Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-02-06 18:04
Od wykonania, czyli od ostatniego dnia pozbawienia wolności.

Re: EMERYTURA

wiwan / 2014-02-06 12:24
Teoretycznie- 1 dzień w war. szczególnych z nowego wykazu. Bo staż 15 lat w war.szczególnych już ma, i staż ogólny 25 lat też.
Brak tylko warunku pracy w takich war. po 2008 r. czyli warunku art. 4 , pkt. 6 ustawy o e. pomostowych.
No i będzie konieczne zwolnienia się z pracy, by tę e. dostać.
Minimalny wiek- 60 lat.

Zatrudnienie musi być rzeczywiste, i rzeczywiście w takich warunkach, zwłaszcza, że będzie b. krótkie najpewniej- więc duże prawdopodobieństwo kontroli z ZUS.

Re: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony

wiwan / 2014-02-06 12:10
Tak, taki obowiązuje. To, że jest on inny niż KP przewiduje może spowodować, że strony chcąc zastosować okres inny powinny umowę aneksować w tym zakresie. Gdy tylko jedna, np. w składanym wypowiedzeniu- druga może odwołać się do sądu pracy, który rozstrzygnie, czy w chwili zawierania tej umowy okres jednomiesięczny był korzystniejszy dla pracownika niż okres kodeksowy. Bo tylko wtedy sprawiałoby to nieprawność zapisu z umowy.

Sprawę komplikuje to, że umowa terminowa w ogóle nie musi mieć okresu wypowiedzenia.

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-06 11:34
Czemu to cytowanie ma służyć. Wskazałem Panu konkretny artykuł (49) ustawy, zgodnie z którym to, że przed 1999 r. pracował Pan w war. umieszczonych również w nowym wykazie i na dzień 1.01.2009 r. miał Pan zarówno 15 lat tej pracy jak i 25 lat stażu ogólnego zwalania z warunku pracy w war. szczególnych po 2008 r.

Nie ma tu mowy o OFE, owszem jest warunek dodatkowy- rozwiązania umowy o pracę.

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-06 11:26
Gdzie ? Nie jest to bowiem prawdą.

Re: EMERYTURA

wiwan / 2014-02-06 11:23
Zatem "Kontrola międzyoperacyjna, kontrola jakości produkcji i usług oraz dozór inżynieryjno-techniczny na oddziałach i wydziałach, w których jako podstawowe wykonywane są prace... nie zautomatyzowane palaczy i rusztowych kotłów parowych lub wodnych typu przemysłowego wymienione".

Kiepska sprawa- bo na dzień 1.01.1999 r. nie miał przynajmniej 25 lat stażu ubezpieczeniowego (lata składkowe + nieskładkowe). A to wyklucza zarówno e. wcześniejszą z tyt. pracy w war. szczególnych ( w wieku 60 lat) jak i e. wcześniejszą z tyt. pracy górniczej w wieku obniżonym ( w jego konkretnym przypadku 62,5 lat).

Z kolei z prawa do e. pomostowej wyklucza go fakt, że po 2008 nie wykonywał już pracy w warunkach szczególnych wg. nowego wykazu (tj. załącznika 1 do Ustawy o e. pomostowych). W nowych wykazach prace w war. szczególnych dotyczą i jasno jest to nazwane pracy BEZPOŚREDNIO PRZY..., czyli nie obejmują już dozoru itp.).

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-05 22:58
Nie, członkostwo w OFE nie jest przeszkodą.

E. pomostowa jest e. okresową tj. prawo do niej ustaje w dniu poprzedzającym uzyskanie powszechnego wieku emerytalnego i po prostu składa się wtedy wniosek o e. powszechną i przechodzi z jednego świadczenia na drugie. Część kapitałowa - czyli emerytura z OFE jest wypłacana dopiero na tej e. docelowej czyli w wieku powszechnym.

Natomiast wcześniej- na potrzeby ustalenia wysokości e. pomostowej stosuje się przeliczenie składek zewidencjonowanych w ZUS w stosunku 19,52/12,22- czyli tak, jakby do OFE ubezpieczony nie przystąpił, a więc była ewidencjonowana cała składka emerytalna, a nie pomniejszona o część, która zasiliła OFE.

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-05 21:58
1. jeśli praca w war. szczególnych jest we wspomnianym już nowym wykazie, to nie jest konieczny warunek przepracowania w niej choćby 1 dnia po 2008 r. Prawo do e. pomostowej uzyskuje się na podstawie przepisu szczególnego z art. 49.

2. chodzi o to, że pracodawca nie odprowadza składki na fundusz emerytur pomostowych. Jest to składka obowiązująca od 2010 r.
Obciąża to jego- bo ZUS je w końcu wyegzekwuje, z odsetkami, może też ukarać. Ale brak składki nie wpływa na prawo pracowników do e. pomostowej, bo to nie oni są płatnikami, nie jest to ich obowiązek.

