Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: legalna wycinka drzew

wiwan / 2013-06-18 09:40
Nie. Uzyskanie zezwolenia na wycinkę przeprowadzaną poza działalnością gospodarczą zwalnia z opłaty na podstawie art. 86, ust. 1, pkt. 1 Ustawy o ochronie przyrody:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2013,000,627.html

Re: 1% od podatku a blad

wiwan / 2013-06-17 13:09
Trochę OT, ale zwracam uwagę na regulację z art. 45c, ust. 1, pkt. 2 Ustawy o PIT, sprowadzającej się do tego, że korekta PIT, z której wynikałaby inna kwota lub inna OPP w zakresie 1% złożona później niż 1 miesiąc od terminu złożenia zeznania będzie nieskuteczna w zakresie 1% tj. kwota ta zostanie przekazana w wys. pierwotnej i pierwotnemu beneficjentowi.

Analogiczna regulacja w art. 21b, ust.1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zatem dla PIT 36,37, 36L- termin takiej skutecznej w zakresie 1% korekty to koniec maja, a dla PIT 28- koniec lutego

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-06-17 10:43
Pani powszechny wiek emerytalny to min. 61 lat i 1 miesiąc.

Może Pani skorzystać z wcześniejszej e. rolniczej po uzyskaniu stażu ub. rolniczego min. 30 lat. Wlicza się do niego poza ub. KRUS praca w gosp. rolnym po ukończeniu 16 lat. Brakuje zatem Pani jeszcze ok. 1,5 r ub. KRUS. Czyli nastąpi to w Pani wieku ok. 58,5 lat. Warunkiem będzie zaprzestanie działalności rolniczej tj.
- sprzedaż, darowizna gospodarstwa
- umowa dożywocia za gospodarstwo
- umowa dzierżawy na min. 10 lat z osobą inną niż mąż, dzieci, pasierbowie, inne osoby pozostające z Panią we wspólnym gospodarstwie domowym. Wyłączenie dotyczy również małżonków ww osób.

Wraz z uzyskaniem wieku powszechnego- uzyska Pani dodatkowo małą emeryturę z ZUS za owe 13 lat ub. ZUS.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2013-06-14 23:48
Jakie 'pole' ?

Jeśli jest to nieruchomość rolna o powierzchni większej niż 2 ha przeliczeniowe- to nie spełnia Pani warunku uzyskania statusu bezrobotnego, a to wyklucza uzyskanie świadczenia przedemerytalnego, na potrzeby którego spełnia Pani warunek wieku, stażu ubezpieczeniowego, okoliczności utraty pracy ( o ile była Pani w tej ostatniej pracy zatrudniona min. 6 miesięcy ).

Co do stricte wcześniejszej emerytury- bez informacji o tym, czy i ile lat prac szczególnych Pani posiada - nie sposób odpowiedzieć.

Jeśli owe 40 lat "pracy" oznacza również ub. rolnicze i jest go min. 30 lat, to po pozbyciu się "pola" można spełnić warunki wczesniejszej emerytury rolniczej.

Re: Podatek od zysków ze strony internetowej

wiwan / 2013-06-14 11:59
Najkrócej- trzeba. Natomiast to jak, zależy od charakteru tej współpracy/rodzaju wiążącej was umowy- bo od tego zależy kwalifikacja na potrzeby PIT źródła tych przychodów jako;

- najem, albo
- działalność wykonywana osobiście
- inne źródła

w konsekwencji inne są obowiązki podatkowe stron współpracy, inne zasady opodatkowania i zaliczek podatkowych i ostatecznie inne- rozliczenia rocznego.

Po chłopsku- co podpisałeś, jaki jest regulamin, czy sieć pobiera zaliczkę PIT ?

Re: zasilek dla bezrobotnych-jaka to kwota?

wiwan / 2013-06-14 11:28
Halo ! Mamy już NOWY czerwiec, nowe stawki:

Odpowiednio 823,60 zł i 646,70 zł

Obwieszczenie Ministra:


http://prawo.money.pl/akty-prawne/monitor-polski/obwieszczenie;ministra;pracy;i;polityki,monitor,polski,2013,000,391.html

Przypominam o dodatkowym różnicowaniu 80%, 100% i 120% ww stawek w zależności od 'okresu uprawniającego do zasiłku' ( odpowiednio do 5, 5-20, ponad 20 lat ) z art. 72, ust. 2 i 3 Ustawy o promocji zatrudnienia.

