przez prezesa ZUS. Nie do końca bo warunkami łącznymi poza decyzją odmowną w trybie normalnym jest to, że wnioskujący :
-nie spełnia warunków wymaganych w ustawie o emeryturach i rentach do uzyskania świadczeń wskutek SZCZEGÓLNYCH OKOLICZNOŚCI.
-nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na CAŁKOWITĄ niezdolność do pracy lub wiek,
-nie ma niezbędnych środków utrzymania.

Szczególne-chodzi tu o wykazanie, że wystąpiło zdarzenie lub trwały stan wykluczający aktywność zawodową z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków.To okoliczności to przyczyny niezależne od woli wnioskodawcy, niezawinione przez niego, wynikające ze splotu obiektywnych okoliczności, niekiedy powiązanych z subiektywnymi, ale nie dominującymi i usprawiedliwionymi. Są to przeszkody niedające się usunąć nawet przy dołożeniu maksimum sił i staranności o kontynuowanie czy podjęcie na nowo zatrudnienia. Chodzi tu o przeszkody przynajmniej w jakimś czasie nieusuwalne, eliminujące ubezpieczonego z grona pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu.

Całkowita- wynika z uzyskanego już orzeczenia, czy jest całkowita, czy częściowa. Trwałość/okresowość to inna kategoria.

Re: Płatna renta

wiwan / 2014-01-27 18:54
Warunkiem uzyskania r. z tyt. niezdolności do pracy niewypadkowej jest spełnienie DWU warunków jednocześnie:
- medycznych- tj. uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika o tej niezdolności ( w tym jej trwałości i stopnia )
- stażowo- wiekowych w zakresie ub. rentowego.

Warunek 5 lat STAŻU, a nie tylko okresu składkowego, w ciągu ostatnich 10 lat jest wymagany na podstawie art. 58, ust. 2 ustawy emerytalnej. Byłby Pan z niego zwolniony, gdyby niezdolność była całkowita oraz miał Pan min. 30 lat składkowych- z art. 58, ust. 4.

Jak rozumiem- nie ma Pan, więc odwołanie z tego tytułu byłoby nieskuteczne.

Można by w odwołaniu natomiast podeprzeć się tym wyrokiem:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html


o ile ma Pan staż ubezpieczeniowy 25 lat.

Re: Ubezpieczenie w Polsce

wiwan / 2014-01-27 14:03
Skoro pracuje tam legalnie to podlega zagranicznemu ub. społecznemu- a więc wyklucza to podleganie obowiązkowo krus, zwłaszcza, że dodatkowo faktem fizycznym jest to, że dz. rolniczej nie prowadzi w kraju, nie jest też tu domownikiem, a jako małżonka rolnika- nie prowadzi dodatkowo nawet gospodarstwa domowego związanego z gospodarstwem rolnym.

Co do ZUS- podlega się mu, jeśli jest tytuł do takiego ubezpieczenia w Polsce. Można więc być jednocześnie ubezpieczonym za granicą i w kraju.

Pomijam kwestię, gdy praca za granicą odbywa się na zasadzie oddelegowania przez firmę krajową, a więc podleganie ZUS.

Najnowsze wpisy