3. jeśli są problemy z emeryturami, to raczej dlatego że wraz nieopłacaniem składek pracodawca 'konsekwentnie' nie wydaje prawidłowych świadectw pracy w war. szczególnych lub zaświadczeń o pracy w war. szczególnych. Cała sprawa kwalifikuje się do sądu pracy. Natomiast zdecydowanie w sytuacji posiadania prawidłowego świadectwa pracy i spełnienia warunków ustawowych prawo do e. pomostowej jest niezależnie od tego, czy pracodawca składkę zapłacił, czy nie.

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-05 21:15
Zakładam, że chłodnia poniżej 0 st. C. i praca jest wykonywana stale w pełnym wymiarze godzin.

Zatem- prawa do e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze Pan nie uzyska, bo na dzień 1.01.1999 r. staż ubezpieczeniowy był niższy niż 25 lat. No chyba, że jednak jest- bo są nieskładkowe 5 letnie studia.

Natomiast spełni Pan w wieku 60 lat warunki uzyskania e. pomostowej- bo praca w temp. poniżej 0 st. C jest w nowym wykazie tj. załączniku do ustawy o e. pomostowych- zał. 1, poz. 35.

Re: Jaka jest różnica między dochodem a przychodem

wiwan / 2014-02-03 15:32
Tylko skoro pojawia się tu ZUS i emeryt i ustawa z 27.08. 2004 i art. 82 to chodzi o zwolnienie ze składki zdrowotnej z tyt. prowadzenia DG emeryta/rencisty ją prowadzącego, jeśli :

-jego świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta:
1) uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczają-cej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
albo gdy

-jest osobą zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności w przypadku gdy osoba ta:
1) uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcz-nie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

I tu zdecydowanie USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (bo o nią chodzi) mówi o PRZYCHODZIE z dz. gospodarczej.

Re: Media publiczne w Polsce. PiS przedstawia propozycje zmian

wiwan / 2014-02-03 15:11
Nigdy ? Przypomnij sobie TVP za prezesa Drawicza choćby.

Jeszcze nie tak dawno oba (bo więcej nie było) kanały TVP miały poziom taki, jak obecnie TVP Kultura.

Re: Zmiany w OFE. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

wiwan / 2014-02-03 15:07
Nie, do 1 lutego w OFE "dziedziczyło" się tylko środki do przejścia ubezpieczonego na emeryturę.
I nie jest i nie było to dziedziczenie na zasadach takich jak w KC w przypadku zwykłego spadku.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-02-03 14:56
Za cały. Renty rodzinnej nie* dzieli się proporcjonalnie do liczby dni spełniania warunków jej pobierania. Wystarczy 1 dzień w miesiącu kalendarzowym by renta była należna.

Oczywiście mówimy o sytuacji gdy w tym miesiącu jednocześnie będziesz uczennicą/studentką.

*obliczenie proporcjonalne miałoby miejsce, gdyby dochodziło do zastąpienia renty rodzinnej innym świadczeniem- np. rentą z tyt. niezdolności do pracy.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-02-03 14:52
U. bezpłatnego nie wliczamy, chyba że był on związany z oddelegowaniem męża do placówki dyplomatycznej albo z powodu opieki nad dzieckiem na podstawie innych przepisów. U. wychowawczy- tak, w zależności od tego kiedy przypadł ( przed 1999, czy po 1998 ) jest on okresem nieskładkowym lub składkowym.

Zatem jeśli rzeczywiście do dnia rozwiązania umowy staż ubezpieczeniowy wyniesie min. 35 lat- spełni Pani wyjściowy warunek ( z art. 2, ust. 1, pkt. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych ) uzyskania prawa do świadczenia. Kolejne- to uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych z PUP i złożenie wniosku do ZUS.

Re: ZUS Lata pracy i brak kapitału

wiwan / 2014-02-03 14:32
Sprostujmy- przed 1999 r. nie miała ona kapitału na koncie w ZUS, bo takich indywidualnych zapisów poza prowadzącymi DG wtedy nie było.

Do rzeczy- należy złożyć wniosek o naliczenie kapitału początkowego- formularz ZUS-KP- 1 oraz załącznik do niego kwestionariusz o okresach ubezpieczenia ZUS -rp-6. Uzupełnieniem będzie dostarczenie dokumentów na potwierdzeni okresów wskazanych w kwestionariuszu- czyli przede wszystkim świadectw pracy, dyplomu szkoły wyższej itp.
Z kolei na potwierdzenie wysokości zarobków- zaświadczenia o zarobkach od byłych pracodawców lub ich następców prawnych- najlepiej na ZUS rp-7. Mogą być stare legitymacje ubezpieczeniowe- bo kiedyś wpisywano w nie wynagrodzenia.

Czyli postępowanie jest takie, jakby mama składała wniosek o emeryturę w dniu 1.01.1999 r.

Najnowsze wpisy