Re: jaka kara za spóźnione sprawozdanie finansowe

wiwan / 2013-06-13 23:32
Wszyscy w tym wątku mylicie kwestię rocznego rozliczenia podatkowego ze złożeniem sprawozdania finansowego.

To drugie na podstawie art. 45 Ustawy o rachunkowości.
Zagrożone niezłożenie karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie z art. 77 tejże ustawy.

Wykroczeniem skarbowym będzie to najprawdopodobniej od 2014 r. na skutek nowelizacji KKS ( nowy art. 80b )

Kto w ogóle ma składać ?- Podmioty wymienione w art. 2 ustawy o rachunkowości. m. in.
- spółki handlowe
- osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne, partnerskie- o obrotach za rok poprzedni min. 1 200 000 euro
- jednostki samorządowe

Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się!

wiwan / 2013-06-12 23:08
Świadectwo nie jest potrzebne do odwołania, poza tym po wygranej dla pracownika i tak pracodawca musi w ciągu 3 dni od uprawomocnienia orzeczenia sądu pracy świadectwo sprostować, tj. wydać nowe, w którym nie będzie już zawarta informacja o zwolnieniu dyscyplinarnym, ale o wypowiedzeniu przez pracodawcę- to ważne zwłaszcza dla kwestii zasiłku dla bezrobotnych, jeśli zwolniony rejestruje się w PUP.

Kwestie 'czarnych premii', czy nieprawidłowości przy podpisywaniu umowy o pracę moim zdaniem nie wpłyną na wyrok, a pod względem PIT i składek od tych premii jest Pani w sumie współwinną, bo na podstawie wypłat netto, PIT 11 i RMUA miała Pani/mogła mieć wiedzę- że nie były one odprowadzane...

Jak z tym oświadczeniem o zwolnieniu- nie otrzymała Pani, odmówiła przyjęcia, otrzymała, ale nie podpisała egzemplarza dla pracodawcy ?

Bo coś ta nieuchwytność pracodawcy może wskazywać, że się zreflektował. Zwracam uwagę, że na wycofanie zwolnienia musi uzyskać Pani zgodę.

Re: Zasiłek przedemerytalny - interpretacja?

wiwan / 2013-06-12 22:31
1. wspomniana ustawa, to Ustawa o świadczeniu przedemerytalnym.

Wspomniany zapis ( konkretnie art. 4, ust.1, pkt.4 ) brzmi-

"Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekracza jących 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe"


Tyle, że wspólność małżeńska, ustawowa jest bezudziałowa. Czyli w Pani konkretnym przypadku nie można uznać, że każdy z małżonków na udział 1,22 ha przel. Każdy ma 2,44 i razem 2,44. Oczywiście mówimy o sytuacji wspólności ustawowej, bez kwestii intercyzy- czyli najczęstszej - po prostu kupienia działki przez małżeństwo.

Zupełnie inaczej, gdyby działka była sprzed małżeństwa i np. mąż sprzedał/darował połowę żonie.

Natomiast w kwestii zasiłku dla bezrobotnych- tu już inna ustawa-z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

w art. 2, ust.1, pkt. 2, ppkt. d) definiuje bezrobotnego, jako osobę która

"nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości
rolnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie
podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy
jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni
użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe.

Reasumując- posiadanie we wspólności małżeńskiej owych 2,44 ha wyklucza możliwość uzyskania statusu bezrobotnego, a więc zasiłku, a więc świadczenia przedemerytalnego.
Natomiast nabycie takiej nieruchomości rolnej w czasie, gdy choć jeden małżonek już świadczenie ma- skutkuje pozbawień go prawa do niego.


Hasło kluczowe- bezudziałowa łączna wspólność małżeńska.

Tu niestety płatny artykuł:

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-rodzinne/artykul/wspolnosc;laczna;bezudzialowa,144,0,1036688.html

Re: ulga internetowa do jakiej kwoty

wiwan / 2013-06-12 12:03
Pytanie było o KWOTĘ.

1. padła już ona w tym wątku.
2. skoro już cytujesz ustawę, to całościowo w kwestii tej ulgi, czyli ze wspomnianym art. art. 26, ust. 1, pkt. 6a czyli :

"Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29–30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b–3e, 4, 4a–4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot.....


wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł"

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-06-12 11:48
No to kadrowa ( i ja odpowiadając :-)) mamy problem.

Ja kadrową nie jestem, więc proszę tego nie traktować wiążąco- moim zdaniem z logiki wskazanych już przepisów i wyjaśnień na portalach kadrowych- należałoby zatem przyjąć premie dwumiesięczne wypłacone w okresie maj 2012- kwiecień 2013 + ta ostatnia (za listopad- grudzień) dodatkowo w wymiarze 1,5 jako równoważnik wynikający z przejścia na kwartalny system. Czyli łącznie byłaby ona uwzględniona w wysokości 250%.

Re: limit umów na czas określony

wiwan / 2013-06-12 11:20
Obecnie oraz przed wspomnianą ustawą był i jest to art. 25'1 KP.

Zwracam uwagę, na dodatkowy warunek polegający na tym, że jeśli pomiędzy umowami jest więcej jak 1 miesiąc to sekwencja umów jest przerwana, kolejność liczy się od nowa.

W czasie obowiązywania ustawy był to limit nie liczbowy, ale łącznego trwania tych umów- wynosił 24 mc, a przerwa między nimi nie dłuższa niż 3 miesiące, by do limitu się wliczały.

Najwięcej problemów więc było i jest na skutek zmiany przepisów i zasad. Konkretne sytuacje w tym wątku:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/umowa;na;czas;okreslony;a;ustawa;antykryzysowa,249,0,751353.html

Re: emerytura w nowej wysokości

wiwan / 2013-06-12 11:11
Można wielokrotnie, o ile przed każdym kolejnym przeliczeniem pojawiły się wymienione przeze mnie wyżej okoliczności. Bez takich okoliczności, tj. po ich wyczerpaniu nie ma podstaw przeliczenia.

Z kolei zastąpienie e. wcześniejszej e. powszechną jest jednokrotne i nieodwracalne.

Mniejsza kwota świadczenia przy przeliczeniu pozostawia świadczenie na dotychczasowej wysokości. Przy przejściu na e. powszechną- wymaga szybkiej reakcji- wycofania wniosku, przed uprawomocnieniem decyzji o przyznaniu nowego świadczenia ( 30 dni od dostarczenia ). Potem nie ma odwrotu, będzie wypłacane nowe niższe świadczenie.

Jak napisałem tylko na wniosek. Z urzędu zastępuje się jedynie r. z tyt. niezdolności do pracy emeryturą ( w chwili uzyskania powszechnego wieku emerytalnego ).

Wniosek poza przyczyną wymaga nowych dokumentów, nieuwzględnionych wcześniej. Nie trzeba nowych dokumentów do zastąpienia lat zerowych oraz do przejścia z e. wcześniejszej na powszechną.

Urzędowe coroczne waloryzacje to nie jest przeliczenie.

Re: kontrola pracownika na zwolnieniu

wiwan / 2013-06-12 10:38
Przeprowadzający sporządza protokół, w którym stwierdza istniejącą jego zadaniem nieprawidłowość. Musi go przedstawić kontrolowanemu do podpisu, jest tam miejsce na jego uwagi/wyjaśnienia. Więc możliwość podważenia tej nieprawidłowości np. przez wskazanie, że nie ma zalecenia leżenia, albo właśnie odbycia wizyty lekarskiej.

Dodatkowe udowadnianie tego - dopiero na zasadzie odwołania, jeśli ZUS wyda decyzją o wstrzymaniu/zwrocie zasiłku.

Więcej ( w tym wzór protokołu ) w regulacji tej kontroli-


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1999,065,743.html

Re: błąd bankomatu

wiwan / 2013-06-12 09:56
Tak. M.in. na podstawie art. 405 i dalszych KC:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-v-bezpodstawne-wzbogacenie

dotyczących bezpodstawnego wzbogacenia. Tj. odmowa dobrowolnego zwrotu bankowi będzie podstawą pozwu do sądu.

Najnowsze wpisy